Velike novosti: bauštela.hr ima novi dizajn, a uvodimo i pretplatu
Portal bauštela.hr ima novo ruho i još jednu važnu novost - uvodimo pretplatu. Naši pretplatnici čitaju sve članke nesmetano i bez oglasa.
12:00 1 d 24.03.2026

Gori Vjesnikov neboder | Foto: Bauštela.hr
Sinoć iza 23 sata krenuo je gorjeti simbol Zagreba, medija, ali i strateški važna državna nekretnina nepoznate sudbine – Vjesnikov neboder. Iako se na križanju Savske ceste i Slavonske avenije, na adresi Slavonska 4 već godinama ne postoji Vjesnik, oznaka na vrhu nebodera podsjeća na njegovu povijest. No, ovu tablu već satima guta dim, a budućnost kultne građevine sad je još više neizvjesna. Pretpostavlja se da će vatrogasci imati posla cijeli dan.
Nešto iza 23 sata vatrogasci su dobili dojavu da se na vrhu zgrade razvio gusti dim, nakon čega su se službe hitno usmjerile u pravcu jednog od glavnih raskrižja u Zagrebu. S požarom su se vatrogasci bavili cijelu noć, ali vatra se i dalje može vidjeti s najviših etaža zgrade.
– Prvu smo dojavu u 23:04 te smo nakon nje slali vozila na intervenciju. S obzirom na to da se požar razbuktavao iz minute u minutu mi smo pojačavali broj snaga na terenu koje smo pratili i s vozilima. Ukupno je tu bilo devedesetak vatrogasaca s četrdesetak vozila, rekao je vatrogasac Domagoj Crnić za index.hr.
Za Index je objasnio da je situacija bila opasna jer se vatra širila s vrha zgrade prema dolje, dok su vatrogasci bili na 13. i 14. katu. S druge strane, nije bilo ozlijeđenih, osim jednog vatrogasca koji je uganuo nogu, rekao je.
Kako smo sami vidjeli na terenu oko 9 sati, teško da više postoji dio nebodera koji nije zahvatio požar, jer je nakon cijele noći tada i dalje plamtjelo. S najviših katova nebodera prvo se stišala, a zatim opet razgorjela vatra koju su vatrogasci i dalje neumorno gasili. Oko zgrade moglo se čuti glasno pucanje zagorjelog materijala, a ploče i papiri letjeli su naokolo.
Stanje je, priznajemo, bilo uistinu jezivo, te možemo posvjedočiti da je ovo jedan od najvidljivijih i najvećih požara koji su zahvatili zgradu u Zagrebu. Ceste oko zgrade su zakrčene i prometuje se obilaznim pravcima, okolo su brojna vozila vatrogasaca i policije i neboderu se ne može prići, a i iz prve ruke možemo potvrditi da je opasno.

Gori Vjesnikov neboder | Foto: Bauštela.hr
Ono što slijedi je pitanje što će biti s ovom zgradom na jednoj od najpoželjnijih gradskih lokacija. Gradonačelnik Tomislav Tomašević predvidio je da će gašenje trajati cijeli dan. ‘Prema onome što sam vidio na licu mjesta i unutar zgrade, šteta je nažalost totalna, no vjerujem da će država i ostali vlasnici što prije pokrenuti obnovu zgrade na ovoj lokaciji našeg grada’, rekao je. ‘Zgrada Vjesnika trebala bi biti obnovljena i uređena’, poručio je kasnije ministar graditeljstva, Branko Bačić. Ovdje pročitajte više o povijesti Vjesnikovog nebodera.
Javljali su se brojni koji su ondje započeli karijeru i prisjećali se boljih dana ove legendarne zgrade.
– Prvi ulazak u redakciju Starta zbog dogovora s Vesnom Kesić o odlasku u Skopje i pisanju članka o premijeri Teatra Pralipe bio je dogaðaj za kojeg kasnije ne mogu naći pandan u svojoj drugoj profesiji u koju sam otplovio, zahvaljujući (i) znanjima koja sam pokupio iz svih tih novina. Vjesnik, Start, Danas, Studio, Svijet, Izbor, Večernji list, Sportske novosti, Vikend, Arena, Alan Ford, Erotika… Bismo li svi obožavali Wellesovog Graðanina Kanea ili Pakuline Sve predsjednikove ljude da nije postojao taj čudesan Ulrichov narančasti neboder na čijim katovima je radilo toliko pametnih ljudi. Redakcija Starta je izgledala nedostižno, svjetski, prisjetio se kolumnist Ivica Buljan na svom Facebook profilu.
Ispred Vjesnika, kako su izvijestili mediji, cijelu noć je probdio vlasnik radija Laganini FM, Josip Majher, kojega je redakcija bila na jednom od najviših katova.
– Koliko sam vidio i pričao s vatrogascima, vatra nije probila do našeg kata. Ali s obzirom na to da gori cijelu noć, nitko ne zna kakva je situacija unutra, izjavio je jutros za telegram.hr, no nakon 9 sati na terenu je izgledalo da u neboderu neće puno toga biti spašeno.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.
Velike novosti: bauštela.hr ima novi dizajn, a uvodimo i pretplatu
Portal bauštela.hr ima novo ruho i još jednu važnu novost - uvodimo pretplatu. Naši pretplatnici čitaju sve članke nesmetano i bez oglasa.
12:00 1 d 24.03.2026
Pogled na vrh Vjesnikovog nebodera od 24. ožujka potpuno je drugačiji. Taj dan, s krova zgrade uklonjena su dva natpisa, ali odašiljač zasad ostaje.
16:18 17 h 25.03.2026
Grad Split, kako se doznaje, je u dugu 70 milijuna eura. Aktualni gradonačelnik, Tomislav Šuta, optužuje prethodnu vlast, ali što s cifrom za Poljud?
16:16 17 h 25.03.2026
Ovaj posao su htjeli najveći! Kreće rekonstrukcija kultnog odmorišta na autocesti
Nekada kultni motel na autocesti postat će odmorište s nadvožnjakom. Poznate tvrtke borile su se za milijunski posao, no samo je jedan pobjednik.
10:28 23 h 25.03.2026
Od mostova do nebodera: Zašto je čelik nezamjenjiv u građevinarstvu
U vremenu kada građevinski projekti postaju sve zahtjevniji, čelik se nameće kao pravo rješenje.
17:02 1 d 24.03.2026
Zeleno svjetlo za gradilište Pomgrada od 14 milijuna eura, ovu uvalu nitko nije taknuo od 1954.
U šibenskoj luci uskoro započinje projekt vrijedan 14,4 milijuna eura, kojim se planira izgradnja spojne obale između gata Dobrika i obale Rogač.
16:59 1 d 24.03.2026
Ploha A1 na najpoznatijem odlagalištu otpada dala je svoje, a na početak radova čekalo se zbog žalbenog postupka na javnu nabavu.
16:07 1 d 24.03.2026
Zagreb će na ljeto opet biti gradilište: 'Ne možemo dopustiti da komadi nadvožnjaka krenu padati'
U Zagrebu se sprema još jedno ljeto intenzivnih radova na postojećoj infrastrukturi. Rekonstruirat će se ceste, nadvožnjaci i skretnice.
14:47 1 d 24.03.2026