Tko je podbacio? Prema novim podacima u Kataru je od 2010. godine umrlo više od 15 tisuća stranih radnika
Ranije ove godine mediji su pisali o stradavanjima radnika u Kataru gdje je još 2010. započeo megalomanski projekt gradnje stadiona za Svjetsko prvenstvo u nogometu koje će se održati sljedeće godine. Medijima se širi nova informacija kako Katar, unatoč kritikama, nije unaprijedio prava radnika i kako se brojka poginulih na gradilištu popela na 15 tisuća.
Nizozemski političar Gert-Jan Segers početkom godine rekao je kako iz srca govori kada kaže da bi bojkotirao Svjetsko prvenstvo jer je građeno krvlju te da ćemo uskoro “plesati” na grobovima 6500 ljudi koji su u potrazi za boljim životom stradali na gradilištima. Bila je to njegova reakcija na veliko otkriće britanskog Guardiana prema kojem je u Kataru život izgubilo 6500 radnika i to prema službenim podacima. To znači da je već početkom godine brojka vjerojatno bila znatno veća.
Naime, prema istraživanju britanskog Guardiana, od 2011. do kraja 2020. godine na radovima je poginuo točno 6551 radnik iz Bangladeša, Indije, Nepala, Šri Lanke i Pakistana. Podatke su prikupili iz veleposlanstava tih zemalja u Kataru, a to isto im nije pošlo za rukom kad je riječ o radnicima iz Kenije, Filipina i još nekih zemalja, zbog čega je sigurno kako je ta brojka mnogo veća, pisao je Večernji list početkom godine.
Prema izvještaju Amnesty internationala, prava radnika su se popravila do 2017., no otada nije bilo većeg pomaka pa su i u zadnjoj objavi na ovu temu iz studenog 2021. godine pozvali vladu Katara da ispuni obećanja o unaprijeđivanju prava stranih radnika. S druge strane, situacija je možda gora nego što mislimo. Njemački ZDF objavio je prilog o ”mračnoj” strani prvenstva prema kojem je dosad umrlo ili poginulo čak 15 tisuća inozmenih radnika, a nastavno je to na napise globalnog pokreta za unapređivanje ljudskih prava Amnesty International.
U članku iz kolovoza ove godine naglašavaju kako brojni smrtni slučajevi prođu tako da im se ne zna uzrok što posebno teško pada obiteljima radnika koje do danas traže informacije o najbližima ili pak odštetu.
-Službena katarska statistika pokazuje kako je 15,021 stranih državljana svih godišta i zanimanja umrlo između 2010. i 2019. godine, ali ne može se doći do svih informacija vezanih za uzrok smrti, piše u izvješću Amnestyja.
Nach @ZDF-Informationen: rund 15.000 Gastarbeiter sind in Katar seit der WM-Vergabe 2010 ums Leben gekommen. Das belegen neue Daten von Amnesty International. @NcGeehan @MarkusHarm #wm2022 pic.twitter.com/UfWil1oci6
— ZDF sportstudio (@sportstudio) December 12, 2021
Svi stadioni Svjetskog nogometnog prvenstva u Kataru
Ovdje se nalazi tekstovi o svim stadionima na kojima će se igrati Svjetsko nogometno prvenstvo 2022. godine, ako vas zanima pogledajte ispod.