O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 5 d 13.04.2026

GIS edukacija | foto: Prehnit
Kako objašnjava Vlatko Roland, član Uprave Prehnita, polaznici edukacije su najčešće zaposleni ljudi koji se žele dodatno educirati u području GIS-a, i na taj način ostvarili bolje rezultate u radu ili pak usavršili vještine potrebne za kvalitetnije odrađivanje projekata na kojima rade.
Mogućnost vrhunskog obrazovanja ponuđena je na osam različitih razina: Uvod u GIS, Praktične osnove GIS-a, GIS temeljni tečaj, GIS ubrzani temeljni tečaj, GIS napredni tečaj, GIS napredni specijalizirani tečaj, Primjena dronova u poslovanju i Vizualizacija poslovnih podataka, ovisno o prethodnim znanjima i potrebama svakog polaznika.
– Svojim dugogodišnjim iskustvom u edukacijama na GIS platformama, Prehnit je i u izazovnim vremenima uspješno održao brojne edukacije. Od prvog dana smo usmjereni na individualan pristup svakom polazniku i sustavno razmatramo potrebe svih svojih korisnika i klijenata, kao i njihove razine poznavanja i korištenja GIS alata, rekao je Vlatko Roland, član Uprave Prehnita.
Dosadašnja praksa je pokazala kako polaznici najčešće izabiru GIS ubrzani temeljni tečaj, i to na platformi QGIS. Takav profil korisnika obično posjeduje određenu razinu znanja o GIS-u koju je potrebno osvježiti i nadopuniti, a češće koriste open source platformu QGIS budući da je dostupnija od komercijalne platforme ArcGIS.
Kvalitetu edukacija na platformama ArcGIS-a, vodećeg GIS komercijalnog programa koji korisnicima omogućuje najkompleksnije operacije u svim segmentima, te QGIS-a, platforme koja se koristi na međunarodnoj razini u akademskom i profesionalnom okruženju, prepoznali su i ovlašteni inženjeri geodezije, ali i vježbenici koji prikupljaju potrebne bodove za održavanje članstva u Komori, s obzirom na to da je Prehnit već četvrtu godinu akreditiran od strane Hrvatske komore ovlaštenih inženjera geodezije.

Prehnit, edukacija | foto: Prehnit
Edukacije, na koje se mogu prijaviti svi zainteresirani, do sada su uspješno savladali polaznici iz javnih i privatnih tvrtki, udruga i organizacija, a kvalitetu i važnost ovakvih specijaliziranih edukacija kroz sufinanciranje tvrtki prepoznao je i Hrvatski zavod za zapošljavanje.
Prehnit korisnicima osigurava najvišu kvalitetu usluge i najbolje uvjete za prijenos potrebnih znanja, a posljednjih nekoliko godina razvio se u respektabilnu GIS i IT tvrtku koja pruža uslugu potpore u digitalnoj transformaciji poslovanja kroz IT rješenja zasnovana na podatkovnoj znanosti, uzimajući u obzir i geografsku komponentu podataka.
Pritom savjetuje kako izraditi arhitekturu cjelokupnog sustava uključujući:
Jedinstven Prehnitov koncept edukacija podrazumijeva prilagodbu za održavanje na lokaciji naručitelja, a polaznici su posebno zadovoljni individualiziranim pristupom Prehnitovog predavača i GIS konzultanta Dragana Tasića te iskusnog mentora Vlatka Rolanda koji na dinamičan način i kroz ugodnu atmosferu polaznicima uspješno prenose svoje znanje i vještine.

Prehnitov instruktor Dragan Tasić s polaznicima QGIS edukacije | foto: Prehnit
– Svladane vještine rada u GIS okruženju i primjene dronova koristimo pri evidentiranju stanišnih tipova i obradi prikupljenih podataka. Tako prikupljeni podaci služe nam za automatizirani i digitalizirani način unosa lokacije i vrste stanišnog tipa, provođenje analiza i monitoring stanja na terenu, kazala je Tatjana Arnold Sabo, ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije.

Edukacija Primjena dronova u analizi usluga ekosustava i kartiranju ekoloških koridora | foto: Prehnit
Specifičan pristup edukacijama primarno je usmjeren na zadovoljavanje individualiziranih potreba polaznika, a jedan od rezultata tog pristupa su i tri uspješno održane edukacije za djelatnike Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije i vanjske suradnike. Polaznici su ovladali znanjem i kompetencijama korištenja alata QGIS i primjene dronova u analizi usluga ekosustava i kartiranju ekoloških koridora.
O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 5 d 13.04.2026
Stare zgrade troše i do 3 puta više energije od novih, a dobra izolacija fasade može prepoloviti račune i za grijanje zimi i za klimu ljeti.
10:30 7 d 11.04.2026
Velik iskorak domaće tvrtke: Postali zastupnici jedne od najnaprednijih tehnologija za rad na visini
Tvrtka Telescopic Peršić postala ekskluzivni zastupnik Magni strojeva za manipulaciju teretom i rad na visini za tržišta Hrvatske i Slovenije.
10:20 9 d 09.04.2026
Ne trebate iskustvo: Za ove radove u kući nije potreban majstor, a dovoljan vam je samo jedan alat
Brtvilo i ljepilo u jednom, elastičan i otporan na temperaturu, a koristiti ga mogu i amateri. Zato se treba naći u kutriji s alatom svakog majstora.
15:00 11 d 07.04.2026
Plava magistrala na Krku izranja iz zaborava: Zna se trasa, Hrvatske ceste imaju idejno rješenje
Nova prometnica bila bi duga 23,5 kilometara, a povezala bi sjever i jug otoka, od naselja Omišalj do područja iznad Punta.
11:57 16 h 18.04.2026
Dalmacija dobiva dva nova tunela, znamo lokacije, duljinu i zašto će to biti 'krvav' posao
Tuneli Perun i Rudine dio su zahtjevne trase najskuplje dalmatinske brze ceste na relaciji Dugi Rat – Omiš. Pročešljali smo projektnu dokumentaciju.
11:53 16 h 18.04.2026
Dva tjedna nakon zagrebačkog nevremena: Tko snosi odgovornost za urušene fasade i opasne krovove?
Zakonom o gradnji propisana je i obveza redovitog održavanja građevine tijekom cijelog njezina trajanja.
11:47 16 h 18.04.2026
Druga faza projekta obuhvaća 51,8 km novih zaštitnih sustava, uključujući nasipe, regulacijske objekte i retencijske prostore. Znamo lokacije radova.
15:57 1 d 17.04.2026