Jedan projekt radili su bez skele iznad provalije, a drugi usred bolnice koja nije smjela stati ni na jednu noć. Vlasnik tvrtke ispričao nam je više.
16:10 3 d 01.06.2026

Zgrada u Paromlinskoj 2 | foto: Google street view
Zgrada se nalazi na gotovo 9.500 kvadrata vrijednog zemljišta u neposrednoj blizini Glavnog kolodvora. Grad Zagreb je odlučio srušiti zgradu i to naplatiti vlasniku, kako piše Index, zagrebačkom poduzetniku Josipu Baričeviću, vlasniku lanca ljekarni Baričević i bivšem poslovnom partneru generala Ivana Čermaka u tvrtkama Crodux Derivati i Crodux Derivati Dva.
Baričevićeva tvrtka Energenius Loci zgradu je 2018. godine kupila na dražbi na Općinskom sudu u Novom Zagrebu za 75.4 milijuna kuna. Index je razgovarao s Baričevićem, koji nije zadovoljan odlukom Grada o prisilnom rušenju zgrade. Kazao je kako Grad tvrdi da je zgrada opasna za građane iako znaju da je statika dobra i da nema razloga da se ruši.
Baričević smatra kako statika nije ugrožena. Dodao je kako je Grad angažirao statičara, koji je rekao da je statika zgrade dobra, a i on je sam angažirao statičara, koji je potvrdio isto. Najavio je da na tom zemljištu planira izgraditi novu zgradu u kojoj će se na donjim etažama nalaziti trgovački centar, dok će iznad njega biti poslovni uredi.
Zgrada je djelo poznatog zagrebačkog arhitekta Kazimira Ostrogovića. Inače, Ostrogović je i autor kompleksa Instituta Ruđer Bošković, zagrebačke gradske vijećnice, kao i Fakulteta strojarstva i brodogradnje i Vile Zagorje. Zgrada se gradila od 1962. do 1964. za potrebe Komunalne banke i bila je dograđivana 70-ih godina. Zadnja dogradnja bila je 1986. godine pri čemu je izgubila izvornu vizuru.
Na toj lokaciji se od 1956. nalazila poslovnica Zagrebačke banke, koja je ugašena kad se banka 2012. preselila u svoje novo sjedište na Trgu bana Josipa Jelačića. Neposredno prije nego što je prodala ovu svoju središnju poslovnu zgradu, u Paromlinskoj 2, Zagrebačka banka je od arhitektonskog ureda 3LHD zatražila studiju mogućeg razvoja ‘Projekta Paromlinska’. Prema toj studiji, na ovom su mjestu trebali niknuti novi trgovački centar i prošireni autobusni terminal s garažama.
Jedan projekt radili su bez skele iznad provalije, a drugi usred bolnice koja nije smjela stati ni na jednu noć. Vlasnik tvrtke ispričao nam je više.
16:10 3 d 01.06.2026
Bosch i portal bauštela.hr nagrađuju najbolje 'sam svoj majstor' projekte od nule. Prijavite svoj projekt do 13. lipnja i osvojite bogate nagrade.
11:40 22 d 13.05.2026
Veliki projekti traže preciznu organizaciju, zahtjevnu montažu i rad s golemim staklenim stijenama, otkrili su nam Ante i Marko iz Skelin Monta.
15:15 10 d 25.05.2026
Portal bauštela.hr nedavno je uveo sustav pretplate kojim zaključavamo dio članaka. Sad godišnju pretplatu možete kupiti uz čak 50 % popusta.
12:00 3 d 01.06.2026
Na bubnju 146 hektara voćnjaka: Iza milijunske dražbe stoje dugovi propale tvrtke i sin ministra
Prodaje se voćnjak s modernim sustavom navodnjavanja i zaštite na 146 hektara, no priča je puno složenija i počela je prije deset godina.
10:12 1 d 04.06.2026
Sustav SeaK razvila je tvrtka Oikon u suradnji s partnerom LIST LABS, u sklopu financiranja Europska svemirska agencija.
08:53 6 d 30.05.2026
Nepovratno se mijenja zona starih gradskih kuća u Zagrebu: Agenti otkrivaju što to znači za cijene
Dva agenta za nekretnine otkrivaju nam kako bi se rušenje starih i izgradnja novih stanova u zoni oko Kvatrića moglo odraziti na tržište nekretnina.
08:52 6 d 30.05.2026
Galerija: Završava se luksuzna novogradnja kod Ribnjaka, jedan stan prodaje se za 1,24 milijuna eura
Projekt na križanju Langova trga i Novakove ulazi u završnu fazu, a luksuzna novogradnja kod Ribnjaka 'donosi' 21 stan, garaže i pogled na Katedralu.
15:43 6 d 29.05.2026