Čitajte portal bauštela.hr cijele godine u pola cijene: Velika akcija traje još kratko
Kupite godišnju pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz 50 % popusta. Velika akcija traje još samo tjedan dana, do 23. lipnja u ponoć.
12:00 17 d 01.06.2026

Dogradnja i rekonstrukcija Centra za odgoj i obrazovanje “Vinko Bek” | Foto: Bauštela.hr
U studenom prošle godine i formalno su ispunjeni svi uvjeti za ostvarenje još jednog građevinskog projekta u kojemu glavnu riječ ima država. Nije riječ o obnovi, novim cestama ili prugama, već o dogradnji i rekonstrukciji Centra za odgoj i obrazovanje “Vinko Bek” u Zagrebu.
Riječ je o ustanovi koja brine za odgoj i obrazovanje slijepe i slabovidne djece od najranije dobi pa sve do odraslih. još od 1895. godine. U postojeći objekt u Kušlanovoj 59a, Centar je uselio 1962. godine. Tijekom godina, sadržaj se razvio te se Centar danas sastoji od vrtića, osnovne i srednje birotehničke škole, đačkog doma, odjela za integraciju, odjela za izdavaštvo te odjela za odrasle osobe. Sa širenjem sadržaja pojavila se i potreba širenja, ali i objedinjavanja prostora, s obzirom na to da “Vinko Bek” djeluje na još jednoj lokaciji.
– Tu će biti naša osnovna škola koja je sad na jednoj iznajmljenoj lokaciji, jer smo prije bili u zgradi u Nazorovoj koja je bila u vrlo lošem stanju i morali smo je napustiti. Naši osnovnoškolci su sada u jednoj iznajmljenoj kući, u Filipovićevoj, koja nije adekvatna ni po čemu, ali je bila najbolje rješenje koje smo u tom trenutku mogli pronaći. Nova zgrada dugoročno rješava problem smještaja naših osnovnoškolaca. Ovdje ćemo imati dobru, novu, modernu školu za učenike s oštećenjem vida, tu će biti domski smještaj za osnovnoškolce, vrtić za naš odjel integracije i smještaj za odrasle osobe s višestrukim teškoćama. Puno ćemo programa, čak i neke nove, imati i bit će jako dobro iskorišten prostor, poručila je ravnateljica Centra, Ivana Rotim.
Planovi za objedinjavanje svih sadržaja i dogradnju objekta postoje još od 2015. No, realiziraju se tek sada. Iako je formalni početak radova bio u prosincu prošle godine, vidljiviji su radovi počeli na proljeće. Radi se o peteroetažnom objektu (jedna podrumska i četiri nadzemne etaže), koji će s postojećim objektom biti spojen zatvorenim mostom na prvom katu.
Zamisao je to projektantske tvrtke Jadranovo, koja je pobijedila na natječaju koje je raspisalo Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, koje je i investitor. Radovi su vrijedni ukupno 31.689.247,16 kuna s PDV-om, što uključuje izradu projektne dokumentacije, radove, stručni nadzor i koordinatora zaštite na radu. Iz Ministarstva poručuju kako je cijeli projekt financiran iz državnog proračuna.
– Zgrada je razvedenog tlocrtnog oblika s uvučenim dvorištem, tlocrtne površine circa 774 metra četvorna. Dimenzije građevine su 29,01×35,11 metara, a dimenzije uvučenog dvorišta su 3,9×13,25 metara. Visina zgrade do atike iznosi 14,08 metara, ukupno projektiranog obujma 3.676,26 metara kvadratnih, stoji na stranicama izvođača radova, renomirane tvrtke Tehnika.
Kraj radova očekuje se koncem 2023. godine, dok bi useljenje i svečano otvorenje novih prostora Centra trebalo biti početkom 2024. godine. Nakon toga, ističe ravnateljica Rotim plan je obnoviti i postojeći objekt koji nije u najboljem stanju.
Čitajte portal bauštela.hr cijele godine u pola cijene: Velika akcija traje još kratko
Kupite godišnju pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz 50 % popusta. Velika akcija traje još samo tjedan dana, do 23. lipnja u ponoć.
12:00 17 d 01.06.2026
Za rad robot-zidar zahtijeva priključak električne energije od 400 V, otporan je na vjetar, sunce i kišu
16:21 10 h 18.06.2026
Split dobiva novu javnu garažu od 600 mjesta: Četiri etaže gradi se za 14 milijuna eura
Nova garaža trebala bi rasteretiti okolne ulice od nepropisno parkiranih vozila te istodobno donijeti nove sadržaje stanovnicima Sućidra.
16:20 10 h 18.06.2026
Galerija: Vatreni obišli gradilište svoje buduće baze, Modrićev izraz lica govori sve
Tvrtka Kamgrad, izvođač budećeg doma nogometa u Hrvatskoj, gradilištem je provela naše trofejne nogometaše.
11:59 3 d 15.06.2026
Projekti koji su u realizaciji plijene pažnju. To su nestvaran Arboretum, veliki Centar za starije osobe, Športsko-rekreacijski centar i vrtić.
09:45 4 d 14.06.2026
Do kraja lipnja planiran je završetak krovišta, nakon čega slijede završni građevinski i instalaterski radovi te puštanje sustava u pogon.
09:41 4 d 14.06.2026
Dvije goleme bušilice mijenjaju lice Sicilije: Nova pruga spajat će gradove na jugu Italije
Projekt je dio europskog TEN-T Skandinavsko-mediteranskog koridora i obuhvaća 43 kilometra nove željezničke trase, odmaknute od obale.
15:50 6 d 12.06.2026
Tijekom rušenja Vjesnikovog nebodera, pokvario se dio stroja kojim se građevina uspješno i prilično brzo grickala. To utječe na rokove i na promet.
16:01 8 d 10.06.2026