Pretraga

Ugradnja lajsni: Zlatni standard u postavljanju keramike

A- A+

Završne lajsne ili profili za keramičke pločice sastavni su dio polaganja keramike. Bez njih spojevi i rubovi pločica gube na funkcionalnosti, otpornosti i estetici. Zato je danas nezamislivo postavljanje pločica bez njih, posebno kada su u pitanju stepenice ili ugradbeni kupaonski elementi.

lajsne za pločice

lajsne za pločice | foto: Freepik

Prilikom odabira lajsni treba voditi računa o stvarima kao što su debljina pločica, njihova namjena, materijal od kojeg su izrađene, te boja i dizajn. Dok se prema namjeni razlikuju unutarnje kutne lajsne, lajsne oko kade i lajsne za stepenice. Sve o lajsnama doznajte od Zlatka Prosinečkog, keramičara s preko 40 godina iskustva.

Vrste lajsni

Unutarnje kutne lajsne koriste se uglavnom za dovršavanje okomitih spojeva između poda i zida ili zida i zida. Izrađene su od plastike, te predstavljaju učinkovitu alternativu silikoniranju. Ugrađuju se iz higijenskih razloga, odnosno kako bi se minimalizirali nakupljanje tvrdokorne prljavštine u kutovima.

Lajsne koje se postavljaju na spoju kade ili tuš kade sa zidom obloženim keramikom koriste se umjesto silikonskih brtvila koja s vremenom tamne ili postaju leglo gljivica. Obično se postavljaju prilikom ugradnje kade i pločica ili naknadno postavljati u samoljepljivoj varijanti.

Lajsne za stepenice postavljaju se kao protuklizna barijera u interijerima i eksterijerima. Stepenišni profili također štite rubove pločica od slučajnog oštećivanja, npr. pada predmeta na rub ili kod nošenja teškog namještaja.

Izdvojeni članak

Unutarnje i vanjske pločice: Razlike, karakteristike i namjena

Zlatni standard

– Lajsne su dekorativni element, ali i dobra zaštita keramike na rubovima, posebno kada su u pitanju stepenice. Rub stepenice uvijek može otkrhnuti, ali kada se na rubu nalazi metalni profil to je onda sigurno. Zbog toga je danas postavljanje lajsni na rubove stepenica standard. Lajsne se na stepenicama postavljaju kada i pločica. Mrežasti dio lajsne, od približno tri centimetra, stavlja se u ljepilo da se postigne čvrstina, kaže Zlatko Prosinečki.

Dodaje i kako su lajsne u poslu postavljanja keramike trenutno obavezni sastavi dio ugradnje wc kotlića u kupaonicama. Naime, ugradbeni wc kotlići zahtijevaju rad kemičara, a on nije poput bez lajsni koji osiguravaju ovo priču.

– Kod od ugradbenih wc kotlića koji su trenutno vrlo traženi, također se radi opšav lajsnom. Na izboru majstori imaju lajsne L profila, četvrtaste ili zaobljene. Sve ovisi o samoj keramici i željama investitora, kaže Prosinečki.

Izdvojeni članak

Zamjena pločica na terasi: Posao od idealno 10 dana i 1.500 eura za ‘ruke’

Alternativa samo brušeni rubovi

Lajsne su u postavljanju keramike postale standard nakon što je prekinuta industrijska proizvodnja pločica s brušenim rubovima. Naime, objašnjava Prosinečki, nekada su se čitavi profili keramike mogli kupovati u paketima koji su pod obavezno sadržavali komade posebno rađene za rubove.

– Nekada su pločice imali brušene bočne rubove. U paketima pločica dolazili su komadi s takvim rubovima koji su se spajali pod 90 stupnjeva. Radili su ih talijanski proizvođači. Danas se takve pločice više ne mogu kupiti, nitko ih ne proizvodi. Također, prije su se mogla kupiti i čitava gazišta s rubnim zaobljenjem koja su korištena kod oblaganja stubišta keramikom. Za one koji insistiraju na zaobljenim rubovima i ne žele lajsne, danas majstori bruse rubove da bi se dobila ta kosina, objašnjava Prosinečki.

Doznajte ovdje što je cokl i zašto je važan za spoj poda popločenog keramikom i zida.

Copy link
Powered by Social Snap