Pretraga

Kreće se u obnovu 94 šibenska portala: Prikupljeno gotovo pola milijuna kuna

A- A+

Društvo za očuvanje šibenske baštine Juraj Dalmatinac kreće u obnovu 94 šibenska portala unutar stare gradske jezgre. Nedavno su organizirali i donatorsku večer na kojoj su prikupili gotovo pola milijuna kuna, koje će biti uloženo u ovaj projekt.

Grad Šibenik, foto: Društvo za očuvanje šibenske baštine Juraj Dalmatinac

Fundus gradskih kamenih portala vrlo je značajan – čak 494 portala u samoj jezgri grada prikazuje ekonomsku i kulturnu moć šibenskih obitelji u dugom razmaku stoljeća od romanike pa do historicizma i secesije. Među šibenskim portalima posebno se ističe grupa srednjovjekovnih, posebno gotičkih portala iz 15. stoljeća sa zašiljenom lunetom.

Po brojnosti su vrlo zastupljeni portali mješovitog renesansno-baroknog stila koje možemo povezati sa 16. stoljećem i početkom 17. stoljeća, a zatim slijede barokni portali izvedeni kroz 17. i 18. stoljeće. Zanimljive primjerke ima historicizam, kao i secesija, odnosno razdoblje 19. i početka 20. stoljeća.

– Ovaj projekt priča divnu priču za Šibenčane, ali i turiste koji zahvaljujući ovim portalima mogu doznati priče starih šibenskih obitelji. Kroz niz detalja i arhitekturu mi prezentiramo svoju kulturu, upravo zato starogradska jezgra se mora čuvati, naglasio je predstavnik Grada Šibenika Ante Nakić.

Izdvojeni članak

Potpisan ugovor od 44,7 milijuna kuna: Lučka uprava Šibenik dobit će novi terminal

Važnost portala

Šibenski portali važni su jer su najbolji prikazi vrhunske umjetnosti brojnih znamenitih velikana, između ostaloga Nikole Firentinca i Jurja Dalmatinca. Šetajući šibenskim ulicama, brojni domaći i turisti upoznaju hrvatsku kulturu i povijest.

– Rad Društva ‘Juraj Dalmatinac’ Ministarstvo kulture nagradilo je nagradom ‘Vicko Andrić’, koja dodatno potvrđuje koliko njihovi projekti doprinose lokalnoj zajednici. Iznimno je važno da i drugi građani prepoznaju temeljne vrijednosti svoga grada i doprinesu našemu identitetu i kulturnoj baštini poput članova ovog Društva, u ime Predsjednika Vlade Andreja Plenkovića rekao je Ivica Poljičak, državni tajnik u Ministarstvu kulture.

Društvo je 2021. godine pokrenulo projekt ‘Juraj obnova’, s ciljem restauracije i očuvanja arhitektonskih detalja povijesne gradske jezgre Šibenika. Projekt obuhvaća obnovu 94 šibenska portala. U povijesnoj jezgri Šibenika popisano je čak 494 portala različitih stilskih vrijednosti. Društvo za očuvanje šibenske baštine ‘Juraj Dalmatinac’ je u okviru svojih djelatnosti od 2012. godine do danas obnovilo ukupno 9 arhitektonskih detalja (portala, reljefa, svodova i kamenih stubišta).

Izdvojeni članak

[FOTO] Pogledajte kako će izgledati novi sportski centar u Šibeniku!

Projekt ‘Juraj obnova’

Projektom ‘Juraj obnova’ započetim 2022. godine zajedno s Hrvatskim restauratorskim zavodom i Umjetničkom akademijom, iz skupine 94 portala izdvojeno je čak 20 portala kojima je potrebna prioritetna restauratorska obnova. Organizirali su zato donatorsku večer, na kojoj je prikupljeno više od 400.000 kuna koje će biti uložene u obnovu i revitalizaciju 94 šibenska portala unutar stare gradske jezgre.

– Bez povijesne baštine nema ni budućnosti jednoga naroda jer važno je znati tko si. Grad koji zanemaruje sebe također nema budućnost, a sa svojih 200.000 metara kvadratnih Šibenik ima najveću povijesnu jezgru u Hrvatskoj. Upravo nam je to glavna motivacija za rad. Dužni smo njegovati i cijeniti veliko umjetničko naslijeđe koje su nam ostavili neki od najvećih majstora svih vremena, naglasio je Nikola Grubić, predsjednik Društva.

Društvo se i 2021. godine prijavilo na natječaj za financiranje programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara Ministarstva kulture i medija RH, s programom zaštite kulturnog dobra na području kulturno povijesne cjeline Šibenika koji od 2016. godine obuhvaća arhitektonsko snimanje blokova u staroj gradskoj jezgri. Projekt se iz godine u godinu uspješno nastavlja, a u 2021. godini je Ministarstvo kulture i medija RH odredilo financijsku potporu u iznosu od 200.000 kuna.

Copy link
Powered by Social Snap