Top projekt u Slavoniji: Iznad napuštenog kamenoloma gradit će se milijunska retencija
Retencija će se graditi na padinama Požeške gore i služit će kao zaštita naselja Vidovci.
10:21 1 h 18.03.2026

Stanovi ilustracija | Foto: Unsplash
Izgradnja kuća i stanova u Njemačkoj nije više tako popularna. Za negativni trend sve manjeg izdavanja građevinskih dozvola zaslužne su visoke kamate na stambene kredite i visoka inflacija zbog koje je poskupio građevinski materijal. Stoga je i graditi postalo skuplje, a po svemu sudeći, ovaj će se fenomen nastaviti i u budućnosti.
Podaci Saveznog ureda za statistiku pokazuju da je samo u siječnju ove godine u Njemačkoj izdano 16.800 građevinskih dozvola. U postocima je to 23,5 posto manje nego u siječnju 2023. godine, a ako bi gledali podatke od prije dvije godine, to bi bio pad od čak 43,4 posto.
Gledajući samo broj izdanih građevinskih dozvola za obiteljske kuće, on je ovog siječnja gotovo prepolovljen i iznosi 2800, što je drastičan pad od 42,7 posto. Uz to, u istom je mjesecu ove godine izdano samo 13.500 građevinskih dozvola za gradnju stambenih zgrada, prenosi tportal.hr.
– Mnogo toga ukazuje na to da će se izgradnja stanova sada stabilizirati. Zahvaljujući porastu plaća, raste i kupovna moć, a cijene građevinskog materijala nakon godina rasta ove bi godine konačno mogle pasti, optimistično je primijetio njemački kancelar Olaf Scholz.
Mnogi građevinski projekti diljem ove zemlje s više od 80 milijuna stanovnika se odgađaju ili otkazuju, a posebno kod izgradnje stanova. Stoga nekadašnji plan njemačke vlade da se svake godine dovrši 400 tisuća novih stanova postaje sve neostvariviji. Iako se trenutno gradi oko 200 do 230 tisuća stanova godišnje, Njemačka muku muči i s nedostatkom radne snage.
U sklopu projekta socijalne stanogradnje, tvrtka WBM najavila je izgradnju 70 stanova za lezbijsku i queer populaciju u centru Berlina. Više pročitajte ovdje.
HPB prodaje nekretnine: Možete kupiti zemljišta uz more i poslovne komplekse na sjeveru
Posebno se ističe prodaja zemljišta u turističkom naselju Podsolarsko od čak 5 milijuna eura te poslovni prostori u Zagrebu.
16:58 18 h 17.03.2026
Planovi za napuštene industrijske zone u Zagrebu: Novi GUP za nove prometnice i stanove
Prema Prijedlogu izmjena i dopuna Generalnog urbanističkog plana Sesveta, trebale bi se urediti tri zapuštene mega industrijske zone.
12:13 23 h 17.03.2026
Nevjerojatna kvadratura slavonskog voćnjaka je na prodaji: U priči je i sin ministra
Prodaje se voćnjak s modernim sustavom navodnjavanja i zaštite na 146 hektara, no priča je puno složenija i počela je prije deset godina.
09:17 3 d 15.03.2026
Gradilište pored Maksimira o kojemu smo pisali prije više od šest mjeseci i dalje je obavijeno velom tajne. No, ima nekog pomaka u odnosu na ranije.
10:08 4 d 14.03.2026