O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 12 d 13.04.2026

Zračna luka Zadar | foto: AB Ante Kuzmanić
Dok je iz NPOO-a još u kolovozu 2023. godine za Zračnu luku Zadar bilo dodijeljeno 10 milijuna eura iz NPOO-a za projekt ozelenjivanja i elektrifikaciju poslova vrijedan ukupno 16 milijuna eura, sklopljen je i ugovor sa odabranim izvođačem za rekonstrukciju i dogradnju putničkog terminala. Potpisani ugovor vrijedi gotovo 15,5 milijuna eura, a prvi skup radova trajat će 14 mjeseci.
Rekonstrukcija i dogradnja trebale bi krenuti netom nakon prestanka ljetnog reda letenja, što će biti krajem listopada. Bit će to prvi korak u okviru puno većeg i dugotrajnijeg projekta.
Od ukupno pet zaprimljenih ponuda, posao će izvoditi ponuditelj Krekić Avangard čija je ponuda zadovoljila uvjete prema kriteriju za odabir ponude kao najpovoljnije. Sklopljeni ugovor vrijedan je 15.324.909,46 eura, dok bi radovi trebali potrajati do 14 mjeseci od uvođenja u posao.
Projekt će obuhvatiti zahvat rekonstrukcije i dogradnje putničke zgrade Zračne luke Zadar dilatacijom na predmetnoj katastarskoj čestiti predviđenoj u 3. fazi – podfazi 3.3 složenog zahvata. Zahvat se pak izvodi prema dopuni ishođene lokacijske dozvole.

Zračna luka Zadar | foto: AB Ante Kuzmanić
Na temelju ‘Glavne studije razvoja Zračne luke Zadar’ koju su izradile tvrtke Aking, Markiva projekt i Zračna luka Zagreb, kao i projektnog zadatka iz Natječaja za izradu arhitektonsko-urbanističkog rješenja putničkog terminala izrađeno je prvonagrađeno natječajno rješenje. Odnosi se na rekonstrukciju i proširenje putničkog terminala Zračne luke Zadar autora arhitekata Ante Kuzmanića i Ivana Jurića iz Arhitektonskog biroa Ante Kuzmanić iz Splita.
Odabrano rješenje predviđa postupno proširivanje i zamjenu postojeće putničke zgrade novom kroz četiri faze rekonstrukcije i dogradnje. Budući da je riječ o složenom zahvatu na prostoru koji obuhvaća funkcionalne cjeline stajanke i putničke zgrade, idejnim projektom zatražena je izmjena i dopuna Lokacijske dozvole za rekonstrukciju i dogradnju glavne stajanke. Građevna čestica će se formirati temeljem parcelacijskog elaborata sukladno prijedlogu iz Idejnog projekta.
U funkcionalnom smislu 3. faza – podfaza 3.3 koja će krenuti prva odnosi se na proširenje odlazaka (gateova) i dolazaka na postojećoj putničkoj zgradi. Sve ostale funkcije se zadržavaju unutar postojeće zgrade.
U građevinskom smislu, odvojena je od ostatka prostora kao dilatacija A. U nacrtima projektiranog stanja prikazana je i privremena građevina B kao predmet zasebne građevinske dozvole jer će se ista zadržati u funkciji dobrodošlih dodatnih čekaonica i gateova do kraja izgradnje 4. faze, kad će terminal dosegnuti traženi konačni kapacitet odlaska.
Proširenjem zgrade počinje proces promjene vizualne pojavnosti i postupne izgradnje potpuno novog putničkog terminala. Svi glavni elementi oblikovanja sadržani su već u ovoj fazi proširenja, a to su – krov, ovojnica pročelja prema stajanci i šesterokutni nosivi konstrukrivni sustav. Proširenjem prema stajanci omogućava se lakši prihvat putnika u dolasku i ispraćaj putnika u odlasku koji predstavljaju značajno prostorno opterećenje unutar postojećih kapaciteta terminala u odnosu na stvarni broj putnika.

Zračna luka Zadar | foto: AB Ante Kuzmanić
Ovdje pogledajte kojih top 5 projekata bi se u dogledno vrijeme trebalo realizirati u Zadru za ljepši grad koji bolje funkcionira.
O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 12 d 13.04.2026
Kreće val uređenja plaža na jugu Hrvatske: Ronioci će pod morem imati pune ruke posla
Plaže treba redovito održavati. Novi val radova kojima će se povećati kvaliteta kupališta pred novu turističku sezonu planira se i u Dubrovniku.
10:21 21 h 25.04.2026
Jedna nadbiskupija u Slavoniji ostala je bez 13.000 hektara zemlje, šuma i zgrada. Vlada RH upravo je donijela odluku o zamjenskim kvadratima.
10:19 21 h 25.04.2026
Radi poboljšanja kvalitete prometa, državna cesta DC76 treba alternativu. Nakon odbijanja žalbe koju je podnio ZG-Projekt kreće projektiranje 20 km.
10:18 21 h 25.04.2026
Svugdje u Hrvatskoj fali stanova za mlade: U ovoj županiji traže se i zbog brakova i zbog razvoda
U jednoj županiji u Hrvatskoj stanovi se traže i zbog razvoda i zbog brakova. Koliko jeftinih kvadrata treba za mlade obitelji pokazat će studija.
10:18 21 h 25.04.2026
Povratak građevinskog diva: Tehnika dobila ogroman posao blizu Zagreba, gradit će nove bazene
Novo kupalište u Sisku gradit će se na lokaciji koja je nekima kontroverzna. Milijunsko gradilište bilo bi između starog lječilišta i poznatog jezera.
15:15 1 d 24.04.2026
Novi pothodnik zamijenio bi opasni prelazak preko pruge. Na kobnom prijelazu prije nešto više od godinu dana tragično je stradao 14-godišnjak.
15:10 1 d 24.04.2026
Hrvatska dobiva još jednu obilaznicu: Na trasi će biti 3 rotora i 2 kilometarska vijadukta
U kombinaciji s postojećim i planiranim prometnicama, uključujući autocestu A3, obilaznica će omogućiti učinkovitije povezivanje regionalnih pravaca.
12:40 1 d 24.04.2026