O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 14 d 13.04.2026

Kokošvaroš pravi je mali grad za perad, nastao prema zamisli Skroz arhitekture | foto: Bosnić+Dorotić/Marko Mihaljević
Jeste li čuli za Kokošvaroš – grad, ali za perad, podignut na lokaciji u blizini Samobora prema viziji projektnog tima iz Skroz arhitekture? Kokošvaroš farma je za ekološki uzgoj peradi u kojemu koke šeću slobodno među svojim ‘zgradama’, a cijeli kompleks izgrađen je u Rakovom Potoku još 2017..
Na stranicama Skroz arhitekture navedeno je da je projekt svoju lokaciju pronašao u Rakovom Potoku, malom naselju pored Samobora s približno 1.050 stanovnika – na površini od oko 6.82 četvorna kilometra. Pojašnjeno je da se u tom obuhvatu uzgaja perad, ali služi i u turističko-edukativne svrhe.
Svratite li do lokacije, vidjet ćete kako je poštivanjem niza parametara, realiziran pravi mali grad, ali za perad. No, dok je jedna zona isključivo je za uzgoj peradi, druga je namijenjena posjetiteljima.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
– Predmetna lokacija je projektirana za smještaj oko 400 nesilica, 100 pilića za tov i 30 pilića s kvočkama. Pilići su smješteni u centralnom dijelu unutar posebno ograđenih objekata s popratnim vanjskim prostorom, dok nesilice s obzirom na četiri različite vrste formiraju jednak broj ‘četvrti’ unutar ‘grada’, orijentiranih prema drugoj zoni obuhvata, piše na stranicama Skroz arhitekture.
Na društvenim mrežama prije koji dan, arhitekti su se prisjetili djela koje su koncipirali za investitora Željku Franju. Na istom je radio projektni tim iz ureda Skroz – u sastavu autora Margite Grubiša, Marina Jelčića, Daniele Škarica, Ivone Žalac te Dorotee Klinčić.
Obuhvat je smješten unutar manjeg naselja gdje se u njegovoj blizini nalazi nekoliko obiteljskih objekata, a ostatak pejzaža čine poljoprivredna zemljišta. Također, u neposrednoj blizini se nalazi i manji hotel i restoran istog vlasnika, čime lokacija dobiva mogućnost ostvarenja i edukativno-turističke namjene, pojasnili su arhitekti na svojim stranicama o položaju projekta. Pristup na navedenu lokaciju je sa sjeveroistočne strane formiranjem nove kolno-pješačke staze koja je putem postojeće prometnice povezana s prethodno spomenutim hotelom, dodali su, a pojasnili su i ideju stvaranja ovog neobičnog grada.
– Ideja stvaranja manjeg ‘grada’ kao takva mora zadovoljiti sve potrebe istog, pa prema tome osim stambenih objekta, trga, uz ulaz na sjeveroistoku postoji javni sadržaj – objekt za prodaju proizvoda te servisni dio – alatnica i prostor za odlaganje otpada (izmaknut od samog ulaza), napisali su iz Skroz arhitekture.

Kokošvaroš pravi je mali grad za perad, nastao prema zamisli Skroz arhitekture | foto: Bosnić+Dorotić/Marko Mihaljević
O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 14 d 13.04.2026
Hrvatska i BiH pred potpisom važnog sporazuma: Južna interkonekcija ispred Turskog toka
Južna interkonekcija strateški je projekt dug 236 kilometara, a mogao bi postati ključna infrastruktura za energetsku sigurnost regije.
16:05 5 h 27.04.2026
Vlakom do broda i aviona: Najveći zadarski željeznički projekt sad je u rukama HŽ-a
Izrada studije za 'povlačenje' pruge iz centra Zadra sve do luke Gaženica bila je pothvat Zadarske županije. Sada ju preuzima HŽ Infrastruktura.
16:03 5 h 27.04.2026
Rekonstrukcija kritičnog raskrižja u Dalmaciji uključuje novi most, a imamo i detalje što je od radova obavila tvrtka s kojom je ugovor raskinut.
12:34 8 h 27.04.2026
Šunka će dobiti svoju kuću: Milijunski projekt na istoku Hrvatske spaja hranu, tradiciju i turizam
I šunka dobiva svoju kuću, i to u Starim Mikanovcima u Slavoniji. Projekt je odobren za sufinanciranje preko ITU mehanizama, s ciljem razvoja turizma.
10:31 10 h 27.04.2026
Jedan dio Zagreba mogao bi dobiti nove stambene zone, u planu i stanice za vlak
Izmjene i dopune GUP-a Sesveta trebao bi riješiti dovršene, ali i nedovršene rezidencijalne, sportsko-rekreacijske, prometne i druge zone.
07:56 1 d 26.04.2026
U poznatoj uvali u Dubrovniku u veljači 2025. došlo je do odrona stijene. Sanacija nije mogla krenuti prije rebalansa blagajne i odabira tvrtke.
07:52 1 d 26.04.2026
Kreće val uređenja plaža na jugu Hrvatske: Ronioci će pod morem imati pune ruke posla
Plaže treba redovito održavati. Novi val radova kojima će se povećati kvaliteta kupališta pred novu turističku sezonu planira se i u Dubrovniku.
10:21 2 d 25.04.2026