Kvadratura nije jedino što određuje koju klimu trebate za svoj dom. Krivi odabir znači visoke račune, slabije hlađenje i kraći vijek trajanja uređaja.
13:30 1 d 14.05.2026

odlikovanja | foto: Ured predsjednika
Profesori Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, u iznimno izazovnim trenucima u kojima se Republika Hrvatska nalazila 2020. godine – pandemija Covid-19, zagrebački i petrinjski potres – okupili su svoje bivše studente i organizirali ih na volonterskoj osnovi te tako stavili u službu Republike Hrvatske i svih njezinih građana. Koordinirajući rad više od 1.700 stručnjaka, kroz neformalnu platformu, osigurali su pregled uporabljivosti i oštećenja građevina, informiranje građana i organizaciju različitih edukacija za stručnjake u tom procesu, izvještava Ured predsjednika.
Za ove svoje nesebične zasluge predsjednik Republike Hrvatske, Zoran Milanović, odlikovao je Redom hrvatskog pletera troje profesora Građevinskog fakulteta u Zagrebu: Josipa Atalića, Martu Šavor Novak i Maria Uroša.
– Dobivate odlikovanje za volonterstvo i to ne bilo kakvo. Vaše volonterstvo je posebna vrsta volonterstva – volonterstvo u jednom teškom trenutku i u struci koja je vrlo komercijalna. Vrsta i količina rada koju ste odvojili za opću stvar je jedinstvena i bez presedana. To je vlastita inicijativa i nešto što se ne može često vidjeti jer, srećom, ovako teških događaja kao što je potres nema puno, poručio je predsjednik.
Prof. dr. sc. Josip Atalić Redom hrvatskog pletera odlikovan je za pokretanje pregleda oštećenja i uporabljivosti zgrada nakon potresa u 2020. godini, tijekom kojeg je koordinirao rad više od 1.700 angažiranih stručnjaka. Kao i organizaciju mjesečnih seminara/savjetovanja podrške inženjerima građevine tokom 2020. i 2021. godine, te organizaciju i vođenje Studije za saniranje posljedica potresa.
Za definiranje i uspostavu metodologije za pregled građevina nakon potresa u 2020. godini, kao i stvaranje metodologije za procjenu rizika od potresa u Hrvatskoj u budućem razdoblju te organizaciju Hrvatske konferencije o potresnom inženjerstvu, Redom hrvatskog pletera odlikovana je izv. prof. dr. sc. Marta Šavor Novak.
Izv. prof. dr. sc. Mario Uroš odlikovan je pak Redom hrvatskog pletera za pregled i kontrolu najsloženijih građevina u Republici Hrvatskoj nakon potresa u 2020. godini. Kao i za organizaciju edukacija inženjera za preglede oštećenja i uporabljivosti građevina nakon potresa te vođenje procesa stvaranja dvaju ključnih priručnika i monografije u procesima obnove.
U ime odlikovanih profesora obratio se prof. dr. sc. Josip Atalić koji je, zahvalivši predsjedniku Milanoviću na dodijeljenim odlikovanjima izrazio zadovoljstvo jer se priča o potresima.
– Ne treba prestati pričati o potresima i to je naša misija, jedan od najvećih rizika u Republici Hrvatskoj s kojim smo se borili i s kojim se i dalje trebamo boriti, rekao je Atalić kazavši kako još uvijek nemamo sustav za tako veliki rizik.
– Odbijali smo nagrade pet godina da se ne bi isticali jer taj sustav je velik i puno ljudi se žrtvovalo na terenu. Nismo htjeli nikoga istaknuti u prvi plan. Prošlo je pet godina i ulazimo u kritično razdoblje da se potresi zaborave. To je naša najveća aktivnost sada – da djelujemo i da prenosimo na ljude znanje, zaključio je.
Pogledajte ovdje video obnove Doma sportova.
Kvadratura nije jedino što određuje koju klimu trebate za svoj dom. Krivi odabir znači visoke račune, slabije hlađenje i kraći vijek trajanja uređaja.
13:30 1 d 14.05.2026
Na njega je najviše utjecao njegov prvi šef mehanizacije, a mladi mehaničari 'izrastaju u jako dobre meštre', misli Zoran Žmire iz STRABAG BMTI-ja.
11:25 2 d 13.05.2026
Bosch i portal bauštela.hr nagrađuju najbolje 'sam svoj majstor' projekte od nule. Prijavite svoj projekt do 13. lipnja i osvojite bogate nagrade.
11:40 2 d 13.05.2026
Nakon propalog projekta od više desetaka milijuna eura, raskinutog u 2024., nastavlja se obnova Dječje bolnice Srebrnjak. Još traje cjelovita obnova.
15:58 8 d 07.05.2026
Nekadašnja Pogranična stražarnica na zagrebačkoj Kajzerici, pored Savskog mosta, već dugo čeka na obnovu. Sad se konačno planira projekt uređenja.
09:24 16 d 29.04.2026
Važan željeznički most preko Kupe ide u veliku obnovu: Oštećen u potresu, pa ograničen na 20 km/h
Most je izgrađen 1946. godine, oštećen je u potresu 2020., nakon čega je provedena privremena sanacija, dok se sada priprema njegova cjelovita obnova.
16:11 18 d 27.04.2026
Ovo bi mogla biti najdugotrajnija obnova u Zagrebu, ali bliži se kraju: Priprema se novi postav
Bivša DHMZ-ova palača po novome će postati zgrada Hrvatskog povijesnog muzeja. Za nju, ali i za Vojković-Oršić-Kulmer-Rauch planira se stalni postav.
15:53 28 d 17.04.2026
Novi trg u starom mjestu u Istri: Nije na moru, nekada je bilo rimska utvrda, i sve je u kamenu
Poznato mjesto u Istri skoro je svo u kamenu, a sada će dobiti popločenje i na starom trgu unutar gradske jezgre. Projekt je radio Studio Emil Jurcan.
15:27 35 d 10.04.2026