Pretraga

Video: Arhitekt Ardijan Karlo Gashi o projektiranju nogometnog stadiona Lokomotive

A- A+

Gost prvog Bauštela.hr podcasta, mladi i perspektivni arhitekt Ardijan Karlo Gashi govorio je o svojem diplomskom radu u kojem donosi arhitektonsko rješenje za mogući stadion Lokomotive na Kajzerici zbog čega je otprije poznat javnosti. Neka od idejnih rješenja uključuju projektiranje perivojnog trga, iskorištavanje prostora ispod stadiona i izgradnju nebodera sa školom nogometa.

Ardijan Karlo Gashi

Ardijan Karlo Gashi | foto:baustela.hr

Gashi je prostor oko same lokacije stadiona podijelio u dvije zone. S jedne strane je Velesajam, a s druge sjeverne Hipodrom, ujedno i najveća gradska čistina povezana sa savskim inundacijama. Na tu praznu gradsku cjelinu nadovezano je Kajzerica, naselje nastalo bez ikakvog plana na postojećoj poljoprivrednoj parcelaciji. Kajzerica nema dovoljno javnog prostora. Ulice su izrazito prometne i u potpunosti podređene automobilima. Nema prostora da se napravi nešto za to naselje, mišljenje je ovog mladog arhitekta.

– Moja ideja je bila da zapravo iskoristim taj prostor na kojem danas igra, odnosno trenira Nogometni klub Lokomotiva te da tamo napravim stadion koji će, osim tog osnovnog stadionskog, ponuditi i neke druge mogućnosti, rekao je Gashi.

Osmislio je javni prostor koji bi bio perivojni trg sa zelenilom i drvećem te kojeg bi sasvim sigurno stanovnici Kajzerice u ljetnim mjesecima mogli koristiti. Prostor ispod samog stadiona koji je dignut 6 metara od tla, primarno je trebao poslužiti kao garaža za spremanje automobila. Međutim, u nekakvoj drugoj varijanti on bi mogao postati bilo koji drugi sadržaj potreban Kajzerici.

– Sam stadion je tim odizanjem 6 metara od tla na neki način postao kulisa s koje se može vidjeti cijela Sjeverna strana Zagreba. Recimo, kad sam došao na tu čistinu, prvo što mi je zapelo za oko je vizura Medvednice. Ona je zapravo savršena kulisa Zagreba, a određeni broj nebodera koji se pojavljuju u samoj vizuri, uključujući i tornjave katedrale, praktički je nemoguće vizualno nadmašiti. Zbog toga sam odlučio ostaviti tu sjevernu stranu stadiona otvorenom, zaključio je arhitekt Gashi.

Drugi razlog zašto bi sjeverna strana stadiona ostala otvorena manje je arhitektonske, a više emotivne prirode. Gashi tvrdi da je bio sklon vjerovati kako Zagreb ima pravo samo na jednu sjevernu tribinu, referirajući se pritom na maksimirski stadion. Stadion Lokomotive može primiti 8000 gledatelja, što je minimum za utakmice Lige prvaka. U kontekstu javnog prijevoza pozicioniran je relativno dobro. U blizini su željeznička i tramvajska pruga, a u malenom krugu oko stadiona živi zaista veliki broj ljudi.

Izdvojeni članak

Video: U prvom Bauštela.hr podcastu gostovao mladi arhitekt Ardijan Karlo Gashi

Stadionski kompleks uključivao bi neboder u kojem će biti smještena škola nogometa. Ideja je da se mladi igrači koji tek dođu igrati pošalju na više katove s kojih bi se pružao pogled na grad, a na taj način bi se igrači suptilno upoznavali s njim jer će vjerojatno tamo provesti jedan dio svoje karijere. S druge strane, to je i svojevrstan svjetionik, odnosno točka raspoznavanja da se stadion može vidjeti iz svih dijelova grada.

Cijeli podcast možete pogledati ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap