Od garaže na škrapi do plovila izrađenog bez nacrta, ovo su najimpresivniji projekti koji su pobijedili na natječaju portala bauštela.hr i Boscha.
14:00 5 d 19.06.2026

cesta Kneževo-Beli Manastir | screenshot Projektna dokumentacija/Canva
Državna cesta D7 važan je prometni pravac koji se proteže u smjeru sjever–jug, između graničnog prijelaza s Mađarskom (Duboševica) te Slavonskog Šamca, odnosno granice s Bosnom i Hercegovinom. Na tom putu prolazi kroz Beli Manastir, Osijek i Đakovo. Ukupna dužina ceste je 115,2 kilometra, a upravo se sprema rekonstrukcija manje dionice vrijedna skoro 5,5 milijuna eura.
Ova državna cesta dakle povezuje neka od najvećih naselja u Baranji, što joj daje poseban značaj, a između ostaloga služi i kao zapadna obilaznica Osijeka. Hrvatske ceste (HC) najavile su rekonstrukciju 7,5 kilometara duge dionice D7 između Kneževa i Belog Manastira, za što su upravo ugovoreni radovi.
Radove će izvesti tvrtka Osijek-Koteks, čija je ponuda iznosila 5,4 milijuna eura bez PDV-a, odnosno 6,5 milijuna eura s PDV-om. To je gotovo milijun eura više od početno procijenjenih 4,5 milijuna. Ugovor je sklopljen 3. lipnja 2025., a rok za završetak radova godina dana.
Od tri katastarske općine kroz koje prolazi ova dionica smještena u Osječko-baranjskoj županiji, najvećim dijelom ipak je u katastarskoj općini Branjin Vrh. Cijelom dužinom kolnik prometnice širok je oko 6,5 metara, s bankinama od oko 1,2 metra.

Most za rekonstrukciju | screenshot Projektna dokumentacija (EOJN)
Cesta je u vrlo lošem stanju – raspucanog kolnika s poprečnim i mrežastim pukotinama koje su privremeno sanirane novim slojem asfalta, iako to nije previše pomoglo. Pukotine su tako utjecale na sustav oborinske odvodnje koji je zbog deformacija s vremenom izgubio učinkovitost. Problem predstavljaju i travnate, neuređene bankine na mjestima više od kolnika, zbog čega se voda zadržava uz rub ceste.
Radovi će započeti neposredno prije raskrižja sa županijskom cestom Ž4019, a završiti na ulazu u Beli Manastir. Iako je trasa većim dijelom izvan naselja, prolazi kroz Branjin Vrh, a u jednom trenutku na nju se priključuju dvije županijske ceste.
Projektom je predviđeno proširenje kolnika, uređenje sustava odvodnje, izgradnja biciklističke staze duž cijele dionice te postavljanje novih prometnih stajališta kojima se namjerava povećati kapacitet, sigurnosti i prometna protočnost prometnice. Poseban naglasak bit će stavljen na održivost jer je za rekonstrukciju u planu korištenje materijala iz postojećeg kolnika kako bi se smanjila količina građevinskog otpada.

Oštećenja na dotrajalom mostu na trasi državne ceste D7 | screenshot Projektna dokumentacija (EOJN)
Osim kolnika, na trasi će se rekonstruirati i objekti, a od četiri kanala i dva mosta, poseban opis rekonstrukcije naveden je za mostove. Most preko Karašice i Most preko istoimenog kanala dobit će novo ruho, jer je trenutno dotrajalo i sve teže podnosi prometno opterećenje.
Most preko Karašice, inače armiranobetonski gredni most s tri raspona, oslonjen na betonske stupove, dobit će sanaciju donjeg ustroja, novu oplatu i dodatnu armaturu. Drugi most, onaj preko kanala ima armiranobetonsku pločastu konstrukciju monolitno povezanu s upornjacima. Tu će se ukloniti postojeće konzole i gornji sloj ploče da bi se oslobodila armatura i omogućila dogradnja. Po završetku rekonstrukcije, mostovi će biti jači pa stoga i sigurniji. Ovdje pročitajte sve o važnom tunelu Babja gora.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.
Od garaže na škrapi do plovila izrađenog bez nacrta, ovo su najimpresivniji projekti koji su pobijedili na natječaju portala bauštela.hr i Boscha.
14:00 5 d 19.06.2026
Čitajte bauštela.hr cijelo ljeto uz posebnu cijenu: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:10 1 d 24.06.2026
Vjesnik se uklanja komad po komad, a golemi bager od 150 tona sada gricka nekadašnji zagrebački neboder.
16:21 1 d 23.06.2026
Gradilište s top pogledom: Rekonstrukcija gradskog parka od 17 tisuća kvadrata
Uz građevinske zahvate, izvode se i restauratorski radovi kako bi se očuvala postojeća kulturno-povijesna vrijednost prostora.
16:18 1 d 23.06.2026
Ograde koje čuvaju promet: Kako domaća tvrtka radi na mostovima, vijaduktima i velikim gradilištima
Zaštitne ograde rijetko su u prvom planu, ali bez njih nema sigurnih prometnica. Iz kompanije Selmont su nam otkrili sve o njima.
10:24 3 d 22.06.2026
Bauštelska reportaža: Od makadama do luksuzne zone, Osijek gradi novu prometnicu uz Dravu
Nakon šetnice i obaloutvrde, posljednja karika uređenja desne obale Drave konačno je u realizaciji – nova Donjodravska obala.
10:16 4 d 21.06.2026
Radovi će se izvoditi etapno, a obuhvaćaju generalnu sanaciju poda glavne dvorane, obnovu sanitarnih čvorova i svlačionica.
10:06 4 d 21.06.2026
Nakon postavljanja, njegove šupljine pune se materijalom kako bi postao stabilna i čvrsta struktura koja može izdržati snažne valove i udare mora.
10:12 5 d 20.06.2026