Peta prodaja, samo jedna ponuda: Dalmacija će dobiti novi aerodrom, investitor je poznat
Između Zadra i Šibenika trebao bi se graditi još jedan aerodrom. No, za prodaju zemljišta javio se samo jedan kupac.
16:27 8 h 04.03.2026

Spoj Ulica Charlesa Darwina i Ulica Donje Svetice, Zagreb | Foto: ISPU, Canva, Google Maps
Grad Zagreb je u 2025. godini jedno veliko gradilište, a među najvažnijim projektima izdvajaju se izgradnja novih prometnica i rekonstrukcija postojećih. Posebno su značajna raskrižja Branimirove i Heinzelove ulice te Heinzelove i Vukovarske, koja predstavljaju frekventne točke s velikim prometnim opterećenjem. U neposrednoj blizini tih raskrižja, uz Heinzelovu, smjestio se jedan od novijih i modernijih stambenih kompleksa u Ulici Charlesa Darwina, gdje osim brojnih stanova, ureda i ustanova, djeluju i velike trgovine te poznati restorani poput McDonaldsa.
Izlazak iz Darwinove ulice prema Heinzelovoj predstavlja izazov za vozače, posebno onima koji idu prema Vukovarskoj, jer se trenutačno radi polukružno skretanje koje je prometno zahtjevno i potencijalno opasno. No, situacija će se uskoro riješiti zahvaljujući planiranom spajanju Darwinove ulice s Ulicom Donje Svetice. Ova nova veza ne samo da će olakšati spomenuti problem, nego će i doprinijeti smanjenju prometnih gužvi na okolnim ulicama, čime će se poboljšati protočnost i sigurnost prometa.

Projekt Darwinova, Zagreb | Foto: VMD
Za realizaciju ovog projekta krajem srpnja 2025. godine zatražena je građevinska dozvola, a sada se čeka na odluku nadležnih tijela. Prema iskustvima iz prijašnjih postupaka, očekuje se odobrenje, budući da se slična dozvola već jednom odobrila 2008. godine, no zbog zakonskih promjena tadašnja dozvola više nije valjana. Kako piše na ISPU, dozvola je zatražena za projekt namijenjen prometnoj infrastrukturi i vodno-gospodarskim sustavima, uključujući cjevovode za odvodnju otpadnih voda.
Građevinska dozvola obuhvaća nekoliko katastarskih čestica uz Darwinovu ulicu, pri čemu je dio zemljišta u vlasništvu Hrvatske željeznice. Konkretno, čestica 4357/1 upisana je kao općenarodna imovina s pravom javne uporabe, a organ upravljanja je HŽ Infrastruktura, dok je upisana vlasnička osoba HŽ-Hrvatske željeznice d.o.o.
Ovaj projekt označava važan korak u modernizaciji zagrebačke prometne mreže. Njegova realizacija značajno će unaprijediti sigurnost i protočnost prometa, a stanovnicima, posjetiteljima i korisnicima obližnjih poslovnih i stambenih prostora pružit će jednostavnije i sigurnije prometne rute.

Spoj Ulica Charlesa Darwina i Ulica Donje Svetice, Zagreb | Foto: ISPU, Canva, Google Maps

Spoj Ulica Charlesa Darwina i Ulica Donje Svetice, Zagreb | Foto: ISPU, Canva, Google Maps
Projekt Darwinova jedan je od najznačajnijih zagrebačkih urbanih projekata posljednjih godina. Gradnja je započela 2020. godine, a završila 2023., podijeljena u tri etape. Investitor je tvrtka VMD Standard, a projekt izradila tvrtka VMD Projekt, obje dio grupacije VMD Grupa.
Kompleks obuhvaća stambene i poslovne objekte, s naglaskom na stambene jedinice. Stambene parcele zauzimaju po 10.000 kvadrata, a dvije su povezane šetnicom i promatrane kao jedna cjelina, dok poslovna parcela ima 8.000 kvadrata. U svakoj parceli nalaze s dvije zgrade visine devet nadzemnih etaža. Prizemlje je namijenjeno poslovnim prostorima i uslužnim djelatnostima, a od prvog do osmog kata nalaze se stanovi, ukupno 400 u cijelom kompleksu.
Posebnost projekta jest niska gustoća izgrađenosti, čime su postignute velike udaljenosti između zgrada – oko 70 metara u jednom i 120 metara u drugom smjeru. Takav raspored omogućava prostrane zelene površine, parkove i šetnice, što doprinosi kvaliteti života stanara i estetskom ugođaju kvarta. Kvart Darwinova osmišljen je prema principu rahle gradnje, inspiriran najboljom praksom Novog Zagreba, s naglaskom na ravnotežu između izgrađenog i zelenog prostora, pružajući funkcionalno i ugodno urbano okruženje.

Projekt Darwinova, Zagreb | Foto: VMD
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.
Nastavlja se obnova: Cesta s jednim od najljepših pogleda više neće biti zapuštena
Nastavlja se sanacija kvarnerske ceste s jednim od najljepših pogleda u Hrvatskoj. Time će zapuštena prometnica dobit će potpunu preobrazbu.
16:17 8 h 04.03.2026
Peta prodaja, samo jedna ponuda: Dalmacija će dobiti novi aerodrom, investitor je poznat
Između Zadra i Šibenika trebao bi se graditi još jedan aerodrom. No, za prodaju zemljišta javio se samo jedan kupac.
16:27 8 h 04.03.2026
Top projekt hrvatske općine na sjeveru: Gradit će zatvoreni grad u gradu od 10 milijuna eura
Mala općina Brdovec uskoro kreće u realizaciju jedinstvenog projekta. Gradit će 'kvart u jednom objektu', a traži se izvođač.
15:34 9 h 04.03.2026
Nove narudžbe i izvedeni radovi na gradilištima snažno su porasli krajem 2025. čime je građevina u RH učvrstila poziciju jednog od motora rasta.
10:38 14 h 04.03.2026