Lithium SuperPack NG baterija (LSP NG)
Na bateriju LSP NG mogu se spojiti i najzahtjevnija trošila na plovilu poput bočnih potisnika i sidrenog vitla. To otvara nove perspektive primjene.
16:00 6 d 30.03.2026

Trg Cimiter | Foto: Grad Senj
Grad Senj pokrenuo je postupak javne nabave za uređenje povijesnog Trga Cimiter, piše na službenoj stranici Grada. Riječ je o cjelovitoj obnovi trga koji je od velikog značaja za grad podno Velebita. Procijenjena vrijednost radova iznosi gotovo 500.000 eura, a projekt je izradila tvrtka Fraktal Studio iz Zagreba.
U svrhu realizacije projekta prethodno 2017. godine izrađena je Studija povijesnog razvoja Trga Cimiter pa je tako do sada izvedena parcijalna obnova navedenog područja. u 2018. godini obnovljena je Ulica Milana Ogrizovića, a 2019. i 2020. godine obnovljen je dio Ulice Gorica, dok se u razdoblju ove i sljedeće godinu planiraju obnoviti Ulica Silvestra Bedričića te dovršiti Ulica Gorica. Zahvaljujući prethodno izvedenim radovima, čitavo područje Trga Cimiter već sada je bez bilo kakvih nadzemnih vodova, sve uz završenu potpuno obnovljenu infrastrukturu vodovoda, kanalizacije i DTK.
Trg Cimiter je povijesno važan dio grada koji povezuje romaničko – gotičko – baroknu senjsku katedralu, renesansnu kuću Živković iz 15. stoljeća i gotičko – renesansnu palaču Vukasović, u dijelu koje je smješten i Gradski muzej Senj. Na južnoj strani trga nalazi se zgrada Sakralne baštine koja je bogata knjižnicom i arhivom Kaptola te Senjske biskupije. S Trga Cimiter se ulazi i u kriptu iz 18. stoljeća koja se nalazi ispod katedrale, a na navedenom trgu pronađeni su i fragmenti rimskom mozaika iz 4. stoljeća. Također, u neobnovljenom dijelu palače Vukasović, gradi se i Kuća senjskih književnika čiji su radovi započeli prije nekoliko godina.
Na Trgu Cimiter planirala je cjelovita i sveobuhvatna obnova, uz minimalne arhitektonske intervencije. Njome se planira starom dijelu grada Senja vratiti uređen i dostojan izgled te spriječiti devastacija i daljnje propadanje navedenog područja.
– Buduće popločenje trga uključivat će ponovnu uporabu postojećeg kamenog popločenja, što je više moguće i u mjeri odnosno količini koja će biti raspoloživa za ponovnu ugradnju, dok će se za preostali dio upotrijebiti novi kamen i drugi materijali, sve sukladno projektu. Uz već postojeće kandelabre, novo uređenje trga uključuje ambijentalnu rasvjetu te novo osvjetljenje zvonika i pročelja katedrale, poručuju iz Grada.
Projekt obnove Trga Cimiter djelo je Arhitektonskog ureda Fraktal studio d.o.o. iz Zagreba, dok je glavni projektant diplomirani inženjer arhitekture Antun Diklić. Ukupna vrijednost radova na projektu iznosi 464.000 eura bez PDV-a.
Pisali smo kako je na Njuškalu osvanuo oglas kakav se ne nalazi svaki dan. U Senju se za samo 130.000 eura prodaje cijela kula iz 15. stoljeća, o čemu više možete pročitati ovdje.
Kako se može vidjeti na fotografijama, kula je spojena sa srednjovjekovnim zidinama i pravo je čudo kako je osvanula na stranici za prodaju. Iako je oglas opisuje kao jednosobnu prizemnicu, zapravo je obruč oronulog i obraslog kamenja. Odatle možda tako niska cijena za Papinsku kulu od 93 kvadrata, koliko ima jer nema katova, podova, stropova, a ni krov.
Lithium SuperPack NG baterija (LSP NG)
Na bateriju LSP NG mogu se spojiti i najzahtjevnija trošila na plovilu poput bočnih potisnika i sidrenog vitla. To otvara nove perspektive primjene.
16:00 6 d 30.03.2026
Projekt predviđa produljenje ključnih kolosijeka kako bi se omogućio prihvat vlakova duljine do 500 metara, što je važan korak u modernizaciji pruge.
12:53 6 h 05.04.2026
Pregled projekata najvećih hrvatskih stadiona: Pogled u budućnost Poljuda, Maksimira i Kantride
Realizacija triju najvećih nogometnih projekata u Hrvatskoj nikad nije bila bliža, no još je ostalo puno koraka.
12:37 1 d 04.04.2026
Spremni na sve: Uz granicu na istoku gradi se nova zgrada hitne, imat će 740 kvadrata i dvije etaže
Građevina će biti smještena unutar građevinskog područja naselja Županja, a natječaj za izvođača radova očekuje se iza Uskrsa.
12:34 1 d 04.04.2026
Od čitatelja iz Osijeka dobili smo fotografije kolničke površine novog kružnog toka na ulazu u grad koje ukazuju na loše odrađen posao.
13:33 2 d 03.04.2026
Zagreb otvara novo gradilište uz petlju: 'Horor' pothodnik ide u milijunsku rekonstrukciju
U Zagrebu više od 15 posto stanovnika živi s invaliditetom. Upravo zato Grad kontinuirano ulaže u unapređenje mobilnosti.
13:31 2 d 03.04.2026
Talijanski grad odao počast arhitektici koja je oblikovala poznati kvart, dobila vlastitu ulicu
Grad Milano odao je počast jednoj od najutjecajnijih arhitektica suvremenog doba imenovanjem nove ulice po Zahi Hadid, deset godina nakon njene smrti.
13:31 2 d 03.04.2026
U pitoresknoj općini u srcu Hrvatske, građevinski div za 8 milijuna eura uređuje top hotel
U maloj općini u srcu Hrvatske, poznata domaća tvrtka uređuje hotel s četiri zvjezdice. Posao je ugovoren za 8 milijuna eura.
10:18 2 d 03.04.2026