Velike novosti: bauštela.hr ima novi dizajn, a uvodimo i pretplatu
Portal bauštela.hr ima novo ruho i još jednu važnu novost - uvodimo pretplatu. Naši pretplatnici čitaju sve članke nesmetano i bez oglasa.
12:00 4 d 24.03.2026

autocesta Zagreb-Sisak | Foto: Sisačko-moslavačka županija
U Sisačko-moslavačkoj županiji održan je sastanak Vlade Republike Hrvatske sa županima te predstavnicima Udruge gradova i Hrvatske zajednice općina. Na sastanku se govorilo o obnovi, izgradnji i općenito infrastrukturnim projektima u Sisačko-moslavačkoj županiji. Predsjednik Vlade RH, koji je također bio na sastanku, tom prilikom je najavio završetak najvažnijeg projekta za županiju – izgradnje autoceste Zagreb-Sisak.
– U rujnu ove godine bit će dovršena autocesta do Siska što je jedna od najvažnijih poruka revitalizacije cijele županije. Na području Sisačko-moslavačke županije u potpunosti smo završili obnovu na 8174 lokacije, završeno je 329 projekata obnove javnih zgrada, a izgrađeno je 240 novih obiteljskih kuća. Radi brže i efikasnije obnove uveli smo koncept ‘blokovske obnove’ kao što je to primjerice u Ulici Hrvatskog narodnog preporoda u Sisku. U ovoj županiji povećava se stambeni fond, očekuje nas gotovo tisuću novih stambenih jedinica, a takvih investicija nije bilo zadnjih 40 godina, rekao je Plenković.
Na sastanku se puno govorilo o obnovi, a župan Ivan Celjak osvrnuo se na dosadašnji napredak na projektima u županiji. Napomenuo je kako je potres uvelike odredio aktivnosti koje su se ondje odvijale posljednjih godina, te i dalje traju.
Podsjećamo, Sisačko-moslavačkoj županiji za obnovu su na raspolaganju dodijeljena sredstva Fonda solidarnosti EU, koje je županija koristila. Dosad, uz pomoć sredstava financiranja, na području županije završene su 23 cjelovite obnove, a u pitanju su složeni objekti oštećeni u potresu. Nijedan svoj objekt, međutim, grad Sisak još nije obnovio, napomenuo je Celjak. Pritom, donošenjem novog zakonodavnog okvira u veljači 2023. godine, proces obnove je zakonski, financijski i operativno strukturiran.
Prema podacima, na prostoru županije, dosad je na brojnim zgradama provedena obnova. Obnova je u potpunosti završila na ukupno 8.174 lokacija, od čega su 7.845 obnovljenih objekata kuće i zgrade (ukupno 11.050 stambenih jedinica) i 329 projekti FSU. Izgrađeno je 240 kuća, dok je njih još 207 u postupku gradnje.
K tome, za područje grada Siska, pokrenut je i novi model obnove, takozvana blokovska obnova. Ovaj tip obnove konkretno se odnosi na obnovu Rimske ulice i Ulice Hrvatskog narodnog preporoda. U Rimskoj ulici obnova će uključivati blok od 19 zgrada, od kojih će 11 ići u organiziranu obnovu, a još sedam zgrada obnavljat će se modelom organizirane pomoći. Dok je za zgradu na adresi Rimska 36 ugovorena obnova koja kreće s radovima. Vrijednost obnove ukupno 179 stambenih jedinica procijenjena je na 14,5 milijuna eura.
U ugovaranju izvođača su i rušenje i izgradnja zgrada u Ulici Hrvatskog narodnog preporoda u Sisku. I ovdje je riječ o blokovskoj obnovi. Riječ je o obnovi ukupno pet zgrada sa 144 stambene jedinice i 10 poslovnih prostora, koji će se, procijenjeno je, obnavljati za 18 milijuna eura.
FSU-om, odnosno Fondom solidarnosti Europske unije financira se značajan dio potresne obnove na prostoru Sisačko-moslavačke županije. Republici Hrvatskoj odobreno je ukupno milijarda i tri milijuna eura pomoći iz Fonda, od čega za petrinjski potres 319 milijuna eura. Sredstva zadana do 30. lipnja na prostoru države, u potpunosti su iskorištena.
U Sisačko-moslavačkoj županiji ugovoreno je ukupno 415 projekata vrijednih 579 milijuna eura. Završeno je 329 projekata dok je 78 u postupku izvođenja. Župan Celjak izvdojio je značajnije projekte koji su dosad izvedeni, a ističu se obnove zdravstveni, kulturnih i obrazovnih ustanova.
– Obnovili smo zgradu Doma za starije osobe Sisak, zgradu Zavoda za hitnu medicinu, zgradu nove interne, a do kraja godine obnovit ćemo i ostale zgrade u Općoj bolnici „Dr. Ivo Pedišić“ u Sisku. Također, do kraja godine završit ćemo bivšu zgradu HGK, Komande, Jodnog lječilišta, a spreman je projekt izgradnje nove zgrade Jodnog lječilišta od 5100 kvadrata. Tijekom iduće godine završit ćemo obnovu zgrade bivše vojarne u Lađarskoj gdje ćemo smjestiti učenike Tehničke škole Sisak, rekao je Celjak pa se osvrnuo na naredne planirane korake za gradnju. Inače, neki projekti na prostoru županiji financirani su i zajmom Svjetske banke, naveo je Celjak.
Ipak, projekt koji je na sastanku definiran kao najvažniji za županiju završetak je autoceste koja će povezati Zagreb i Sisak, ali i Petrinju. Na autocestu se čekalo dva desetljeća, a posljednji put skori završetak ove prometne poveznice najavljivan je još u ožujku. Radovi na autocesti dugoj 42 kilometra, izgleda, uskoro bi se mogli privesti kraju. Kad autocesta bude završena, i Petrinja i Glina napokon će imati svoj priključak na autocestu.
– I najvažniji projekt za Sisačko-moslavačku županiju je dovršetak autoceste čime će Sisak i Petrinja postati predgrađe Zagreba sa svim prednostima, prije svega gospodarskog razvoja s obzirom da je novom kartom regionalnih potpora poduzetnicima najisplativije ulagati upravo na području Sisačko-moslavačke županije, zaključio je Celjak.
Potpunu rekapitulaciju obnove nakon potresa pronađite ovdje.
Velike novosti: bauštela.hr ima novi dizajn, a uvodimo i pretplatu
Portal bauštela.hr ima novo ruho i još jednu važnu novost - uvodimo pretplatu. Naši pretplatnici čitaju sve članke nesmetano i bez oglasa.
12:00 4 d 24.03.2026
Iza svakog tunela krije se složen svijet geologije, tehnologije i preciznog inženjerstva u kojem ništa nije prepušteno slučaju.
08:54 4 h 28.03.2026
Kad međa postane fronta: Kako legalno sagraditi zid uz susjeda i preživjeti
Prvi korak za siguran zid na međi nije beton nego geodet, a sa susjedom je bolje biti dobar, iako i za drugu opciju ima lijeka.
08:41 4 h 28.03.2026
Nove tramvajske pruge u Zagrebu: Ovaj produžetak mogao bi prestići Heinzelovu, odabran je projektant
Odabir izvođača za prugu u Heinzelovoj ulici ozbiljno je zapeo. Natječaj za 'povlačenje' tramvaja s Ljubljanice prema jugu mogao bi preteći tu nabavu.
08:36 4 h 28.03.2026
Limeni krovovi i crijepovi u letu: Stručnjak otkriva što je najveći rizik i kako 'kopče' spašavaju
Zgrade s limenim krovom više su ugrožene. Krov je lakši pa se jednostavnije odvoji i odleti. Kod crijepova šteta može biti manja, a evo i rješenja.
16:14 20 h 27.03.2026
Novo ventilacijsko okno na Kvitsøyu, duboko više od 200 metara, postalo je ključna točka daljnjeg napretka projekta Rogfast.
16:07 20 h 27.03.2026
Nova autocesta do Jadranova: Cijela dionica 'teška' oko 400 milijuna eura, trebalo je biti jeftinije
Nova poddionica od 12,3 kilometra trebala se graditi za 200 milijuna eura, ali će se graditi za 50 milijuna više. Teren je prilično zahtjevan.
16:06 20 h 27.03.2026
Prvi dio do Kloštra Vojakovačkog gradi se preko tri godine, a kad se gradilište zatvori treba napraviti još 22,5 kilometra prometnice.
16:04 20 h 27.03.2026