Lithium SuperPack NG baterija (LSP NG)
Na bateriju LSP NG mogu se spojiti i najzahtjevnija trošila na plovilu poput bočnih potisnika i sidrenog vitla. To otvara nove perspektive primjene.
16:00 5 d 30.03.2026

Tuneli u izgradnji u Europi | Foto: YT screenshot, Canva
Europa je u 2025. godini veliko gradilište, a posebna pažnja posvećena je megalomanskim tunelima koji su trenutačno u izgradnji. Od cestovnih i željezničkih tunela, pa sve do podvodnih i podmorskih, izdvojili smo pet najvećih projekata koji su u fazi gradnje na starom kontinentu.
Nastavlja se izgradnja drugog cestovnog tunela St. Gotthard u Švicarskoj. Projekt vrijedan gotovo tri milijarde eura dosegao je važnu točku napretka – započelo je korištenje dva velika stroja za bušenje kompanije Implenia. TBM-ovi će bušiti 7,3 kilometra tunela sljedeće dvije godine, dok bi sve trebalo biti završeno 2030. godine. Nakon toga, krenut će i velika rekonstrukcija prvog tunela, koji je jedan od najdužih na svijetu.
Zanimljivo je da je uz velike strojeve za bušenje, izgrađena i postrojenja za preradu velikih količina stijena koje se kopaju iz Gottharda. Dio iskopanog materijala koristit će se u Airolu za pokrivanje autoceste, čime će se poboljšati dno doline kojom ide promet, dok će se dio izliti u jezero Uri za mjere renaturacije. Osim toga, iskopani materijal se na licu mjesta prerađuje u beton i koristi za izgradnju tunela.

Tunel st. Gotthard | Foto: Tiktok screenshot
Tunel Femarnbelt konstruira se između Danske i Njemačke. Vrijednost projekta iznosi 7,1 milijardi eura. Izgradnja je započela 2020. godine, a očekuje se da će biti završen 2029. godine. Tunel Fehmarnbelt bit će jednako siguran za korištenje kao i ekvivalentne rute na kopnu. Uključuje traku za slučaj opasnosti i izlaze za slučaj opasnosti cijelom dužinom.
Kada tunel Fehmarnbelt bude dovršen, putovanje između Rødbyhavna i Puttgardena trajat će sedam minuta vlakom i 10 minuta automobilom. Cestari i putnici u vlaku uštedjet će oko jedan sat u svakom smjeru u odnosu na prijelaz trajektom. Veza Fehmarnbelt bit će otvorena 24 sata na dan jer na tunel ne utječu vjetar ili vrijeme.

Bit će čelika kao za 50 Eiffelovih tornjeva | Youtube (FemernAS)
Projekt baznog tunela Brenner započet je 2008. godine. Znatno skraćujući trasu kojom trenutno okolno prolazi zastarjela željeznica, postat će jedna od glavnih prometnih spona sjeverne i južne Europe. Dug 55 kilometara kad bude dovršen bit će drugi ili treći po redu najduži željeznički most na svijetu.
Vrijednost radova penje se do vrtoglavih 11 milijardi dolara, a iako će tunel biti znatno kraći, ukupna duljina iskopavanja mogla bi doseći 230 kilometara iskopina. Budući da će pokriti trasu jedne od najopterećenijih planinskih dionica autoceste, željeznički tunel mogao bi postati i odgovor za smanjenje cestovnog prometa.

iskopavanje tunela | Foto: YouTube screenshot (The Wall Street Journal)
U sklopu željezničke pruge Lyon – Torino, koja je važan dio opterećenog Mediteranskog koridora, gradi se najduži bazni tunel na svijetu – Mont d’Ambino. Bit će dugačak 57,5 kilometara, prolazit će ispod Alpa, a njegova izgradnja koštat će osam milijardi eura. Očekuje se da će tunel biti završen 2033. godine, a kada bude pušten u promet znatno će skratiti vrijeme putovanja.
Tijekom 2024. godine radove su ubrzali napredne mehaničke ‘krtice’, suvremeni strojevi za bušenje izrađeni po narudžbi. Oni omogućuju brzo i sigurno kopanje pod zemljom. Čak pet od sedam strojeva za bušenje tunela koji će kopati tunel, trenutačno su na gradilištima. Također, primjenom načela kružnog gospodarstva, više od 50 posto iskopanog materijala ponovno će se upotrijebiti – za izgradnju unutarnjih betonskih blokova tunela. Time će se smanjiti otpad i smanjiti troškovi za zaštitu okoliša.

Tunel Mont d’Ambino | Foto: Cinea/Caroline Moureaux/Canva
Norvežani grade Rogfast, najduži podvodni tunel na svijetu koji će skratiti putovanje od sjevera do juga zemlje za 11 sati. Povezivat će gradove Bokn i Randaberg, a trebao bi biti završen do kraja 2033. godine. Projekt izgradnje tunela Rogfast iznosit će vrtoglavih 46 milijardi eura, a protezat će se 26 kilometara kroz Norveško more i dosegnuti dubine do 400 metara. Osim što će biti najduži, ujedno će biti i najdublji. Njegove dvije cijevi koja će se položiti pod morem bit će široke čak deset i pol metara.
Tunel Rogfast bit će opremljen i najsuvremenijim sistemom za praćenju koji će analizirati podatke u stvarnom vremenu. Zato će biti i jedan od najsigurnijih na svijetu. Za izgradnju se biti iskopano čak osam i pol milijuna kubika kamena koji će biti iskorišten za melioraciju zemlje te ostale građevinske projekte. Inače, ovo nije prvi podvodni tunel koji gradi Norveška. Trenutačno najduži takav tunel je Rifilke koji se nalazi gotovo 300 metara ispod razine mora, što ga do izgradnje Rogfasta čini najdubljim na svijetu.

Tunel Rogfast | Foto: Youtube screenshot
Lithium SuperPack NG baterija (LSP NG)
Na bateriju LSP NG mogu se spojiti i najzahtjevnija trošila na plovilu poput bočnih potisnika i sidrenog vitla. To otvara nove perspektive primjene.
16:00 5 d 30.03.2026
Galerija: Susjedi grade mega lukobran, položili su i 17. keson veličine jednog nebodera
U Italiji se gradi najdublji lukobran u Europi. Sada je postavljen i 17. keson na morsko dno uz obalu Ligurije.
12:32 5 h 04.04.2026
Susjedi grade metro od 700 milijuna eura: Imat će 12 stanica, a otvorit će se 1.500 novih poslova
Linija 10 imat će značajan utjecaj na svakodnevni život više od 650.000 stanovnika koji žive u području koje će nova trasa obuhvatiti.
12:32 5 h 04.04.2026
Veliki posao ispod Maksimira: Radovi od 4 milijuna preduvjet su za izgradnju novog 'plavog' stadiona
Iako se novi stadion Maksimir u sklopu projekta uređenja SRC Svetice još neće graditi, kreću prve pripreme. Gradnja ne ide prije izmještanja parovoda.
13:34 1 d 03.04.2026
Zabavne plutajuće sprave stižu u netaknutu dalmatinsku uvalu: Neće biti rizika za prirodu
Da novi aquapark u Šibensko-kninskoj neće predstavljati rizik za prirodni okoliš, netom je potvrdilo Ministarstvo. Bilo je rizika, ali su odbačeni.
13:33 1 d 03.04.2026
Još jedna važna obilaznica: Skoro 9 kilometara prometnice u šumskom području, neće biti lako
Obilaznica bi se spojila s drugom, postojećom i presijecala aktualne pravce. Projekt stoga uključuje i nove spojne ceste, a važna tema je okoliš.
12:37 1 d 03.04.2026
Sanacija u vojnoj zoni u Splitu: Ministarstvo obrane sprema novosti blizu Spaladium Arene
Blizu Spaladium Arene smještena je poznata vojarna Sveto Letica-Barba. U toj vojarni sada se sprema sanacija, no riječ je o manjim zahvatima.
13:09 2 d 02.04.2026
'Popravak' tunela na pruzi do Splita i Knina: Projekt sanacije iz 2013., a sad se mijenja rok posla
U tunelu iz pedesetih na pruzi Oštarije-Knin, dugom skoro kilometar uočeno je curenje. Projekt je iz 2013., a sad se mijenjaju neki rokovi i cijena.
10:45 2 d 02.04.2026