Pretraga

[FOTOGALERIJA] Pogledajte šest najljepših crkvi u svijetu

A- A+

Čovjek je kadar izgraditi prekrasne građevine. Onakve kakve oduzimaju dah. Pa kad prolazimo pokraj njih, jednostavno moramo zastati i diviti se. A često su najljepše svjetske građevine upravo crkve i katedrale.

Crkve i katedrale | foto: unsplash

Izdvojili smo šest katedrala diljem svijeta od Rusije do Kolumbije koji se osebujne arhitekture. Saznali smo zanimljive detalje o njihovoj povijesti i arhitekturi.

1. Katedrala sv. Vasilija Blaženog u Moskvi

Jedna prekrasna, upečatljiva crkva koja pomalo izgleda kao da je ‘ispala’ iz crtića Aladin, a definitivno predstavlja pravo arhitektonsko remek djelo. Nema baš mnogo građevina u svijetu koje čovjeka mogu ostaviti bez daha, ali ova katedrala to svakako može. Zanimljivo je da se ne radi o tek jednoj cjelini. Naime, nju zapravo čini grupa crkvi: velika, središnja crkva se zove Pokrov, kako piše National Geographic. Ostalih osam je raspoređeno oko te glavne: četiri osmerokutne crkve je okružuju na glavnoj osi i još četiri, dvije četverokutne i dvije nepravilnog oblika se nalaze na dijagonalama. Ova je građevina asimetrična: kako ju osoba promatra iz različitih smjerova, tako se mijenja i izgled crkve.

Katedrala sv. Vasilija Blaženog W foto: Unsplash, Klim Musalimov

Katedrala predstavlja spoj ruske i bizantske kulture i ima upadljivu, crvenu fasadu. Kupole, koje imaju oblik lukovice, su međusobno različitih, jarkih i šarenih boja. Budući da u Moskvi, kao što je dobro poznato, pada mnogo snijega, Rusi su od 12. stoljeća počeli koristiti ovu vrstu kupole koja bolje podnosi težinu snijega nego bizantske plitke kupole koje su se koristile ranije. Sadrži 10 kupolnih tornjeva, a najviši je visok 46 metara. Iako se pretpostavlja da je prvotno fasada bila bijela, a kupole zlatne, u 17. stoljeću katedrala dobiva svoj poprima izgled kakav ima i dan danas.

A tko je zaslužan za ovo majstorsko djelo? Izgrađena je između 1550. i 1560. godine, a dao izgraditi Ivan Grozni u znak sjećanja na ruska osvajanja nad Kazanom i Astrakhanom. Izgradili su je Barma i Postnik, a legenda kaže da je Ivan Grozni dao oslijepiti arhitekte kako više nikad ne bi izgradili još jednu tako lijepu građevinu.

U njoj se i dan danas čuvaju relikvije sveca čije ime nosi – Vasilija Blaženog te predstavlja simbol Moskve i Rusije.

2. Milanska katedrala

Masivno zdanje izgrađeno od opeke jest druga najveća crkva u Italiji i jedna od najvećih crkvi u svijetu. Točnije, peta najveća kršćanska crkva na svijetu, piše Bitno.net. Izgrađena je u gotičkom stilu i također je veličinom, druga najveća gotička katedrala u svijetu, odmah nakon katedrale u Sevilli.  Masivna crkva se prostire na površini od 11.700 metara kvadratnih, a u nju može stati čak 40.000 ljudi. Crkva se sastoji od pet brodova koji su razdvojeni s 40 stupova dok je fasada pokrivena bijelim mramorom. Ova fascinantna crkva se proteže 108 metara u visinu te ima čak 3.400 skulptura, više od ijedne druge građevine u svijetu, kako piše Bitno.net.

Katedrala u Milanu | foto: Unsplash, Sean Jahansooz

Crkva je građena stoljećima, od kraja 14. stoljeća do sredine 19. stoljeća. Međutim, što se tiče sam gradnje, ova katedrala ima i nešto zajedničko sa Zagrebačkom katedralom. I na Milanskoj i na Zagrebačkoj katedrali se neprestano izvode radovi tako da se može reći da se grade i do dana današnjeg. Obzirom da se gradila tijekom više stotina godina, katedrala ima više klasičnih nego gotičkih elemenata.

3. Borgundska crkva u Norveškoj

Osebujna drvena crkva, smještena u općini Lærdal u okrugu Vestland u Norveškoj. Nalazi se u prirodi i okružena je prekrasnim planinama. Svojom građom sasvim se lijepo uklopila u okruženje.

Bourgndska crkva | foto: Unsplash, Stephen Roth

Svojom strukturom, zgrada je opisana kao ‘kocka unutar kocke’, s time da je svaka kocka neovisna o drugoj. Unutarnju ‘kocku’ čine kontinuirani stupovi koji se uzdižu od razine tla kako bi poduprli krov. Krovne grede poduprte su rešetkama pod strmim kutom koje tvore oblik x, s uskim gornjim rasponom i širim donjim rasponom, vezane donjom rešetkom kako bi se spriječilo urušavanje. Krov je strmo kos, vodoravno obložen daskama i obložen šindrom. Osim toga, ima višeslojne krovove, a na vrhu je toranj. Na zabatima krova nalaze se četiri izrezbarene zmajeve glave, koje izviru s izrezbarenih grebena krova. Pretpostavlja se da te zmajeve glave potječu još iz 18. stoljeća.

Crkva je izgrađena u razdoblju od 1180. do 1250. godine mada se kasnije i dograđivala. Iza crkve se nalazi groblje, a sama crkva, koja donekle odudara od izgleda klasičnih oblika uobičajenih crkvi, pomalo podsjeća na neki hram. Danas se u njoj više ne održavaju mise, već je prenamijenjena u muzej kojim upravlja Društvo za očuvanje drevnih norveških spomenika.

4. Svetište Las Lajas u Kolumbiji

Svetište Las Lajas punog je imena Bazilika nacionalnog svetišta Gospe od Lajasa i izgrađeno je unutar kanjona rijeke Guáitara u Južnoj Kolumbiji. Zdanje izgleda poput kakvog dvorca iz bajke, a tom romantičnom prizoru doprinosi i činjenica da je crkva građena na strmini jedne strane kanjona dok je pristup ulazu u crkvu omogućen s druge strane kanjona koja je povezana kamenim mostom. Ovo impresivno svetište uzdiže se 100 metara visoko od samog dna kanjona.

Svetište Las Lajas | foto: Unsplash, Omri D. Cohen

Izgradnja ove gotičke crkve je trajala punih 33 godine, a građena je između 1916. i 1949. godine. Smatra se da je inspiracija za izgradnju ove crkve bilo ukazanje Djevice Marije jednoj djevojčici i njezinoj majci 1754. godine. Kako legenda kaže, isprva su šutjele o ukazanju, ali nakon nekog vremena je djevojčica umrla. Majka se vratila na mjesto ukazanja i molila za dušu svog djeteta da bi potom Djevica Marija čudesno oživjela djevojčicu. To nisu mogle prešutjeti. Nakon tog događaja, ovo je postalo popularno mjesto hodočašća kršćana iz Kolumbije i susjednog Ekvadora.

5. Bazilika Presvetog srca

Ova rimokatolička crkva je vrlo popularna znamenitost i drugi najposjećeniji spomenik u Parizu. Crkva koja se smatra i političkim i kulturnim spomenikom, nalazi se na vrhu Montmartrea, najviše točke u gradu.

Bazilika Presvetog srca | foto: Unsplah, Valentin Lacoste

Stil gradnje predstavlja miks romansko-bizantskih elemenata, a mnogi ti dizajnerski elementi bazilike simboliziraju nacionalističke teme: trijem sa svoja tri luka krase dva konjanička kipa francuskih nacionalnih svetaca Ivane Orleanske (1927.) i kralja Svetog Luja IX.. Za ove bronačane kipove zaslužan je umjetnik Hippolyte Lefèbvre. Sama građevina je izgrađena od kamena travertina vađenog u Château-Landon u Francuskoj, a arhitekt zaslužan za ovo remek djelo je Paul Abadie koji je na natječaju pobijedio ostalih 77 arhitekata. Kompleks bazilike uključuje vrt za meditaciju s fontanom, a za one koji žele jedan prekrasan panoramski pogled na Pariz, mogu se popeti na kupolu koja je otvorena za turiste.

Crkva, koja posvećena Presvetom Srcu Isusovu, s gradnjom je započela 1875., a dovršena je 1914. Bazilika je posvećena nakon završetka Prvog svjetskog rata 1919. godine.

6. Katedrala Sv. Patricka u New Yorku

Impozantna građevina u srcu grada. Riječ je o najvećoj katoličkoj katedrali gotičkog preporoda u Sjevernoj Americi. Nalazi se u gradskom bloku omeđena Petom avenijom, Madison avenijom, 50. ulicom i 51. ulicom. Nalazi se preko puta Rockefeller centra.

Katedrala sv. Patricka | foto: Unsplash, Joseph Barrientos

Ova prelijepa katedrala je dugačka 101 metara, a na najširem dijelu je široka 53 metra. Ulaz u katedralu čine velika brončana vrata koja su okružena su kulama s tornjevima koji se uzdižu 100 metara. Zdanje je obloženo mramorom i ima nekoliko desetaka vitraja. Sjeverna kula ima 19 zvona, a u unutra se nalaze dvoje orgulje. Na sjeveru i jugu su zasađeni vrtovi  koji sadrže deset šahtova za podzemni geotermalni sustav katedrale. U katedralu ukupno može stati 19.000 ljudi od kojih su 14.000 mjesta za sjedenje. Za dizajn ove fascinantne građevine je zaslužan James Renwicka Jr., a sama izgradnja je započela 1858. godine. Međutim,  početkom 1860-ih su radovi morali stati zbog američkog građanskog rata. Na kraju je katedrala je dovršena 1878. godine.

CNN ju je 2020. godine opisao kao ‘esencijalni dio arhitektonske baštine grada,’  i kao takva je uvrštena u Nacionalni registar povijesnih mjesta.

Copy link
Powered by Social Snap