Pretraga

Investitor koji stoji iza brojnih velikih građevinskih projekata proglasio bankrot

A- A+

Kineski konglomerat koji je financirao mnoge velike građevinske projekte Zhongzhi Enterprise Group proglasio je bankrot. Kompanija je akumulirala dugove u vrijednosti od gotovo 64 milijarde dolara. Ova je vijest snažno potresla već oslabljeno kinesko tržište nekretnina.

Neboderi u Kini | Screenshot/Youtube

Zhongzhi Enterprise Group podnio je zahtjev za likvidaciju u stečaju s obzirom na to da ne može otplatiti svoj dug od čak 64 milijarde dolara usred produbljivanja krize nekretnina u zemlji. Tvrtka je ovaj potez obrazložila činjenicom da ‘očigledno’ nema sposobnost otplate duga i da nema dovoljno imovine da podmiri svoje dugove, navodi se u priopćenju WeChata koje je objavio Prvi srednji narodni sud u Pekingu.

Zhongzhi Enterprise Group ima status takozvane ‘banke u sjeni‘ koje u Kini djeluju udružujući štednju kućanstava i poduzeća kako bi ponudile zajmove za ulaganje u nekretnine, dionice, obveznice i robu. Tvrtke kao što je Zhongzhi često su financirale mnoge velike kineske građevinske poduzetnike i projekte.

Izdvojeni članak

Bankrot druge najveće kineske građevinske kompanije je početak domino efekta

Zhongzhi je upozorio na svoju tešku financijsku situaciju još u kolovozu kada je Reuters izvijestio da je tvrtka rekla ulagačima da se suočava s krizom likvidnosti. Zatim je u pismu svojim investitorima u studenom proglasila nesolventnost, nedugo nakon čega je policija u Pekingu započela istragu o dugovanju banci u sjeni, piše cnbc.com.

– Iako su vjerovnici tvrtke većinom bogati pojedinci, a ne financijske institucije, njezin bi kolaps ipak mogao naštetiti općem povjerenju tržišta. To bi također moglo obnoviti zabrinutost oko industrije povjerenja i hoće li imati šire i značajnije implikacije na posrnulu industriju nekretnina, napisali su analitičari Commerzbanka u bilješci klijenta.

Najveće banke u Kini su u državnom vlasništvu, što otežava tvrtkama koje nisu u državnom vlasništvu pristup tradicionalnim bankama za financiranje, što je pomoglo u poticanju porasta bankarstva u sjeni. Kineska vlada je u posljednjih nekoliko godina pokušala ograničiti brzi rast nebankovnog duga koji su izdale banke u sjeni. Ogromni sektor nekretnina u zemlji također je uhvaćen usred napada na bankarstvo u sjeni koje su tvrtke za nekretnine koristile za kupnju zemljišta od lokalnih vlasti.

Doznajte ovdje sve o krizi na tržištu nekretnina u Njemačkoj.

Copy link
Powered by Social Snap