Pretraga

Kreće se u obnovu planinarskog doma Japetić: Pogledajte kako su ga gradili prije 70 godina

A- A+

Na najvišem vrhu Samoborske gore – Japetiću, nalazi se planinarski dom Žitnica koji bi uskoro mogao krenuti u obnovu vrijednu više od 6.6 milijuna eura. Naime, projekt rekonstrukcije doma je napisan i trebao bi biti prijavljen na jedan od europskih natječaja u veljači.

Žitnica

PD Žitnica | foto: HPD Jastrebarsko

Na radost mnogih planinara i rekreativaca, planinarski dom Žitnica dobiva novu moderniju kuhinju i blagovaonu s unutarnjim i vanjskim posluživanjem gostiju. Dobit će prilaz i lift prilagođen osobama s invaliditetom, a u potkrovlju će biti interpretacijski centar u kojem je osmišljen muzeološki projekt s temom osvrta na brdski biciklizam i paraglajding, sportovima koji su posebno zastupljeni na Japetiću. Sve bi bilo popraćeno ‘virtualnom stvarnošću’ pomoću VR – naočala.

Dom Žitnica u vlasništvu je Hrvatskog planinarskog društva Jastrebarsko koje je već iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku obnovu dobilo bespovratna sredstva, dostatna za izradu projektne dokumentacije, a sada se nadaju da će dobiti i sredstva za potpunu obnovu doma. Uz dom od 300-tinjak kvadrata, planiraju graditi novi vidikovac, 12 metara visok, s kojeg bi se otvarao pogled prema Kamniškim alpama i Triglavu.

Izdvojeni članak

Sljeme bi moglo dobiti stazu za bob i adrenalinski park? Priključite se javnoj raspravi

– Rezultati će pokazati hoćemo li dobiti sredstva. Traženi iznos investicije je preko 30 milijuna kuna, no još su tu partneri Hrvatske šume, Park prirode Žumberak – Samoborsko Gorje i Grad Jastrebarsko. Cijela investicija ulaganja iznosi gotovo 50 milijuna kuna, a to je maksimalno po jednoj projektnoj prijavi, rekao je Jadranko Šeper, predsjednik HPD Jastrebarsko.

Iako će biti uređena i cesta, predsjednik HPD Jastrebarsko, Jadranko Šeper kazao je kako ne želi da uređena prometna infrastruktura doprinese automobilskoj gužvi na vrhu. Naglasio je da nikako ne želi da Japetić postane kao Sljeme, već da to bude mjesto rezervirano prvenstveno za planinare i rekreativce koji gore dolaze penjući se.

Gradnja Žitnice 50-ih godina prošlog stoljeća

Planinarski dom Žitnica građen je 50-ih godina prošlog stoljeća. Idejni začetnik i pokretač cijelog projekta gradnje doma bilo je Hrvatsko planinarsko društvo Jastrebarsko. Sav materijal za gradnju tada je prebacivan kamionima do jednog dijela, a dalje su ga rukama nastavili nositi sve do vrha. Temelji su se ručno kopali, teren se minirao jer se radi o stjenovitom tlu. Sve je bilo puno zahtjevnije nego što je danas, uz modernu mehanizaciju.

Izvlačenje teškog kamena užetom

Izvlačenje teškog kamena užetom | foto: HPD Jastrebarsko

Prema podacima iz monografije Ive Karaca ‘Jaskanska planinarska priča’, nacrte za planinarski dom Žitnica su napravili Vjeko Kopić i Mirko Kos. Kopić je napravio nacrt za prizemlje i podrum, a Kos cjelovit nacrt prema kojem je izdana građevinska dozvola. Mjesto gradnje bio je vrh livade Žitnica.

Točno određivanje položaja doma i iskolčenje obavljeno je sredinom lipnja 1951. godine. Gradnja je započela iskapanjem jame za gašenje vapna i gradnjom drvene barake, veličine 6 x 4 metra, koja je služila za spremanje alata i osjetljivog materijala, ali i za spavanje čuvara i radnika na gradilištu. Graditelji doma bili su plaćeni radnici iz Dragonoša kraj Samobora, dok su majstori za kamene temelje bili iz Dalmacije. Uz njih pomagali su pripadnici vojske i dobrovoljni radnici – planinari.

Temelji i podrum su gotovi

Temelji i podrum su gotovi | foto: HPD Jastrebarsko

Gradnja započela prije građevinske dozvole

Na gradilištu je tako radilo devet stalnih radnika, jedan čuvar i kuharica. Građevinsku dozvolu izdao je Odjel za komunalne poslove Narodnog odbora kotara Jastrebarsko 18. lipnja 1953. godine, iako je gradnja ozbiljno krenula već u ljeto 1951. godine. Odabrana je gradnja planinarske kuće veličine 10 x 10 metara na katastarskoj čestici 8970 koja je bila u suvlasništvu nekoliko obitelji Jagodić iz Dragonoša. Plan je bio da dom ima pet soba, kuhinju i ‘nus prostorije’.  

Ivo Karaca u svojim povijesnim zapisima zaključuje kako planinarskog doma Žitnica ne bi bilo da nije bilo požrtvovnog i nesebičnog zalaganja jaskanskih planinara i mještana iz Dragonoša. Navodi kako je na gradnji doma ostvareno 1.635 dobrovoljnih sati rada, što znači sudjelovanje u svakoj fazi posla koja je zahtijevala puno ruku.

Panorama doma s Tilčekom

Panorama doma s Tilčekom | foto: HPD Jastrebarsko

Zanimljivo je kako do 1956. godine nije postojala cesta koja bi vodila do vrha Japetića pa su počeci gradnje doma bili iznimno teški. Mali magarac zvan Tilček dopremao je vodu i hranu radnicima. Struja je dovedena iz sela Dragonoša udaljenog dva i pol kilometra. Najveći dio novca za to osigurale su Općina Jastrebarsko i Elektra, a manji dio planinarsko Društvo, prikupljajući sredstva na planinarskim zabavama.

Godine 1957. zabilježeno je kako je u krupni inventar planinarskog doma uloženo 10.095.732 dinara. Pritom je značajna sredstva za opremanje doma osigurala tadašnja Šumarija.

Copy link
Powered by Social Snap