Veliki projekti traže preciznu organizaciju, zahtjevnu montažu i rad s golemim staklenim stijenama, otkrili su nam Ante i Marko iz Skelin Monta.
15:15 4 d 25.05.2026

Petrinja nakon potresa, u krugu potpredsjednik Vlade Tomo Medved; foto: Denis Gaščić | baustela.hr
Stožer civilne zaštite nastavlja s provođenjem aktivnosti pružanja pomoći stanovništvu na potresom pogođenom području.
Prioritetne aktivnosti usmjerene su na uklanjanje objekata koji prijete sigurnosti ljudi i drugih objekata. Do sada je uklonjeno 95 objekata, među njima 28 poslovnih, 16 stambeno-poslovnih, tri višestambene zgrade, 43 obiteljske kuće tri javna objekta, jedan sakralni i jedan gospodarski objekt. U postupku uklanjanja trenutno je 16 objekata.
– Izrađena je detaljna analiza prijavljenih objekata te smo identificirali 113 objekata, odnosno u Petrinji 47, u Glini 24, Sisku 42 koje je potrebno prioritetno ukloniti, naveo je na današnjoj sjednici Vlade potpredsjednik Tomo Medved.
Za nekonstrukcijsku obnovu u Sisačko-moslavačkoj županiji zaprimljeno je 5867 zahtjeva. Za taj vid obnove angažirano je 18 tvrtki od kojih je pet s područja Sisačko-moslavačke županije.
– U postupku je nekonstrukcijska obnova 360 kuća, a ugovoreni su radovi za njih 720, dodaje Medved.
Raspisan je i javni poziv za izradu projektne dokumentacije za dodatnih 3.000 kuća, a sljedećeg tjedna bit će objavljen javni poziv za njihove izvođače. Započet je i proces priprema za konstrukcijsku obnovu te gradnju zamjenskih kuća za koje je do sada zaprimljeno 8360 zahtjeva.
– Naravno da to podrazumijeva obnovu onih kuća koje su u prvom nalazu Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo označene žutim, odnosno njih 8443 i crvenim oznakama, njih 4734, navodi Medved te dodaje kako je riječ o daleko složenijem postupku koji će zahtijevati detaljne previde statičara.
Stožer nastavlja s osiguravanjem privremenog smještaja stanovništva čiji objekti više nisu sigurni za stanovanje. Postavljeno je 2092 kontejnera i mobilne kućice, što pojedinačno, što u 15 kontejnerskih naselja.
Veliki projekti traže preciznu organizaciju, zahtjevnu montažu i rad s golemim staklenim stijenama, otkrili su nam Ante i Marko iz Skelin Monta.
15:15 4 d 25.05.2026
Od Doma sportova do HNS kampa: Ovo su strojevi koji rade na nekim od najvećih gradilišta u Hrvatskoj
Na velikim projektima nema mjesta za kvarove i kašnjenja. Zato izvođači sve češće biraju Telescopic Peršić kao partnere za najam opreme za gradilišta.
15:00 4 d 25.05.2026
Imaju li vaši klima uređaji ove funkcije? Štede energiju i čine boravak u prostoru ugodnijim
Nova generacija Sinclair klima i dizalica topline dolazi s funkcijama koje olakšavaju svakodnevno korištenje te 7 godina jamstva, na vrijeme za ljeto.
10:00 5 d 25.05.2026
Priprema tople vode iz sunčane elektrane
Dva su temeljna načina primjene sunčeve energije za pripremu tople vode: s pomoću solarnih kolektora i fotonaponskih modula.
09:00 4 d 26.05.2026
Bosch i portal bauštela.hr nagrađuju najbolje 'sam svoj majstor' projekte od nule. Prijavite svoj projekt do 13. lipnja i osvojite bogate nagrade.
11:40 16 d 13.05.2026
Planovi za 'područje katastrofe': Država sprema radove na 750 kuća, a broj bi se mogao povećati
Na područjima katastrofe i dalje traju postupci vezani za poslijepotresnu obnovu. Upravo je zaključen natječaj za radove na 750 kuća.
08:41 2 h 30.05.2026
U jednom od najvrjednijih i najprepoznatljivijih blokova u središtu Zagreba uskoro kreće velika obnova povijesnih palača oštećenih u potresu.
13:25 10 d 19.05.2026
Nakon propalog projekta od više desetaka milijuna eura, raskinutog u 2024., nastavlja se obnova Dječje bolnice Srebrnjak. Još traje cjelovita obnova.
15:58 22 d 07.05.2026
Nekadašnja Pogranična stražarnica na zagrebačkoj Kajzerici, pored Savskog mosta, već dugo čeka na obnovu. Sad se konačno planira projekt uređenja.
09:24 31 d 29.04.2026
Važan željeznički most preko Kupe ide u veliku obnovu: Oštećen u potresu, pa ograničen na 20 km/h
Most je izgrađen 1946. godine, oštećen je u potresu 2020., nakon čega je provedena privremena sanacija, dok se sada priprema njegova cjelovita obnova.
16:11 32 d 27.04.2026
Ovo bi mogla biti najdugotrajnija obnova u Zagrebu, ali bliži se kraju: Priprema se novi postav
Bivša DHMZ-ova palača po novome će postati zgrada Hrvatskog povijesnog muzeja. Za nju, ali i za Vojković-Oršić-Kulmer-Rauch planira se stalni postav.
15:53 42 d 17.04.2026
Novi trg u starom mjestu u Istri: Nije na moru, nekada je bilo rimska utvrda, i sve je u kamenu
Poznato mjesto u Istri skoro je svo u kamenu, a sada će dobiti popločenje i na starom trgu unutar gradske jezgre. Projekt je radio Studio Emil Jurcan.
15:27 49 d 10.04.2026