Jedan projekt radili su bez skele iznad provalije, a drugi usred bolnice koja nije smjela stati ni na jednu noć. Vlasnik tvrtke ispričao nam je više.
16:10 3 d 01.06.2026

Ilustracija, foto: Unsplash; Claudio Schwarz
Josip i Lovro, mladi inovatori, su još u srednjoj školi shvatili da mogu raditi inovacije svjetskih razmjera. Upravo to su napravili i s ovim utičnicama. Iako su pametne utičnice već postojale na tržištu, oni su ti koji su olakšali korištenje i učinili ih dostupnima svima, piše HRT.
– Kada netko spomene pametne kuće uvijek dolazi do mišljenja da moramo razbijati pola kuće, da je to prevelika investicija, no međutim naš sustav nije takav. Naš sustav, umjesto postojeće utičnice, unutar kuće zamijenimo s našim sustavom i mi praktički možemo te instalacije pretvoriti u pametne, kaže inovator Josip Oroz.
Sve funkcionira putem bežične internetske veze. Moduli mjere potrošnju električne energije i vlasnicima daju savjete. Između ostalog, povezani su i s vremenskom prognozom, kako bi se u slučaju grmljavinskih nevremena ugasili. Svatko tko se uspješno koristi pametnim telefonom, može konfigurirati osnovne postavke svoje pametne kuće.
– Od samih modula imamo utičnice, prekidače, termostate, senzore temperature, senzore udaljenosti, sve ove senzore koji su u jednoj pametnoj kući potrebni. Koja bi mogla osjećati neke stvari sa senzora i koja bi mogla praktički riješiti neku problematiku, objasnio je Oroz.
Statistika pokazuje da se 100 inovacija, samo desetak uspije realizirati na tržištu, a još je manji postotak onih koji postanu uspješni. Rad ovih mladih inovatora je prokomentirao i njihov mentor iz srednje škole, Ivan Vlainić, nastavnik elektrotehničke grupe predmeta iz Srednje strukovne škole Samobor. Lovro i Josip su trenutno inovatori s najvećim brojem nagrada u Hrvatskoj.
– Spomenuo bih da je dosta važno da postoji kontinuitet rada. Što su i prije nastave dolazili dva sata ranije pa su radili u mom kabinetu, što su poslije nastave ostajali do kasnih noćnih sati, prisjetio se Vlainić.
Kako je Vlainić objasnio, prije 15-ak godina je bilo oko dva promila pametnih kuća – sada se taj broj povećao za deset puta. Iako je to još uvijek mali broj, on eksponencijalno raste, zaključio je Vlainić.
Jedan projekt radili su bez skele iznad provalije, a drugi usred bolnice koja nije smjela stati ni na jednu noć. Vlasnik tvrtke ispričao nam je više.
16:10 3 d 01.06.2026
Bosch i portal bauštela.hr nagrađuju najbolje 'sam svoj majstor' projekte od nule. Prijavite svoj projekt do 13. lipnja i osvojite bogate nagrade.
11:40 22 d 13.05.2026
Veliki projekti traže preciznu organizaciju, zahtjevnu montažu i rad s golemim staklenim stijenama, otkrili su nam Ante i Marko iz Skelin Monta.
15:15 10 d 25.05.2026
Portal bauštela.hr nedavno je uveo sustav pretplate kojim zaključavamo dio članaka. Sad godišnju pretplatu možete kupiti uz čak 50 % popusta.
12:00 3 d 01.06.2026
Gospić bez izvođača za sanaciju otpada: Projekt od 2,1 milijun eura kreće ispočetka
Za prvu fazu sanacije ilegalno odloženog otpada u Gospiću nije stigla nijedna ponuda, unatoč interesu tržišta i projektu vrijednom 2,1 milijun eura.
12:12 4 d 31.05.2026
Veliko ozelenjivanje vezano je uz Vojnovićevu ulicu koja povezuje Stari Grad, Lapad i Gruž, te bilježi intenzivan protok stanovnika i turista.
08:50 5 d 31.05.2026
Plava kuća iznad oceana sagrađena za 10 dana, nećete vjerovati od kojeg je materijal pročelje
Kuća je smještena na litici s pogledom na tradicionalnu kitolovsku uvalu Capelas, a predstavlja spoj starih i novih materijala.
15:41 6 d 29.05.2026
Znate li što su ekodukti? Samo na A1 ima ih 10, a najpoznatiji zove se Medina gora
Izgradnjom A1 na pragu novog milenija došlo je do presijecanja prirodnih migracijskih puteva divljači. Zeleni prijelazi uvedeni su kao odgovor.
10:04 11 d 24.05.2026