Na njega je najviše utjecao njegov prvi šef mehanizacije, a mladi mehaničari 'izrastaju u jako dobre meštre', misli Zoran Žmire iz STRABAG BMTI-ja.
11:25 10 h 13.05.2026

centraliziran nadzor | foto: Freepik
Tvrtke KING ICT i Pametna energija u suradnji s Fakultetom elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu razvile su inovativno programsko rješenje za centralizirani nadzor i upravljanje kritičnom infrastrukturom poslovnih i stambenih objekata. Projekt je realiziran u tri godine i njegovom provedbom stvoreni su tehnološki preduvjeti koji će omogućiti povezivanje različitih elektrosustava i strojarskih sustava za energetiku i nadzor okoline u jedinstvenu cjelinu, piše lidermedia.hr.
Sustavi kritične infrastrukture uključuju sustave grijanja, hlađenja, ventilacije, osvjetljenja energetskog napajanja, protupožarne zaštite, sustav dojave požara i tehničke zaštite.
-Ti sustavi uglavnom se ugrađuju kao odvojeni sustavi u zgradama, pa je upravljanje njima prilično složeno jer se svakim od njih treba upravljati odvojeno, a da pritom ne postoji mogućnost njihove međusobne komunikacije i interakcije. Budući da pripadaju istoj građevini, trebali bi tvoriti jedinstvenu cjelinu za tehnički nadzor elektroinstalacija, strojarskih i sigurnosnih instalacija na građevini – objašnjava Dražen Pavlić, voditelj operacija istraživanja, razvoja i inovacija u KING ICT-u.
Dodaje i kako su Rješenjem su integrirana i mjerenja okolišnih uvjeta te evidencija o broju osoba u temperaturnim zonama.
– Projekt je proveden u suradnji s Fakultetom elektrotehnike i računarstva iz Zagreba, a posebno nas veseli međunarodna suradnja sa stručnjacima za automatiku i energetiku sa znanstvenim interesom u području upravljačkog inženjeringa, strojnog učenja i energetske elektronike. Na tom projektu, uz visok stupanj ostvarenja očekivanih rezultata, stekli smo i mnoga korisna iskustva koja ćemo moći primijeniti i u budućim projektima. Ostvarena suradnja s predstavnicima akademske zajednice i međunarodnim partnerima zasigurno će biti temelj budućeg razvoja poslovanja KING ICT-a i povezanih društava – istaknuo je Pavlić.
Doznajte ovdje sve o pričuvi kao važnoj polugi za upravljanje nekretninama.
Na njega je najviše utjecao njegov prvi šef mehanizacije, a mladi mehaničari 'izrastaju u jako dobre meštre', misli Zoran Žmire iz STRABAG BMTI-ja.
11:25 10 h 13.05.2026
Bosch i portal bauštela.hr nagrađuju najbolje 'sam svoj majstor' projekte od nule. Prijavite svoj projekt do 13. lipnja i osvojite bogate nagrade.
11:40 10 h 13.05.2026
Na prodaju zgrada u Dubravi: U najpopularnijoj je ulici na istoku Zagreba, kvadrat sitnica
Avenija Dubrava se mijenja pa ne čudi da se u oglasu u toj ulici nađu i cijele zgrade. Kvadrat nije skup, ali se ne zna u kakvom je stanju objekt.
16:26 5 h 13.05.2026
Nikako da krene uređenje najpoznatije ulice u centru Zagreba, a ni napuštenog gradilišta odmah pored
U unutarnjem dvorištu Vlaške 40 u centru Zagreba, skoro 20 godina stoji nedovršena zgrada. Čeka se pomak, ali i početak rekonstrukcije stare ulice.
16:23 1 d 12.05.2026
Na parcelama se trenutačno nalaze vozila koja će, kako stoji u dokumentaciji, biti uklonjena najkasnije mjesec dana nakon uplate kupovnine.
16:30 2 d 11.05.2026
Dvorac iz 19. stoljeća ide na ponovljenu prodaju. Ako ni ovoga puta ne bude kupca, sud će obustaviti ovršni postupak.
10:47 3 d 10.05.2026
Ugradnja toplinskih razdjelnika u 5 koraka, od papira do radijatora
Propisi predviđaju uvođenje dodatne naknade za korisnike koji ih ne ugrade do kraja ove godine, ali motivacijski penali kreću već od 1. rujna.
10:14 3 d 10.05.2026
Apartmani i stanovi skuplji nego ikad! Ovo su medijalne cijene po gradovima, na Jadranu kaos
Broj kupoprodaja nekretnina u Hrvatskoj bilježi snažan pad, ali cijene i dalje rastu. Produbljuju se razlike između obale i kontinenta.
11:49 4 d 09.05.2026