Nakon posljednje oluje, Croatia osiguranje je prve štete isplatilo već u satima nakon prijave, a brojne su riješene istoga dana.
13:48 2 d 13.07.2026

Program sanacije pročelja i krovova u povijesnoj jezgri u Bjelovaru | foto: Grad Bjelovar
Grad Bjelovar od 2019. godine pomaže građanima srediti fasade i krovove starih zgrada u okviru Programa sanacije i obnove pročelja i krovova. Broj zainteresiranih iz godine u godinu raste, te se sa šest zgrada u prvom pozivu do danas popeo na 21 prijavljene zgrade za koje će Grad sufinancirati ušminkavanje pročelja. Od skoro 3 milijuna eura koliko se procjenjuje da bi mogla stajati obnova, iz gradskog džepa dodjeljuje se pomoć od preko 610 tisuća eura.
Grad na sjeveru Hrvatske nastavlja sa Programom sanacije i obnove pročelja i krovova građevina unutar kulturno-povijesne cjeline. Od šest objekata na prvom Javnom pozivu 2019. broj se do danas povećao na 21 objekt. K tome, sa 47 tisuća eura, koliko se tada sufinanciralo za sređivanje starih i uništenih pročelja, cifra se u najnovijem pozivu popela na 610.476,18 eura, a ukupna vrijednost najnovijeg vala obnove procjenjuje se na 2.729.563,94 eura.
– Imamo zasad rekordan broj prijavljenih, primilo se o kod građana i oni su ovaj program jako dobro prihvatili. Dovoljno o tome govori da smo 2019. godine imali samo šest objekata prijavljenih na javni poziv, rekao je gradonačelnik Dario Hrebak na konferenciji za medije na temu pokretanja obnove na 21 objektu u povijesnoj jezgri Bjelovara.

Konstrukcijska obnova zgrada u Bjelovaru, foto: Facebook Grad Bjelovar; Branka Sobodić
Na prošli poziv 2024. godine, već smo pisali, prijavljeno je 12 građevina. Ukupni troškovi uređenja tada su bili nešto niži od milijun eura, a Grad je za radove izdvojio 301.137 eura.
– Imamo puno oronulih pročelja na zgradama u centru grada, a kako je riječ o zaštićenoj zoni i starim zgradama koje imaju svoju kulturno-povijesnu vrijednost, njihovo održavanje jako je skupo. Odlučili smo stoga nastaviti pomagati građanima da ih sami obnove, rekao je o Programu Hrebak.
Predstavnik stanara jedne od zgrada prijavljenoj u Programu u 2024. godini, Ivica Vranjić, o proceduri prijave na natječaj rekao je da nije bila komplicirana, ali i da bi se bez financijske pomoći Grada Bjelovara teško odlučili na tu investiciju.
– Vlasnici stanova u našoj zgradi većinom su umirovljenici, a u ovakve zahvate bi zaista bilo teško ući isključivo iz pričuve. Investicija će nas koštati 76.000 eura, a od grada ćemo dobiti 30.000. Imamo i nešto svojih sredstava, a vjerojatno ćemo dići kredit. No, ako to uspješno napravimo sljedećih dvadesetak godina smo mirni, zaključio je Vranjić.

Program sanacije pročelja i krovova u povijesnoj jezgri u Bjelovaru | foto: Grad Bjelovar
Podsjećamo, Bjelovar je nedavno otvorio još jedan poziv kojim se ‘pucalo’ na uljepšavanje starog centra. Krajem 2024. godine na stranicama Grada objavljeno je kako se uvode potpore za sve investitore koji žele otvoriti hotele i hostele, a kojom se takvim osobama omogućuje financiranje do 50 posto za obnovu krovišta i pročelja zgrada, uz maksimalni iznos potpore od 70 tisuća eura po objektu.
Ovdje pročitajte više o planovima za obnove kolodvorskih zgrada na sjeveru Hrvatske.
Nakon posljednje oluje, Croatia osiguranje je prve štete isplatilo već u satima nakon prijave, a brojne su riješene istoga dana.
13:48 2 d 13.07.2026
Hrvatska digitalizirala sustav prijevoza opasnih tvari
Predstavljen je novi digitalni sustav za praćenje prijevoza opasnih tvari. Projekt eADR donosi sigurniji i učinkovitiji nadzor cestovnog prometa.
15:10 6 d 08.07.2026
Čitajte bauštela.hr cijelo ljeto uz posebnu cijenu: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:10 21 d 24.06.2026
Veliki zaokret na tržištu nekretnina: Kraj jedne prakse koja je godinama ljutila kupce
Kupac sada može razgledati nekretninu bez obveze plaćanja provizije.
09:01 3 d 12.07.2026
Novi najskuplji stanovi u Zagrebu završavaju se ove godine. Jedan kompleks nudi stanove od 10.000 eura po kvadratu, drugi ipak nešto pristupačniji.
08:46 4 d 11.07.2026
Ogromno zemljište na Pagu ponovno na prodaji, cijena pala za više od četiri milijuna eura
Tri zemljišta 'idu' u kompletu kao jedinstvena cjelina.
17:13 4 d 10.07.2026
Nova poželjna nekretnina u Zagrebu uz prometnu je aveniju i blizu Bundeka. Takav položaj, ali i zanimljivo arhitektonsko rješenje nije za svaki džep.
08:42 5 d 10.07.2026
Kupuje se manje, plaća se više: U Istri počinje gradnja stanova po cijeni ispod tržišne
APN je trenutačno aktivan u cijeloj Hrvatskoj. U gradnji je 514 stanova na 27 lokacija, dok je oko 490 stanova u pripremnim fazama.
15:03 6 d 08.07.2026