Pretraga

Patentiran beton koji se ne zagrijava na suncu, gradi se prva zgrada bez ikakvog sustava hlađenja

A- A+

Pregrijavanje gradova na račun užarenih betonskih površina moglo bi postati stvar prošlosti. U sklopu projekta European Miracle, kojim koordiniraju istraživači Centra za fiziku materijala u San Sebastianu, istraživači su otkrili materijal koji može zamijeniti klasični beton, a da se ne zagrijava. Ostaje i do pet stupnjeva ispod temperature u svome okruženju. Još je bolja vijest da košta kao i klasični beton.

ljeto u gradu

ljeto u gradu | foto: Freepik

Pojam ‘ljeto u gradu’ u desetljećima koja dolaze mogao bi imati posve drugo značenje od današnjeg. Hvatanje zrak u večernjim satima uz isparavanje vrućeg betona mogao bi zamijeniti ugodan cjelodnevni boravak na gradskim ulicama. Naime, znanstvenici su otkrili ‘novi beton‘ koji se ne zagrijava.

Fotonički beton

Riječ je materijalu koji prema svojim karakteristikama može učinkovito zamijeniti klasični beton. Umjesto da se njegova površina pregrije na užarenom suncu, ona ostaje 3 do 5 stupnjeva hladnija od temperature okoline u kojoj se nalazi. Što bi značilo da bi sjediti na pločniku za vrućih ljetnih dana moglo postati osvježavajuće!

Novi materijal naziva se fotonički beton, a trenutno se nalazi na krovu Centra za fiziku materijala u San Sebastianu, piše The Confidential.

Istraživači koji su ga razvili već su prošlog ljeta otkrili da ovaj materijal ostaje između tri i pet stupnjeva ispod temperature okoline čak i u središnjim satima najtoplijih dana. S druge strane, tradicionalni beton može doseći i do 70 Celzijevih stupnjeva.

Radijativna tehnologija

– To je radijativna tehnologija hlađenja, objašnjava Jorge S. Dolado, istraživač na CFM-u i koordinator projekta. Novi beton koji je pod njegovom palicom otkriven, kaže, ima dva nekonvencionalna svojstva: izbjegava upijanje topline i čini to jer reflektira sunčevu energiju u obliku infracrvenog zračenja.

– Općenito, atmosfera zaustavlja zračenje koje emitiramo. To objašnjava efekt staklenika jer je toplina zarobljena na planetu. Međutim, postoji valna duljina u kojoj se to ne događa, upravo u infracrvenom području. To je ono što se zove ‘atmosferski prozor’. Stoga, ako možemo manipulirati materijalima na način da se sva njihova toplinska emisija fokusira unutar tog raspona, možemo uzrokovati da se to zračenje ispusti u svemir, objašnjava znanstvenik.

Patent registriran, gradnja počinje

Ova inovacija koja znači velik zaokret za građevinsku industriju i klimu, za cilj ima uspostavljanje sustava izgradnje zgrada s gotovo nultom potrošnjom energije. Da li je to moguće uskoro će se saznati. Ovog će se ljeta u gradu Vizcayi izgraditi zgrada od fotonskog betona koja će postati ogledni primjer za daljnja istraživanja.

Istraživači su patentirali novi proizvod i nastoje otvoriti novu tvrtku koja bi povećala njegovu proizvodnju. Kao veliki plus ističu činjenicu da je izračun pokazao kako će cijena novog betona biti slična cijeni klasičnog betona.

Copy link
Powered by Social Snap