Pretraga

Bageri ruše bespravno sagrađene objekti u uvali Vruja, na Čiovu se uklanja kamena vila s bazenom

A- A+

Na oduševljenje lokalnog stanovništva jutros je započela akcija rušenja bespravno sagrađenih objekta u uvali Vruje, dok je jučer započelo uklanjanje objekata na Čiovu. Iz Državnog inspektorata poručuju – nema povlaštenih.

uvala Vruja

Foto: VRUJA – Festival bespravne gradnje i devastacije prirode; Facebook

Danas su bageri započeli proces rušenja sedam bespravno sagrađenih objekata u uvali Vruja -području na razmeđi omiške i makarske rivijere koje je tijekom godina postalo simbolom bespravne gradnje. Zbog na ovoj lokaciji izgrađenih građevina protiv investitora Stipe Latkovića država je proteklih godina podnosila brojne prijave i ispisivala kazne, a lokalno stanovništvo potpomognuto zelenim udruga ovdje je održalo i ‘Festival bespravne gradnje i devastacije prirode’, manifestaciju kojom su rekli glasno ‘Ne’ građevinskoj devastaciji obale. Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture ove godine u ožujku Latkoviću oduzelo koncesiju na uvalu.

Izdvojeni članak

Vodnjan krenuo s kažnjavanjem graditelja i rušenjem bespravnih objekata: Zatvoreno 14 gradilišta

– Tamo je sedam objekata u pitanju. Ispisali smo sve kazne koje su bile u iznosu preko 370 tisuća eura. Dio tih kazni je plaćen. Od kad smo mi to preuzeli, ubrzali smo postupak koliko se god moglo. Završili smo sve zakonske procedure, počinjemo uklanjati prvi od sedam nelegalno izgrađenih objekata u uvali Vruja, rekao je glavni državni inspektor, Andrija Mikulić, dodavši kako kada je u pitanju rušenje bespravne gradnje nema povlaštenih, prenosi dnevnik.hr.

Nema povlaštenih

U tome kontekstu osvrnuo se i na slučaj Barbarić na Hvaru koji je nedavno odjeknuo u javnosti nakon što je prvi čovjek HEP-a prozvan da bespravno gradi vilu pod krinkom rekonstrukcije starog objekta. Mikulić je rekao kako je gradilište zatvoreno, a postupak u tijeku. Također, potvrdio je i kako će se uskoro ukloniti i ilegalni objekt u Okrugu Gornjem u vlasništvu bračnog para Rajković, vlasnika privatne zdravstvene ustanove Poliklinika Medikol.

– Cijena uklanjanja nekretnine u vlasništvu Rajkovića je iznad 240 tisuća eura. Mi smo išli na raspis natječaja da odaberemo izvođače i nakon toga idemo u uklanjanje. Ako do tog trena objekt ne bude legaliziran, objekt ćemo srušiti bez obzira na to tko je vlasnik, rekao je Mikulić, prenosi dnevnik.hr.

Uklanjanje bespravne gradnje Čiovo

Uklanjanje bespravne gradnje Čiovo | foto: Državni inspektorat

Bageri i na Čiovu

Rušenje u uvali Vruja nastavak je velike akcije u sklopu koje je samo u  svibnju uklonjen 31 bespravni objekt na teritoriju RH. Iz Državnog inspektorata ističu kako je građevinska inspekcija od 1. travnja 2019. godine, od kada je dijelom Državnog inspektorata, obavila gotovo 32 tisuće inspekcijskih nadzora, a najviše povreda propisa u području građenja utvrđeno je u Istri i Dalmaciji.

Podsjetimo, započelo je i rušenje bespravno sagrađenih objekata na Čiovu koje je također upravo u tijeku. Riječ je o dvokatnoj kamenoj vili s bazenom koja se prostire na 100 kvadrata top zemljišta u prvom redu do mora. Mikulić je za ovaj slučaj istaknuo kako je postupak trajao nekoliko godina, da je zaključak kako je objekt u potpunosti bespravno izgrađen, te da se s rušenjem krenulo kada su ispunjeni svi zakonski uvjeti. S druge strane, odvjetnik švedskog državljanina, Mario Vuković, rekao je kako na rješenje o rušenju uložena žalba Upravnom sudu s osnovom da je njegov klijent u prethodnom postupku stavljen u nepovoljan položaj jer je strani državljanin.

Gdje će se sve rušiti bespravno sagrađeni objekti pogledajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap