Odabrano idejno rješenje mosta preko Kaštelanskog zaljeva! Vizija postaje stvarnost
18:38 10 h 23.02.2026

Pruga, ilustracija | Foto: Unsplash
Osigurano je 26 milijardi eura iz EU za izgradnju novih 450 kilometara željezničke veze i 430 kilometara cesta, a 8 hrvatskih morskih i zračnih luka ucrtali na europske prometne pravce. Dio ove priče je i izgradnja željezničke mreže u Istri koja se čeka desetljećima. Najvažniji segment ovog projekta je svakako konstrukcija željezničkog tunela kroz Učku.
– Istri smo otvorili put za najveću investiciju u povijesti naše zemlje od neovisnosti, a to je željeznički tunel kroz Učku. Nakon puno inicijativa i razgovora, prošla je naša ideja za izradu planova za takozvano prometno izolirane regije poput Istre, kojim bi se one povezale s ostatkom zemlje. Ovo je idealan trenutak za naš poluotok, s obzirom da smo uspjeli uključiti dionicu od Pule do Trsta u europsku prometnu mrežu, i sada ostaje drugi krak spoja istarskih željeznica kroz tunel Učku prema Rijeci i Zagrebu, rekao je istarski europarlamentarac Valter Flego, na jučerašnjoj raspravi Odbora za promet prilikom završetka pregovora o europskoj prometnoj mreži.
Dogovorom Komisije, Parlamenta i Vijeća, ključna prometna čvorišta – Rijeka, Zagreb, Osijek, Varaždin i Split – do 2030. moraju razviti Održive planove mobilnosti, razvijati multimodalnost te čisti javni prijevoz. Sve kako bi postali najzeleniji hrvatski gradovi te važna čvorišta ključnih prometnih pravaca.
U slučaju nepoštivanja dogovora odnosno kašnjenja projekata, Hrvatskoj slijedi kazna Komisije, piše istraski.hr. Naime, prije prijave projekata Komisija će provjeriti stvarnu mogućnost realizacije. Bude li projekt odobren, on mora biti i završen u zadanom roku. U protivnom će Europska komisija provesti postupak protiv zemlje koja kasni i time koči razvoj EU prometne mreže.
Odbor za promet ovaj će dogovor potvrditi u veljači. Usvajanje Uredbe očekuje se na zadnjoj plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u ovom mandatu.
HŽ nabavlja šest novih vlakova, poboljšanjem željezničke infrastrukture trebali bi voziti 160 kilometara na sat, pogledajte ovdje detalje.
Odabrano idejno rješenje mosta preko Kaštelanskog zaljeva! Vizija postaje stvarnost
18:38 10 h 23.02.2026
Veliki planovi za Kukavicu: Od malog izletišta do turističko-sportskog centra
17:28 11 h 23.02.2026
Bageri ponovno na Braču: U tijeku nova runda rušenja bespravnih objekata
16:08 12 h 23.02.2026