Tomaševićeva obećanja Zagrebu: Kranovi svuda, ali što je ispunjeno?
Lokalni izbori već su iza ugla. Novu vlast Zagrepčani će odabrati ili ponovno dati svoj glas Tomislavu Tomaševiću 18. svibnja 2025. godine. Kako se ovaj datum bliži, sve su žustriji i napadi i kritike protivnika aktualnog gradonačelnika. Tvrde da Tomašević ‘ništa nije napravio’ ili da nije ispunio većinu svojih obećanja. Pregledali smo Program političke platforme Možemo! otprije četiri godine i otkrili koliko obećanog je ispunjeno, a što ostaje čežnja.

obećanja gradonačelnika | foto: Pixabay/screenshot
Već ptice na grani znaju, lokalni izbori u gradovima diljem Hrvatske sve su bliže. U Zagrebu, izbori 2025. godine održat će se treću nedjelju u svibnju, odnosno 18. svibnja. Birat će se gradonačelnik te članovi Gradske skupštine Grada Zagreba i mjesne samouprave, a aktualni gradonačelnik Tomislav Tomašević još je u lipnju 2024. godine najavio da će tražiti drugi mandat na čelu grada.
No, ove godine suprotstavlja mu se i pozamašan broj protukandidata. Trenutno ih je deset, a bio je tu i SDP-ov kandidat, čija je kandidatura nedavno ‘povučena’ nakon čega je stranka stala uz Možemo! i Tomaševića.
Teške optužbe
Svaki od kandidata očito smatra da nešto u trenutnoj gradskoj vlasti ne valja i da bi baš oni bolje upravljali Zagrebom, a ima glasnijih i onih manje glasnih. Nerijetko, u svojim javnim istupima tvrde da trenutna gradska vlast nije ispunila obećanja iz predizborne utrke.

gradonačelnik Tomašević i zamjenica gradonačelnika Dolenec | foto: Grad Zagreb
Podsjetimo, kandidacijska lista političke platforme Možemo!, zajedno sa Zagreb je naš!, Novom ljevicom, Zelenom alternativom i Za grad, s nositeljem liste Tomislavom Tomaševićem prije četiri godine na lokalnim izborima u Zagrebu uvjerljivo je odnijela pobjedu. Svoj glas povjerilo im je 130.850 glasača, odnosno 40,83 posto onih su izašli na birališta. Kritike ovogodišnjih Tomaševićevih izazivača potaknulo nas je da detaljno proučimo program stranke iz 2021. i provjerimo što od obećanog je ispunjeno, a što ne.
Glavno na početku
U Programu za Zagreb koji je objavljen pred prošle lokalne izbore, ciljevi su podijeljeni na nekoliko tematskih područja. Fokusirali smo se na infrastrukturne projekte i provjerili što je u međuvremenu ispunjeno. Već na samom početku pronalazimo glavne ciljeve.
– Proširit ćemo mrežu javnog prijevoza i integrirati javni prijevoz u Zagrebu i okolnim županijama. Osigurat ćemo nove domove zdravlja, centre za mlade, kulturne sadržaje i odgojno-obrazovne ustanove u dijelovima grada u kojima društvena infrastruktura odavno ne prati doseljavanje novih stanovnika. Stvorit ćemo uvjete za masovno uključivanje u rekreacijski sport diljem grada.
Gradska imovina i kulturna baština – plan
Od konkretnijih ciljeva, obećano je upravljanje imovinom, za koju se navodi da je neiskorištena, podiskorištena, privatizirana ili u krivim rukama. Obećana je izrada strategije investiranja u velika gradska područja u javnom vlasništvu. Obećaje se uređenje i stavljanje u funkciju zona bivše industrije poput Gredelja, Zagrepčanke (Klaonice) i Bloka Badel.

Blok Badel | foto: Bauštela.hr (Nina Šantek)
Iz Možemo! su posebnu pažnju poklonili prostoru Zagrebačkog Velesajma. Predvidjeli su pokretanje arhitektonsko-urbanističkog natječaja za revitalizaciju tog prostora. Plan je bio prilagoditi Velesajam polivalentnim sportskim, kulturnim, poslovnim i kongresno-sajamskim sadržajima te ga otvoriti građanima Novog Zagreba kako bi i u pravom smislu postao centar tog dijela grada, uz očuvanje vrijednog dijela arhitektonske baštine 20. stoljeća.

Velesajam se tijekom 60-ih i 70-ih godina u značajnoj mjeri proširio | Foto: Informacijski sustav prostornog uređenja
Gradska imovina i kulturna baština – realizacija
Što se tiče gradske baštine koja je s vremenom pala u zaborav, tu je dato nekoliko obećanja za zbrinjavanje građevina od kulturne važnosti. Nijedna od ranije navedenih do danas nije revitalizirana ili makar stavljena u funkciju. Na Gredelju je ipak na ljeto 2024. krenulo rušenje 14 objekata radi izgradnje zamjenskog parkirališta umjesto onog pored Paromlina, ali parkiralište unatoč obećanom roku otvaranja još nije u funkciji.
Doduše, radovi na Paromlinu su počeli otvaranjem gradilišta u travnju 2024. godine. Ondje je zamišljen novi društveno-kulturni centar s knjižnicom. Ovo je ujedno najskuplji od dosad najavljenih 10 strateških projekata. Vrijednost investicije trebala bi doseći 94,5 milijuna eura, a samo u ovoj godini za izgradnju je osiguran 41 milijun.

gradilište Paromlin | foto: Bauštela.hr (Nina Šantek)

zamjensko parkiralište uz Paromlin | Foto: EOJN
Širenje mreže javnog prijevoza – plan
Širenje mreže javnog prijevoza u Programu se spominje kao još jedan od ključnih poteza koje se Tomašević prije četiri godine obvezao ispuniti kao gradonačelnik, kako bi Zagreb učinio boljim gradom. Iznesen je plan širenja tramvajske pruge na dionicama: Zapruđe-Sarajevska-Vatikanska-Podbrežje, Rotor-Lanište-Blato, Vukovarska Ozaljska, Heinzelova, te Vukovarska-Mandlova.
K tome, kao još jedan važan prometnih cilj postavljen je začetak realizacije integriranog javnog prijevoza. Odnosno, povezivanja različitih oblika javnog prijevoza na području grada u efikasnu mrežu koja za građane postaje atraktivnija i brža od korištenja osobnih automobila.

Projekt Sarajevska cesta (s proširenom tramvajskom prugom) | Grad Zagreb
Širenje mreže javnog prijevoza – realizacija
Integrirani promet ostaje ‘tiha tlapnja’, posebno u vidu tri nove stanice vlaka koje bi željeznicu donekle približile ostalim oblicima javnog prijevoza, a za koje je Tomašević nedavno rekao da se na njih čeka već tri godine. No, proširenja pruge pomaknuta su s ‘nule’ s dva strateška projekta.

gradilište na Sarajevskoj cesti | foto: Bauštela.hr (Nina Šantek)
To su pokretanje izgradnje pruge na Sarajevskoj cesti i postupka javne nabave za izgradnju tramvajske pruge ulicom Vjekoslava Heinzela. Prvo gradilište ujedno je prvo proširenje tramvajske zone u posljednjih 20 godina. Taj projekt mogao bi koštati 34 milijuna, a onaj na Henizelovoj čak 60 milijuna eura zbog rekonstrukcije sustava kanalizacije na predmetnoj trasi.
Ulaganje u obnovu i izgradnju – plan
U Programu, Možemo! daje obećanje podići potresnu otpornost objekata, posebice vrtića, škola i javnih ustanova. Ove objekte obećali su i energetski obnoviti, sredstvima osiguranim u Fondu solidarnosti. Također, jedna od točaka bilo je preispitati mogućnost nastavka projekta izgradnje bolnice u Blatu.
– Osnovat ćemo široko i multisektorsko radno tijelo/povjerenstvo koje će preispitati sve postojeće izvedbene studije i elaborate i na temelju utvrđenih činjenica pripremiti preporuke za nastavak projekta. Povjerenstvo će istražiti zašto se projekt do sada nije realizirao te kako najbolje realizirati projekt nove bolnice, koja je svakako potrebna, pogotovo nakon oštećenja nastalih na starim objektima gradskih bolnica, stoji u Programu.

Sveučilišna bolnica | Foto: Bauštela.hr

Sveučilišna bolnica | Foto: Bauštela.hr
Ulaganje u obnovu i izgradnju – realizacija
U ovom mandatu, završeno je osam cjelovitih obnova škola, i ukupno 10 projekata izgradnje, dogradnje i rekonstrukcije škola, te je pokrenuta 20 godina obećavana izgradnja OŠ Horvati te dogradnja OŠ Borovje. Izgrađeno je ukupno deset novih vrtića.

otvoreno gradilište nove OŠ Horvati | foto: Grad Zagreb
Od kapitalnih projekata na polju zdravstvene infrastrukture, prilikom predstavljanja gradskog proračuna za 2025. godinu, isplanirana je obnova dječje bolnice Srebrnjak od 11 milijuna eura, Doma zdravlja Zagreb Centar u Remetinečkom gaju vrijedna 7 milijuna eura, Doma zdravlja Zagreb Zapad od 15,5 milijuna eura, ali i Psihijatrijske bolnice Kukuljevićeva, od 2,6 milijuna eura, Specijalne bolnice za plućne bolesti od 2,5 milijuna eura te Doma zdravlja Zagreb Centar Odra, od 1,8 milijuna.

Dom zdravlja Zagreb Zapad, Baruna Filipovića | Foto: Grad Zagreb

Dom zdravlja Špansko bit će investicija od 16,3 milijuna eura | | Foto: Grad Zagreb
U punom su jeku radovi na cjelovitoj obnovi Doma zdravlja Zagreb – Zapad, koja će se protegnuti kroz ovu godinu, obnova psihijatrijske bolnice, specijalne bolnice za plućne bolesti u Rockefellerovoj te više objekata Doma zdravlja Zagreb – Centar. Od novih ustanova, najavljena je 16,3 milijuna eura vrijedna izgradnja novog Doma zdravlja u naselju Špansko. Za bolnicu u Blatu, izvijestili smo u listopadu 2024., konačno je razriješeno pitanje imovinsko-pravnih odnosa, a nedavno su otvorene ponude za novi projekt.
Ulaganje u sport – plan
Možemo! je u Programu iznio da planiraju u Zagrebu analizirati stanje sportske infrastrukture i stvoriti mrežu sportskih objekata kao sastavni dio planskih i prostornih dokumenata s ciljem zaštite postojećih i rezerviranja odgovarajućeg prostora za buduću izgradnju. Najavili su sanaciju krova Doma sportova, pokretanje akcijskog plana razvoja ŠRC Jarun kroz participativni process, obnovu ŠRC Šalata, obnovu klizališta na Velesajmu. Posebna točka bila je izgradnja stadiona u Maksimiru.

radovi na SRC Šalata | foto: Grad Zagreb
Ulaganje u sport – realizacija
Ulaganje u sport, moglo bi se reći, u punom je jeku te prema otvorenim gradilištima prelazi obećano, a ovdje bi se moglo reći da su se obećanja i premašila, no predstoji nam dočekati nastavak i završetak radova. U Zagrebu je trenutno u tijeku najkompleksnija faza obnove na objektu Doma sportova, a jedan od strateških projekata u gradu je i izgradnja zgrade bazena u Španskom. Za taj projekt u sportu izdvojeno je 16,2 milijuna eura samo ove godine.
K tome je krenula obnova na Šalati, predstavljen je plan za izmuljivanje jezera Jarun u naredne tri godine, pokrenuta je javna nabava za uređenje klizališta Velesajam od 3,3 milijuna eura. Odabran je i izvođač koji bi trebao obnoviti žičaru na crvenom spustu. ‘Šlag na torti’ nesumnjivo bi bila realizacija stadiona u Maksimiru, no prije realizacije valja oboriti brojne upitnike. Prije rušenja te betonske grdosije, treba dočekati početak rekonstrukcije stadiona u Kranjčevićevoj ulici po najnovijim informacijama najavljen u travnju 2025. godine.

Potpuno novi projekt za Kranjčevićevu | Grad Zagreb
Otpad – plan
Još jedno obećanje odnosilo se na gradnju Centra za reciklažu umjesto Centra za gospodarenje otpadom. Istaknuto je kako ‘taj centar neće uključivati spalionicu niti tehnologiju mehaničko- biološke obrade otpada koja proizvodi RDF gorivo’.
– U Centru za reciklažu koristit će se MRBT tehnologija ili MBO+ tehnologija koja mehaničkim procesima iz mješovitog komunalnog otpada izvlači vrijedne sirovine poput papira, metala i plastike, a ostatak biološkim procesima pretvara u inertnu, bezopasnu masu koju ćemo koristiti u sanaciji zatvorenog jakuševačkog odlagališta, stoji u programu političke platforme Možemo! iz 2021..

idejno rješenje za centar za gospodarenje otpadom u Resniku | Grad Zagreb
Otpad – realizacija
Prema obećanjima s kraja 2024. godine, nakon višedesetljetnih obećanja do kraja 2028. godine, Zagreb bi se konačno trebao oprostiti od odlagališta Jakuševec. Dotad bi trebalo upogoniti Centar za odlagalište na milijun kvadrata u Resniku – na zemljištu za koje su se iz Grada Zagreba pred sam kraj 2024. godine pohvalili kako je raskinut ugovor s privatnim koncesionarom Zagrebačkim otpadnim vodama. Ovo je ujedno najveće gradsko zemljište.
Online konferenciju Bauštelski retrovizor održao je portal baustela.hr. Srebrni partneri projekta su Wienerberger Hrvatska i DOMinvest grupa. Prijatelj projekta je Hrvatska gospodarska komora.