Peta prodaja, samo jedna ponuda: Dalmacija će dobiti novi aerodrom, investitor je poznat
Između Zadra i Šibenika trebao bi se graditi još jedan aerodrom. No, za prodaju zemljišta javio se samo jedan kupac.
16:27 17 h 04.03.2026

Poljana Marina Držića, Dubrovnik | foto: Unsplash/ S.Davis
Obnova javnih prostora unutar povijesne jezgre Dubrovnika nastavlja se novim značajnim zahvatom koji obuhvaća jednu od najvažnijih gradskih poljana. Tako su danas započeli radovi na cjelovitoj sanaciji pločnika na Poljani Marina Držića, prostoru koji se nalazi uz južno i istočno pročelje dubrovačke katedrale i svakodnevno je izložen intenzivnom pješačkom prometu.
Projekt je dio dugoročnog plana revitalizacije stare gradske jezgre, s ciljem očuvanja kulturne baštine i unaprjeđenja sigurnosti i funkcionalnosti javnih površina. Riječ je o investiciji vrijednoj 900 tisuća eura s PDV-om, kojom Grad Dubrovnik i Zavod za obnovu Dubrovnika nastavljaju kontinuitet sustavnih ulaganja u zaštićeni UNESCO lokalitet.
Radovi će se izvoditi na površini od približno 1.000 četvornih metara, a obuhvaćaju potpunu demontažu postojećeg kamenog popločenja, sanaciju podloge te ponovno polaganje kamenih ploča. Pri tomu će se dotrajali elementi zamijeniti novima, u skladu s konzervatorskim smjernicama. Izvođači radova su tvrtke Građevinar-Quelin i Posta, a planirani rok završetka je četiri mjeseca.
Kako bi se tijekom izvođenja osigurala protočnost i sigurnost kretanja, radovi će se odvijati fazno, bez potpunog zatvaranja prostora za pješake. Projekt se provodi prema projektnoj dokumentaciji tvrtke Canosa inženjering, uz stručni nadzor i sukladno odobrenju Ministarstva kulture i medija, odnosno Konzervatorskog odjela u Dubrovniku.
Iz Grada Dubrovnika ističu kako će se posebna pažnja posvetiti očuvanju izvornih materijala, kao i prilagodbi postojeće podzemne infrastrukture, uključujući instalacije koje se nalaze ispod pločnika. S obzirom na arheološku osjetljivost lokacije, radove će pratiti i odgovarajući nadzor.

obnova pločnika na Poljani Marina Držića | foto: Grad Dubrovnik
Sanacija pločnika na Poljani Marina Držića dio je Programa obnove spomeničke cjeline Dubrovnika za 2026. godinu, u okviru kojeg je planiran niz zahvata na ključnim lokacijama unutar i izvan gradskih zidina. Među njima su uređenje Poljane Ruđera Boškovića, sanacija zida ljetnikovca Skočibuha na Boninovu, nastavak radova na taraci Vile Banac, u kojoj djeluje Umjetnička galerija Dubrovnik. Kao i izrada projektno-tehničke dokumentacije za obnovu tvrđave Imperijal na Srđu.
Paralelno se nastavljaju i radovi na sanaciji pločnika na Stradunu, jednoj od najprepoznatljivijih gradskih cjelina. Također, od 2017. godine do danas provedeni su brojni kapitalni zahvati, uključujući prvu cjelovitu obnovu Skalina od Jezuita, obnovu pločnika ispred crkve sv. Vlaha, Poljane Paska Miličevića te dijelova Gundulićeve poljane i Straduna.

Sanacija skalina od Jezuita, lokacije iz serije ‘Igra prijestolja’ | foto: Grad Dubrovnik
Radovi na starom željezničkom mostu trebaju se izvesti što prije. Konstrukcija je iz 1946. i dio je važne trase Velika Gorica-Sisak-Novska.
16:22 17 h 04.03.2026
Za vojni rok treba urediti još 5 vojarni: Evo u kojoj fazi su pojedine adaptacije
Za buduće ročnike uređuje se pet vojarni. Donosimo u kojoj je fazi svaka od pet obnova i koliko točno građevina će zahvatiti sanacija.
13:00 20 h 04.03.2026
Galerija iz zraka: Tri krana i nova stambena zgrada 'rastu' na velikom gradilištu u Blatu
Na Karlovačkoj cesti u zagrebačkom Blatu gradi se velika stambena zgrada. Radovi napreduju prema planu, a završetak je predviđen za svibanj 2027.
16:09 1 d 03.03.2026
Od mosta do novih pruga: Ovo su najveći zagrebački prometni projekti
Do 2030. godine Zagreb bi se trebao u potpunosti prometno preobraziti. Od mostova do novih tramvajskih pruga, ovo su najveći gradski projekti.
16:12 1 d 03.03.2026