Lithium SuperPack NG baterija (LSP NG)
Na bateriju LSP NG mogu se spojiti i najzahtjevnija trošila na plovilu poput bočnih potisnika i sidrenog vitla. To otvara nove perspektive primjene.
16:00 6 d 30.03.2026

Most preko Save izgrađen 2022. EU novcem | foto: YouTube screenshot (Na Hrvatskim cestama)
Iako su pristupna cesta, most i granični prijelaz na bosanskohercegovačkoj strani kod Bosanske Gradiške dovršeni još prije nekoliko godina, radovi na hrvatskoj strani provodili su se sporije i tek sada ulaze u završnu fazu. Očekuje se da će svi radovi biti završeni u naredna dva do tri mjeseca, dok se trenutačno izvode zahvati na pristupnoj cesti od Okučana prema Novom Varošu, gdje će se nalaziti budući granični prijelaz Republike Hrvatske, a paralelno se gradi i sam objekt graničnog prijelaza, piše klix.ba.
Iz Hrvatskih cesta potvrdili su da je druga faza projekta gotovo dovršena. Pojašnjavaju da će, nakon što Ministarstvo financija dovrši radove na izgradnji graničnog prijelaza u svibnju ove godine, njima biti potrebno dodatnih 20 do 30 dana za finalizaciju radova koji zasad nisu mogli biti izvedeni. Nakon toga će započeti upravni postupak za ishođenje uporabne dozvole i puštanje objekta u promet. Na pitanje može li se kao okvirni rok završetka svih radova ‘računati’ mjesec srpanj, iz Hrvatskih cesta su odgovorili potvrdno, uz napomenu da ipak ne mogu prejudicirati ishod tehničkog pregleda, koji je nužan za dobivanje uporabne dozvole.
Glavni nadzorni inženjer projekta, Ernest Ević iz Instituta IGH, izjavio je kako se završetak druge dionice brze ceste očekuje sljedeće godine. Tada bi promet s novog graničnog prijelaza izravno izlazio na naplatne kućice u Okučanima, a potom na autocestu A3 Bregana – Zagreb – Slavonski Brod – granica sa Srbijom. Do tada će vozači, nakon ulaska u Hrvatsku, morati prijeći nekoliko kilometara lokalnim cestama do priključka na autocestu A3.

Granični prijelaz Gradiška još nije aktivan | foto: YouTube screenshot (Na Hrvatskim cestama)
S bosanskohercegovačke strane, glasnogovornica Uprave za neizravno oporezivanje BiH, Darijana Maglov, podsjetila je da je granični prijelaz u BiH završen i spreman za korištenje već pet godina. Također, valja podsjetiti kako je granični prijelaz s hrvatske strane, posljednji objekt na predmetnoj trasi koji nedostaje da bi novi most izgrađen konačno dobio funkciju. Ujedno je sastavni dio spomenute autoceste koja od Bosanske Gradiške vodi jednim krakom do Banja Luke, a drugim do Doboja, a imat će i priključak na autocestu na koridoru Vc prema Sarajevu i Pločama.
Most preko Save na teritoriju BiH izgrađen je još 2022. godine, a cijeli projekt vrijedan oko 20 milijuna eura već posjeduje uporabnu dozvolu. Dok se radovi na hrvatskoj strani ne dovrše, prometne gužve i višesatna čekanja ostaju svakodnevni problem na prijelazu Bosanska Gradiška, pogotovo u vrijeme praznika i godišnjih odmora. Kolone vozila, koje se protežu kroz gradsku jezgru, dodatno otežavaju svakodnevni život stanovnicima ovog grada.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.
Lithium SuperPack NG baterija (LSP NG)
Na bateriju LSP NG mogu se spojiti i najzahtjevnija trošila na plovilu poput bočnih potisnika i sidrenog vitla. To otvara nove perspektive primjene.
16:00 6 d 30.03.2026
Projekt predviđa produljenje ključnih kolosijeka kako bi se omogućio prihvat vlakova duljine do 500 metara, što je važan korak u modernizaciji pruge.
12:53 10 h 05.04.2026
Pregled projekata najvećih hrvatskih stadiona: Pogled u budućnost Poljuda, Maksimira i Kantride
Realizacija triju najvećih nogometnih projekata u Hrvatskoj nikad nije bila bliža, no još je ostalo puno koraka.
12:37 1 d 04.04.2026
Spremni na sve: Uz granicu na istoku gradi se nova zgrada hitne, imat će 740 kvadrata i dvije etaže
Građevina će biti smještena unutar građevinskog područja naselja Županja, a natječaj za izvođača radova očekuje se iza Uskrsa.
12:34 1 d 04.04.2026
Od čitatelja iz Osijeka dobili smo fotografije kolničke površine novog kružnog toka na ulazu u grad koje ukazuju na loše odrađen posao.
13:33 2 d 03.04.2026
Zagreb otvara novo gradilište uz petlju: 'Horor' pothodnik ide u milijunsku rekonstrukciju
U Zagrebu više od 15 posto stanovnika živi s invaliditetom. Upravo zato Grad kontinuirano ulaže u unapređenje mobilnosti.
13:31 2 d 03.04.2026
Talijanski grad odao počast arhitektici koja je oblikovala poznati kvart, dobila vlastitu ulicu
Grad Milano odao je počast jednoj od najutjecajnijih arhitektica suvremenog doba imenovanjem nove ulice po Zahi Hadid, deset godina nakon njene smrti.
13:31 2 d 03.04.2026
U pitoresknoj općini u srcu Hrvatske, građevinski div za 8 milijuna eura uređuje top hotel
U maloj općini u srcu Hrvatske, poznata domaća tvrtka uređuje hotel s četiri zvjezdice. Posao je ugovoren za 8 milijuna eura.
10:18 2 d 03.04.2026