Zagreb gradi nove prometnice: Izvlaštenje zemljišta za gradnju u tijeku, nije lako
Za jednu etapu Grad Zagreb je gotovo većinski vlasnik. No, čeka ih još puno posla.
09:31 19 h 07.03.2026

Elektrana Krško | Foto: Google
Hoće li nuklearna elektrana Krško dobiti novi blok tek se treba saznati. Bez troškova financiranja, prema procjeni ovaj pothvat mogao bi koštati ukupno 9,6-15,4 milijardi eura, a Slovenci o svemu tek trebaju odlučiti referendumom u studenom. Kako je obznanio slovenski ministar financija Klement Boštjančič, ako se građani odluče ‘za’, Slovenija bi mogla biti u mogućnosti realizirati projekt izgradnje drugog bloka NE Krško (NEK 2).
Već neko vrijeme govori se o izgradnji novog bloka NE Krško u Sloveniji. Početkom ove godine slovenski premijer Robert Golob ustvrdio je kako je kombinacija obnovljivih izvora i nuklearne energije put ka ‘budućnosti bez emisija ugljika’, izvijestio je worldnuclearnews.org. No, kako bi se konačno odlučilo hoće li se poduzeti korak izgradnje novog bloka nuklearne elektrane u susjedstvu, Golob je početkom 2023. obećao referendum.
– Dosad, u planu je referendum nakon polovice ove godine, no još nismo odredili konačan datum. Nastavit ćemo razmatrati ovaj problem, kako bi se referendumom odlučilo želimo li da referendum postane dijelom budućnosti naše zemlje, rekao je Golob.
Zatim je krajem rujna i najavljen referendum za projekt procijenjene vrijednosti između 9 i 15,4 milijardi eura. Kako je Boštjančič istaknuo na drugoj tribini u organizaciji Ministarstva zaštite okoliša, klime i energetike, financijska konstrukcija izgradnje, izgradnja drugog bloka nuklearne elektrane u svakom slučaju bi se morala pripremiti na najvišoj mogućoj razini. Taj bi se zadatak izveo uz suradnju stručnjaka te međunarodnih institucija, kao i uz pomoć odnosa između većinskih i manjinskih partnera u temeljnom kapitalu.
Građani će se po tom pitanju izjasniti na spomenutom referendumu koji će se održati 24. studenog. Već ovaj petak započinje referendumska kampanja gdje će se vjerojatno pojaviti i pitanje iznimnog obima ulaganja u novu nuklearnu elektranu. u stvari je sporna činjenica što prema iskustvima iz inozemstva nuklearne elektrane često premašuju procijenjenu vrijednost, zbog čega se javlja dilema može li si Slovenija priuštiti takav pothvat, javlja poslovni.hr.
Inače, tvrtka Gen energija koja upravlja postojećom nuklearnom elektranom na projektu nove NE radi već oko dvadeset godina. Pomak u ovim aktivnostima dogodio se nakon što je nuklearna elektrana Krško dobila okolišnu suglasnost početkom 2023., kao i suglasnost za produženje rada za dodatnih 20 godina, a što znači suglasnost najmanje do 2043. godine.
Razmišljate li pred zimu uložiti u alternativni i održiv odabir za grijanje zimi, o tome isplati li se podleći trendu dizalice topline pročitajte ovdje.
Kakva inovacija u građevinarstvu! Ovo je robot 'zidar', uskoro stiže i u Hrvatsku
WLTR robot tehnološka je inovacija u građevinarstvu. Pravi je automatizirani 'zidar', a uskoro bismo ga mogli vidjeti i na projektima u Hrvatskoj.
15:36 1 d 06.03.2026
Čišćenje Like od 3.500 tona opasnog otpada: Mljeveni kablovi i plastika čekaju izvođača
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost objavio otvoreni postupak javne nabave za uklanjanje oko 3.500 tona opasnog otpada u Gospiću.
16:17 3 d 04.03.2026
Kreće novi val energetske obnove! Dijeli se 106 milijuna eura za javne zgrade u RH
Otvoren je poziv za energetsku obnovu javnih zgrada, uz sufinanciranje do 80 posto i rok provedbe do kraja 2029. godine.
16:13 3 d 04.03.2026