O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 12 d 13.04.2026

KKD IBM | Foto: KKD IBM
Uskoro kreće energetska obnova zgrade Kazališno-koncertne dvorane Ivane Brlić-Mažuranić koja je dugi niz godina jedan od kulturnih simbola Slavonskog Broda, piše na službenoj stranici Grada Slavonski Brod. Ukupna vrijednost projekta trebala bi iznositi preko milijun i 400 tisuća eura, a cilj je modernizacija i bolja energetska učinkovitost zgrade.
Projekt obnove prezentiran je na gradskoj konferenciji, u sklopu koje su predstavljene mjere koje će se poduzeti za vrijeme obnove. Posebna pažnja pridat će se sustavima grijanja, hlađenja, ventilacije i klimatizacije. Oni će biti modernizirani i unaprijeđeni prema najnovijim energetskim standardima. Osigurat će udobnost posjetitelja i optimalnu funkcionalnost prostora, što je vrlo bitno za događaje koji će se u budućnosti održati u dvorani.
Dvorana će dobiti i moderniji sustav elektroinstalacija. Nova LED tehnologija zasjat će umjesto starih i često nepouzdanih rasvjetnih tijela. Nova tehnologija osigurat će dugotrajnost, a u velikoj mjeri će se smanjiti potrošnja energije, dok će ekološki biti prihvatljivija. Tako će dvorana biti u potpunosti usklađena s modernim standardima održivog razvoja.
Energetska obnova zgrade trebala bi biti završena do kraja 2025. godine. Tako će kazališno-koncertna dvorana postati moderniji i održiviji prostor, a ojačat će se i njena uloga kao kulturnog centra grada i šire regije.
Ova obnova nije samo projekt modernizacije prostora, već i veliko ulaganje u budućnost kulturne scene Slavonskog Broda. Ovaj projekt još je jedan korak naprijed u planovima Grada Slavonskog Broda da modernizira svoju infrastrukturu i postane uzor održivog razvoja u regiji.
Ovaj kulturni centar najmnogoljudnijeg slavonskog grada ime nosi prema legendarnoj ogulinskoj književnici Ivani Brlić-Mažuranić. Dvorana je službeno otvorena 1972. godine, a nakon više od pola stoljeća dobit će energetsku obnovu.
Kazališno-koncertna dvorana sastoji se od velika dvorane koja ima kapacitet 605 sjedala, male dvorane od 140 mjesta, vježbaonice te harmonikaškog i tamburaškog orkestra. Ima i prateće sadržaje poput pomoćnih prostorija, garderoba, prostorija za tehničko osoblje, administrativnih prostorija, skladišta i kotlovnica.
Nedavno smo pisali kako je Grad Slavonski Brod izradio je idejno rješenje za botanički vrt u Tvrđavi Brod, a za koji je dobivena i potrebna suglasnost konzervatora. Vrijednost buduće botaničkog vrta iznosit će blizu 20 milijuna eura. Trebao bi biti energetski samodostatan, a njegova višestruka svrha pozelenit će slavonski grad.
Osim što će biti dostupan javnosti, služit će i znanstvenim istraživanjima te doprinijeti očuvanju biološke raznolikosti. Kako stvari stoje, projekt će biti realiziran do 2027. godine, a više o tome pročitajte ovdje.
U studenom raspisan je deveti i u 2024. posljednji natječaj Državnih nekretnina za zakup državnih poslovnih prostora. Pisali smo kako ih je ukupno u ponudi 30, a najviše ih se nalazi u Zagrebu.
Vrlo su zanimljive i atraktivne ponude u Osijeku i Slavonskom Brodu gdje se poslovni prostore za zakup nude na sjajnim lokacijama. Posebno se ističe prostor kultnog restorana ‘Slavonska kuća’, a više o toj temi možete pročitati ovdje.
O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 12 d 13.04.2026
Kreće val uređenja plaža na jugu Hrvatske: Ronioci će pod morem imati pune ruke posla
Plaže treba redovito održavati. Novi val radova kojima će se povećati kvaliteta kupališta pred novu turističku sezonu planira se i u Dubrovniku.
10:21 15 h 25.04.2026
Jedna nadbiskupija u Slavoniji ostala je bez 13.000 hektara zemlje, šuma i zgrada. Vlada RH upravo je donijela odluku o zamjenskim kvadratima.
10:19 15 h 25.04.2026
Radi poboljšanja kvalitete prometa, državna cesta DC76 treba alternativu. Nakon odbijanja žalbe koju je podnio ZG-Projekt kreće projektiranje 20 km.
10:18 15 h 25.04.2026
Svugdje u Hrvatskoj fali stanova za mlade: U ovoj županiji traže se i zbog brakova i zbog razvoda
U jednoj županiji u Hrvatskoj stanovi se traže i zbog razvoda i zbog brakova. Koliko jeftinih kvadrata treba za mlade obitelji pokazat će studija.
10:18 15 h 25.04.2026
Povratak građevinskog diva: Tehnika dobila ogroman posao blizu Zagreba, gradit će nove bazene
Novo kupalište u Sisku gradit će se na lokaciji koja je nekima kontroverzna. Milijunsko gradilište bilo bi između starog lječilišta i poznatog jezera.
15:15 1 d 24.04.2026
Novi pothodnik zamijenio bi opasni prelazak preko pruge. Na kobnom prijelazu prije nešto više od godinu dana tragično je stradao 14-godišnjak.
15:10 1 d 24.04.2026
Hrvatska dobiva još jednu obilaznicu: Na trasi će biti 3 rotora i 2 kilometarska vijadukta
U kombinaciji s postojećim i planiranim prometnicama, uključujući autocestu A3, obilaznica će omogućiti učinkovitije povezivanje regionalnih pravaca.
12:40 1 d 24.04.2026