JP Autoceste FBiH aktualnim ugovorom osigurale su dovršenje iskopa tunela i primarne podgrade, ali ne i završne radova.
Kao da nije dovoljno što Tunel Hranjen dug oko 5,5 kilometara susjedi grade čak sedam godina, i to uz brojne poteškoće i skandale, sada se pojavio novi problem. Ni novac ni radovi predviđeni postojećim ugovorom neće biti dovoljni da tunel bude završen i pušten u promet.
Naime, u javnost je izašla informacija kako su aktualnim ugovorom osigurana sredstva za završetak iskopa, ali njime nisu obuhvaćeni svi radovi potrebni za potpuno dovršenje tunela.
JP Autoceste Federacije BiH potvrdile su da će zato morati ugovoriti dodatne radove i osigurati novi novac, a koliko će oni stajati zasad nije poznato. Kao ni kako će se financiranje osigurati.
Probijanje nije kraj posla
Prema posljednjim podacima JP Autoceste FBiH, aktualnim ugovorom osigurano je dovršenje iskopa tunela i primarne podgrade, ali samo dio sekundarne obloge, bočne drenaže i hidroizolacije. Do kraja travnja 2026. izvedeno je približno 65 posto iskopa glavne i servisne tunelske cijevi, dok je na glavnoj cijevi završeno oko 40 posto sekundarne obloge, hidroizolacije i bočnih drenaža.
Nakon završetka tih poslova preostaje dovršiti sekundarnu oblogu i hidroizolaciju, izvesti unutarnju odvodnju i kolničku konstrukciju te ugraditi tunelsku opremu i instalacije. Za taj dio projekta još nije zaključen ugovor, pa će investitor morati provesti novi postupak i pronaći dodatni izvor financiranja. Iz Autocesta FBiH navode da će konačna vrijednost ovisiti o tehničkim rješenjima, stvarnim geološkim uvjetima i dodatnim zahvatima potrebnim za siguran tunel.
tunel Hranjen | foto: JP Autoceste FBiH
Urušio se dio tunela
Da financiranje nije jedina nepoznanica pokazuje službena dokumentacija JP Autoceste FBiH, prema kojoj su radove dodatno zakomplicirali izrazito nepovoljni geološki uvjeti. Kod sjevernog portala naišlo se na stijenske mase slabije nosivosti od očekivane, zbog čega su zabilježene deformacije i pomicanje primarne podgrade, a radovi u glavnoj cijevi morali su biti privremeno zaustavljeni.
Situacija je kulminirala 21. rujna 2025. kada se na stacionaži oko 3+630 urušio dio tunela u duljini od nekoliko metara, nakon čega su poduzete hitne mjere sanacije. Nadzor je utvrdio i veći udio najzahtjevnije V. kategorije tla od ugovorenog. Autoceste navode da će takvi uvjeti povećati troškove iskopa i utjecati na potrošnju planiranih sredstava.
Problemi na terenu nisu se pojavili preko noći jer službeni izvještaji Autocesta pokazuju da je projekt kasnio i prije urušavanja. U drugom tromjesečju 2025. radovi su se izvodili s obje strane tunela, a od travnja do lipnja iskopano je 254,7 metara glavne i 176,9 metara servisne cijevi.
Službeni izvještaj istodobno je bilježio kašnjenje iskopa glavne cijevi sa sjeverne strane od oko 60 dana, a s južne oko 50 dana. Servisna cijev kasnila je oko 15 dana s južne i čak oko 90 dana sa sjeverne strane. Još krajem 2024. Autoceste su izvještavale o sanaciji dijelova primarne obloge zbog prekomjernih deformacija, što pokazuje koliko geološki uvjeti utječu na tempo gradnje.
tunel Hranjen | foto: JP Autoceste FBiH
Novi milijuni Euro-Asfaltu
Ni veliki ugovor za nastavak gradnje nije bio dovoljan da se zatvori financijska konstrukcija projekta, a krajem 2025. pojavila se potreba za dodatnim radovima. JP Autoceste FBiH tada su za dodatne radove na sekundarnoj oblozi ponovno odabrale sarajevski Euro-Asfalt, a vrijednost posla iznosila je približno 5,1 milijun eura s PDV-om (oko 9,99 milijuna KM).
Ugovor je dodijeljen kroz pregovarački postupak bez objave obavijesti o nabavi, dok Euro-Asfalt već izvodi glavne radove na nastavku projekta. Prethodno je toj kompaniji dodijeljen posao nastavka izgradnje vrijedan oko 73,6 milijuna eura (približno 143,9 milijuna KM), uz ugovoreni rok od 30 mjeseci. Posljednje informacije Autocesta, međutim, pokazuju da ni tim ugovorima nije obuhvaćen sav posao potreban za puštanje tunela u promet.
Prvi ugovor za probijanje glavne i servisne cijevi te izradu primarne podgrade potpisan je s Euro-Asfaltom u rujnu 2018. godine, a bio je vrijedan oko 41,9 milijuna eura s PDV-om (približno 81,9 milijuna KM). Za projekt je tada oko 33,2 milijuna eura (65 milijuna KM) osigurano iz akumulirane dobiti BH Telecoma, dok je rok za početne radove iznosio 36 mjeseci.
Prvotna financijska konstrukcija pokazala se nedostatnom, pa su tijekom sljedećih godina slijedili zastoji, nova izdvajanja i novi ugovori. Prema informacijama koje su Autoceste FBiH dostavile Parlamentu Federacije BiH, do 31. listopada 2025. na izgradnju tunela potrošeno je oko 78,7 milijuna eura (154.003.098 KM). Taj iznos nije konačan jer će za potpuno opremanje i puštanje Hranjena u promet biti potreban još jedan ugovor.
tunel Hranjen | foto: JP Autoceste FBiH
Istraga
Financijska povijest projekta privukla je i pozornost istražnih tijela, a Tužiteljstvo Kantona Sarajevo još je 2021. godine formiralo predmet vezan uz moguće nepravilnosti u izgradnji tunela. U veljači 2025. potvrđeno je da je istraga intenzivirana te da je formiran tužiteljski tim koji radi na predmetu.
Analizirana je opsežna građevinska dokumentacija, uključujući građevinske knjige, dnevnike i zapisnike, a saslušavani su svjedoci i vještaci. Među pitanjima koja su pratila projekt bili su način njegova vođenja, trošenje prvotno osiguranih sredstava te velika odstupanja od početnih rokova i financijskih procjena.
Nova saznanja o zahtjevnijoj stijenskoj masi i urušavanju dijela tunela potvrđuju ozbiljne geološke poteškoće. No, ne daju odgovor na pitanja o mogućoj odgovornosti kojima se bavi istraga.
Hranjen je zamišljen kao ključni objekt brze ceste Prača – Goražde, koja bi trebala znatno skratiti cestovnu vezu Goražda sa Sarajevom. Tunel dug oko 5,5 kilometara imat će glavnu cijev s dvije prometne trake te odvojenu servisnu cijev za održavanje i intervencije.
Projektom je predviđeno 16 pješačkih evakuacijskih prolaza, pet poprečnih prolaza za interventna vozila i deset niša za vozila u kvaru. Dovršetkom brze ceste udaljenost Sarajeva i Goražda trebala bi se smanjiti s 95,6 na približno 56 kilometara, a vrijeme vožnje na oko 45 minuta.