O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 12 d 13.04.2026

gradilište | foto: Freepik
Koje su obveze poslodavca, koje radnika i kako se provodi zaštita na radu na gradilištima bila je tema konferencije Sigurno gradilište, održane u Hrvatskoj gospodarskoj komori. Konferenciju je organizirala HGK u suradnji s Ministarstvom prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.
Ovom je prilikom istaknuto kako su radnici na gradilištima u Hrvatskoj u velikom riziku od ozljeđivanja. O tomu najbolje svjedoči podatak da je u 2022. godini na domaćoj baušteli zabilježeno 20 smrtnih slučajeva i 171 teško ozlijeđen radnik.
– Za nastavak dobre slike i pozicije naše građevine ključno je ulaganje dodatnih napora u educiranje i sigurnost radnika kako bismo popravili ove brojke. Nitko ne osporava da je provedba zaštite na radu u sektoru građevinarstva kompleksna. Traži da i poslodavac i zaposlenik odrade svoj dio. Naravno, to znači i dodatne troškove. No, stvarni trošak je puno veći ako to ne odradimo kako treba. Od troška ozljede na radu i troška oko kazni inspektorata pa na kraju do troška kada bude otežana mogućnost pronalaska i zadržavanja radnika uopće, rekla je potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet Mirjana Čagalj.
Iz Vijeća Udruženja graditeljstva HGK istaknuto je i da je za poslodavce zaštita na radu neodvojivi dio građenja te iznimno važan element za cijelu djelatnost. Kao i da je vrijeme za osuvremenjivanje normativa. Jedna od njih je Pravilnik o radnim mjestima s posebnim uvjetima rada koji se nije mijenjao zadnjih 40 godina.
– Svaka nesreća je neizmjerno skupa, u svim pogledima, od financijskog i ljudskog do organizacijskog i reputacijskog. Mi na zaštitu na radu pokušavamo gledati suštinski, da se što više ulaže u osobna zaštitna sredstava koja moraju biti kvalitetna, stoga je iznimno važno i ulaganje u edukaciju svih na gradilištu, kao i u kontrolu. Na gradilištu treba stalno vršiti kontrolu i to kroz samu organizaciju rada, gdje je iznimno važno implementirati sve odredbe, biti budan i kontrolirati, rekao je Darko Jambreković
Ovom je prilikom istaknuto kako danas nešto više od 6 posto BDP-a Hrvatske čini građevinski sektor, te da je trenutno diljem zemlje aktivan veliki broj gradilišta. Bilo kroz obnovu zgrada oštećenih potresom, što privatnih što javnih zgrada, što kroz ostale investicije. Zbog čega je ključno intenzivnije se baviti pitanjima zaštite na radu građevinaca.
– Samo u obnovi u ovom trenutku otvoreno je preko 1600 gradilišta te osim kvalitetne gradnje potrebno je osigurati i visoki standard sigurnosti na radu. To postižemo sinergijom svih sudionika koji su propisani zakonom a u cilju zaštite radnika i imovine, rekao je v.d. ravnatelja Uprave za provedbu obnove od potresa u Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, Tonči Glavinić.
Velik broj smrtnih slučjeva i teških ozlijeda u građevini odnosi se na padove sa skele, doznajte ovdje sve o skelarskom poslu i zašto ga ne treba prihvaćati bez iskustva i obuke.
O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 12 d 13.04.2026
Ovo su četiri staklene zgrade koje mijenjaju Zagreb: Sve bi trebale biti završene već ove godine
Uz četiri važne prometnice već više od godinu dana rastu i četiri poslovno - stambene zgrade kojima dominira jedan materijal - staklo.
10:19 13 h 25.04.2026
Radovi obnove ulaze u intenzivnu fazu u kojoj se paralelno odvija više ključnih aktivnosti. Projekt napreduje stabilno, uz prilagodbe uvjetima.
10:17 13 h 25.04.2026
Željeznički projekt stoljeća od 900 milijuna eura, HŽ otkriva što se već radi na trasi
Uz izgradnju drugog kolosijeka i kompletnu rekonstrukciju postojećeg, planirana je modernizacija kolodvora, stajališta i prateće infrastrukture.
15:56 2 d 23.04.2026
Projekt obuhvaća i hortikulturno uređenje prostora, kako bi se prometnica uklopila u okoliš, a tijekom radova predviđen je i arheološki nadzor.
15:51 2 d 23.04.2026
Most uz najpoznatiju močvaru u Hrvatskoj treba sanaciju: Posao na oba kolnika trajat će 3 mjeseca
Most sanacijom treba vratiti u projektirano stanje koje konstrukciji predviđa sto godina. Obnovom će se smanjiti i troškovi održavanja.
15:50 2 d 23.04.2026
Skoro 20 godina gradio se autocestovni spoj između Zagreba i Siska. Novi čvor na tom potezu u mrežu autocesta uključit će još jedan hrvatski grad.
16:54 3 d 22.04.2026
Puno mjesta na dalmatinskoj obali nema izlaz na autocestu, iako su za to ispunjeni određeni uvjeti. Sada kreće planiranje spoja A1 do čvora Danilo.
16:03 4 d 21.04.2026