Pretraga

Građevinski troškovnik: Dio projektne dokumentacije bez kojega se ne otvara gradilište

A- A+

Proces građevinskih radova, očekivano, počinje puno prije same nabave materijala. Nakon uspješno izrađenog idejnog projekta građevine, kako bi se optimiziralo ulaganje u određeni investicijski projekt, treba što preciznije odrediti sve troškove planiranih radova. To se radi uz pomoć građevinskog troškovnika čija izrada nije mačji kašlja.

stambeno kreditiranje

stambeno kreditiranje | foto: Freepik

Troškovnik građevinskih radova dokument je kojem je cilj detaljno prikazati predviđene, a potom i stvarne troškove izvedbe građevinskih radova. Budući da navodi sav posao i materijale potrebne za izvođenje gradnje, s pravom se smatra sastavnim i važnim dijelom dokumentacije građevinskog projekta. Za njegovu je izradu potrebno znanje i stručnost.

Procjena isplativosti

Svaki investicijski projekt dolazi sa svojim troškovima. Drugim riječima, kao kod bilo koje vrste ulaganja, i u graditeljstvu je potrebno unaprijed definirati troškove za neki projekt. Budući da detaljno navodi i opisuje cijene radova i potrebnih materijala, troškovnik se smatra jednim neizostavnim dijelom projektne dokumentacije.

Izdvojeni članak

Poticaji za samozapošljavanje u građevini ili kako od običnog bauštelaca postati sam svoj šef

Troškovnik, koji izrađuju projektanti ili izvođač radova, najjednostavnije se može opisati kao dokument koji prikazuje procjenu troškova za pojedine aspekte nekog građevinskog projekta. Sažimanjem osnovnih dijelova investicijskog projekta, poput obujma posla, kvalitete izvedenih radova, nabave potrebnih materijala te moguće potrebe za nepredviđenim dodatnim radovima, troškovniku je cilj odrediti resurse za uspješnu realizaciju gradnje.

Bez troškovnika ne mogu se ponuditi procjene za buduće radove, pa je taj dokument prijeko potreban za početak građevinskih radova. S obzirom na to da je svrha troškovnika zbrajanjem zasebnih predviđenih troškova građevinskih radova prikazati i ‘ukupnu vrijednost’ predviđenih radova, prilikom izrade troškovnika vrlo je važno da svi ponuđači nude isti tip podataka, kako bi predviđeni troškovi mogli biti pravilno usklađeni. Kvalitetno usklađen troškovnik omogućiti će da se izbjegnu iznenadni i nepredviđeni troškovi te će postaviti temelj uspješne suradnje izvođača i investitora.

Nisu svi isti

Govorimo li o vrstama troškovnika, razlikuju se ugovorni troškovnik i troškovnik već izvedenih radova. Ugovorni troškovnik može nastati od ‘projektantskog troškovnika’ koji, u sklopu projekta na koji se troškovnik odnosi izrađuju projektanti, odnosno arhitekti i inženjeri zaduženi za taj investicijski projekt. U tom se slučaju pri izradi troškovnika u obzir uzimaju elementi postojeće projektne dokumentacije.

S druge strane, ugovorni troškovnik može se izraditi prema ‘ponudbenom troškovniku’ koji prave izvođači radova, a za tom se vrstom troškovnika javlja potreba u slučaju kada investitor izvođaču nije ponudio prazan troškovnik za ispunu o detaljima planiranih radova. ‘Ponudbeni troškovnik’ zahtijeva navođenje svih radnji planiranih za vrijeme gradnje te izračun svih količina, kao i mjerenje dimenzija materijala potrebnih za izvođenje radova.

Budući da ugovorni troškovnik predviđa koja će svojstva biti potrebna za građevinske radove, odnosno služi kako bi glavni sudionici projekta (investitor, izvođač i nadzor) ugovorili radove; nakon provedenih radova, ugovorene je vrijednosti potrebno uskladiti sa radovima izvedenim na terenu kako bi se izračunao stvaran trošak provedenih radova. U svrhu usklađivanja predviđenog i provedenog, prateći prethodno usustavljene građevne knjige, poduzeće koje je izvelo radove izrađuje ‘troškovnik izvedenih radova za naplatu’.

Izdvojeni članak

Stupio na snagu projektantski rječnik, nema više dvojbi oko lođa, građevinskih pravaca i kosih terena

Prikazujući izračune o izvedenim radovima iz građevinske knjige, troškovnik izvedenih radova prema pravilima građevinske struke će dokazati eventualna odstupanja između pretpostavljenih vrijednosti planiranih radova. Drugim riječima, prikaz izračuna o izvedenim radovima omogućuje provedbu troškovničkog oblikovanja, kod kojeg se pokazuju eventualna odstupanja od cijena radova predviđenih ugovornim troškovnikom.

Nakon definiranja vantroškovničkih radova, kao takve ih se obračunava u ‘novome’ troškovniku izvedenih radova za naplatu. O zabilježenim vantroškovničkim radovima pravovremeno bi trebale biti obaviještene sve za proces gradnje odgovorne i nadležne osobe.

Sastavnice troškovnika

Svaki troškovnik radove opisuje prema postojećem obrascu, a na stranicama grada Zagreba pronalaze se ključni dijelovi svakog troškovnika: naslovnica, sveukupna rekapitulacija, opći uvjeti izvođenja i opći uvjeti pojedinih vrsta radova, podnaslov, stavke i rekapitulacija pojedinih grupa radova. Treba reći i da se prikaz stavki troškovnika građevinskih radova izrađuju se u obliku tablične forme u više stupaca u kojima se precizno nabrajaju i opisuju radovi i materijali potrebni za uspješnu provedbu građevinskog projekta. Isti materijal može imati više od jedne namjene u gradnji pa se svaka pojedinačna namjena posebno navodi u opisnom stupcu.

Primjerice, u jednome će stupcu stajati konkretan opis građevinskih radova koji će se obavljati; što uključuje opis konkretnih građevinskih radova, ali i opis nabave potrebnih materijala za planirane radove, postupak korištenja dobavljenog materijala, kao i točan opis potrebnog materijala. Opisni će stupac tako redom navoditi i vrstu i dimenziju materijala, proces nabave i transporta, a zatim i točnu namjenu materijala.

Drugi stupac sadrži predodređenu jedinicu mjere za neki naručeni i korišteni materijal, a idući stupac količinu materijala koji se ugrađuje. Posljednja dva stupca služe za definiranje jedinične i ukupne cijene građevinskih radova, sa svim njihovim specifikacijama, a ukupna cijena rezultat je jedinične cijene i predviđene količine nekog materijala ili građevinskih radova.

Copy link
Powered by Social Snap