Odabrano idejno rješenje mosta preko Kaštelanskog zaljeva! Vizija postaje stvarnost
18:38 10 h 23.02.2026

Dvorac Erdody | foto: Grad Jastrebarsko
I dok će 80 posto dvorca biti dostupno javnosti, 20 posto površine će se moći komercijalizirati. Nakon što se provede projekt obnove, u prizemlju će se nalaziti infopult, suvenirnica, prostori za udruge te ugostiteljski objekt, po čijoj je ponudi dvorac i ranije bio poznat. Na prvom katu će se smjestiti Gradska uprava, a za sadržaje povijesnog i etnografskog muzeja su predviđeni prostori sjevernog dijela drugog kata te potkrovlje u južnom dijelu. Prostori na trećem katu će se koristiti za različite sadržaje, između ostalog služit će i kao gradska vijećnica. A unutrašnje dvorište će biti središte za različita kulturno-zabavna zbivanja, piše lokalni.hr.
Natječaj za radove na obnovi dvorca je raspisan 21. ožujka 2022. godine, nakon što je ishođena pravomoćna građevinska dozvola. Sama obnova i sanacija su kompleksne budući da je dvorac zapušten još od kraja osamdesetih godina kada je iz njega iseljen muzej. Bilo je i ranije nekih pokušaja sanacije dijelova dvorca, ali to nikada nije završeno.
Procjenjuje se da je ova investicija obnove i sanacije navedenog dvorca vrijedna 73.639.686 kuna, a sufinancirat će se i sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj i to u iznosu od 49.503.626 kuna.
– Projekt obnove dvorca kompleksan je i dugotrajan. Sama administracija traje duže nego što bismo svi to htjeli, no s obzirom na znatna sredstva koja je za ovaj projekt osigurala Europska unija, očekivana je i detaljna procedura. S obzirom na okolnosti i poskupljenja na svim razinama koja pratimo iz dana u dan, porast će i vrijednost samih radova na dvorcu. Naravno da je to novi izazov, no na njega smo spremni. Došli smo do povijesno važnog trenutka za obnovu našeg najvrjednijeg kulturnog zdanja i uložit ćemo maksimalan trud u realizaciju ovog projekta, kazao je je gradonačelnik Zvonimir Novosel za lokalni.hr.
A iskreno zadovoljstvo i ponos zbog obnove je iskazao i Damir Severinac, prvi voditelj i spiker Radio Jaske. Ovaj radio je prvo službeno javljanje imao upravo iz dvorca Erdödy.
– Ovo je zasigurno jedna od najiščekivanijih i najvećih investicija u povijesti grada i zato je s velikim nestrpljenjem iščekujem. Znam da je put bio dug i nimalo lagan da se uopće približi ovaj dugo iščekivani dan, rekao je Severinac i istaknuo kako će obnova ovog impresivnog zdanja zasigurno pridonijeti i daljnjem razvoju jaskanskog i kontinentalnog turizma, piše lokalni.hr.
Inače, fascinantni je dvorac izgradio ban Matija Gereb između 1483. i 1489. godine i od početka 16. stoljeća pa sve do 1922. dvorac je bio u posjedu plemićke obitelji Erdödy. Ovaj četverokutni dvor s dvije zaobljene kule bio je veoma važna utvrda u vrijeme turskih osvajanja, a tijekom povijesti je mnogo puta dograđivan. Danas je u Gradskom muzeju Jastrebarsko nekoliko prostorija posvećeno predmetima i namještaju iz dvorca.
Vrući krumpir: Blok od 16 zgrada u centru Zagreba opet traži izvođača obnove
13:09 16 d 07.02.2026