Pretraga

Grijanje na kaljevu peć: Ušteda, estetika i trajna vrijednost

A- A+

Iako pažnju investitora kada je u pitanju grijanje proteklih godina uvelike privlače čisti izvori energije, neporecivo je kako se u Hrvatskoj još uvijek brojna kućanstva griju na drva. U ovoj je kategoriji načina za ugrijati se puno, a među njima svakako valja istaknuti kaljeve peći kao izuzetno energetski učinkovit grijaći element koji ponovno postaje sve traženiji. Poželjne su prvenstvo zbog sposobnost zadržavanja i distribuiranja topline nakon što se vatra ugasi, ali i estetike kojom bez sumnje mogu transformirati prostor.

kaljeva peć

kaljeva peć | foto; screen shot you tube

U mnogim stambenim zgradama građenim u drugoj polovici prošlog stoljeća sastavni dio ‘opreme’ bile su kaljeve peći na drva. No, s masovnom plinifikacijom velik broj njih je kasnih 90-tih završio na smetlištima, te ustupio mjesto radijatorima. Danas, kada je energetska neovisnost u cijeloj Europi, pa tako i u Hrvatskoj, top tema, kaljeve peći ponovno se vraćaju u modu.

Velika prednost kaljevih peći je da su zbog materijala od kojih su izgrađene izuzetno energetski učinkovite, te da prostor mogu grijati izravno ili posredno, odnosno preko radijatora. Oni koji žele u svome domu kaljevu peći na raspolaganju imaju tri opcije, nove kaljeve peći ručno ili industrijski rađene, te rabljene kaljeve peći koje se nude po oglasnicima.

Izdvojeni članak

Ugradnja kamina: Vodič pri odabiru top modela za grijanje visoke estetike

No, koju god opciju odabrali, treba znati kako kaljeve peći zahtijevaju loženje kvalitetnog ogrjevnog drva, poput graba, hrasta ili bukve. Loženje kaljeve peći otpadnim drvnim materijalom, papirom ili kartonom može uništiti kanale za provod toplog zraka što bitno smanjuje njenu energetsku učinkovitost.

Ručna ili industrijska proizvodnja

Ručna izrada kaljeve peći započinje izradom kalupa. Kalup se potom puni sirovom glinom nakon čega slijedi prirodno sušenje u trajanju od 2 do 3 tjedna. Potom se kaljevi peku prvi put, premazuju glazurom i onda stavljaju u tzv. ‘zapeku’. Zbog ovoga postupka ručno rađene kalje su deblje, pa stoga i kvalitetnije jer na račun debljine akumuliraju veću količinu topline. Naime, upravo je najveća odlika kaljeve peći zbog koje ju mnogi žele sposobnost grijanja i nakon što se vatra ugasi. Kao i činjenica da ju je u jednom danu potrebno založiti u prosjeku samo tri puta.

Industrijski odnosno strojno rađene kaljeve peći od peći ručne izrade razlikuju se u postupku obrade gline. Naime, industrijski postupci čine ih tanjima. Što su kaljevi tanji, kraće zadržavaju akumuliranu toplinu. Uz to, velika je razlika i po pitanju estetike. Serijska proizvodnja u ovoj kategoriji proizvoda nije ni do koljena estetici koja se u prostoru može postići ručno rađenom kaljevom peći koju je moguće u potpunosti prilagoditi željama vlasnika.

Izdvojeni članak

Podno grijanje: Zašto je dobro, koje vrste postoje i na što paziti?

Montaža i održavanje

Montaža kaljeve peći nije zahtjevna i ako se radi od nule posao može biti gotova kroz dva do tri dana. Praksa je da kaljeve peći ugrađuju oni koji su ih radili, posebno kada je riječ o ručno rađenim kaljevim pećima.  U svakom slučaju mogu se sastaviti na licu mjesta u potpunosti, ali i u radionici majstora od kuda se onda do lokacije prenosi u prstenovima. Jasno, druga opcija rezervirana je za peći manjih dimenzija.

Osnovni tehnički uvjet da bi se kaljeva peći uopće mogla ugraditi je postojanje dimnjaka određenog presjeka, i to najčešće Ø160. Treba znati i da se svaka kaljeva peć mora servisirati, u prosjeku nakon 15 godina korištenja. To je prosječni vijek trajanja šamota u unutrašnjosti ložišta. Servis je uvijek i dobra prilika za učvršćivanje fuga i izmjenu napuknutih kaljeva.

Izdvojeni članak

Izazovna sezona grijanja: Porasla potražnja za kaminima i pećima na kruta goriva

Od 100 preko 20 tisuća eura

Standardne dimenzije kaljeva su 24×21,5 i 22×22 centimetara, a jedan kalj može približno zagrijati jedan kubni metar prostora. Ovo su podatci koje treba imati na umu u fazi razmatranja isplativosti investicije. Naime, cijena kaljeve peći uvelike ovisi o broju kaljeva.

Cijena po kalju se kreće pak od 10 do 30 eura, ovisno o željama i zahtjevima kupca. Svakako ne mogu isto koštati klasični smeđi kaljevi kakvi su grijali sobe naših baka ili ‘carski’ tamo plavi s utisnutim ornamentima koji se potom slažu u cjelinu. Stoga i ne čudi da kvalitetne, ručno rađene kaljeve dostižu cijenu i preko 20.000 eura.

No, kako smo spomenuli. Kaljeva peć može se kupiti, te uspješno montirati i rabljena. U ovoj se varijanti osnovni model iz socijalističke gradnje mogu kupiti već za 100 eura. Iako, treba reći, oglasnici su i prava riznica za one koji žele antikne kaljevu peć u dobrom stanju koje se s originalnim dijelovima mogu prodaju već za 2.000 eura.

Doznajte ovdje kako uštedjeti na grijanju.

Copy link
Powered by Social Snap