Lithium SuperPack NG baterija (LSP NG)
Na bateriju LSP NG mogu se spojiti i najzahtjevnija trošila na plovilu poput bočnih potisnika i sidrenog vitla. To otvara nove perspektive primjene.
16:00 6 d 30.03.2026

Havarijski ispust CS Puntižela | foto: Aglomeracija Pula Sjever
Radovi na Hidrobazi su dio investicije vrijedne 4.252.859,26 eura u okviru projekta ‘Poboljšanje sustava vodoopskrbe te sustava odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda u aglomeraciji Pula sjever – grupa 2: izgradnja havarijskih ispusta’. Izgradnja havarijskih ispusta obuhvaća ne samo izgradnju havarijskog ispusta CS Puntižela, već i izgradnju havarijskog ispusta CS Fažana Badel te podmorskog ispusta UPOV Peroj. Cilj im je osigurati sveobuhvatno unapređenje sustava odvodnje i zaštite okoliša na području Pula Sjever.
Radovi se izvode temeljem ugovora o radovima, koji su Vodovod Pula-Labin za vodne usluge i izvođač radova Pomgrad inženjering potpisali 24. srpnja 2024. godine. Prema planu, radovi su započeli 5. rujna 2024., a njihov završetak predviđen je do 5. svibnja 2026 godine.
Havarijski ispust CS Puntižela ključan je element projekta, jer omogućuje sigurno ispuštanje viška otpadnih voda u slučaju izvanrednih situacija. Ovaj ispust, ukupne duljine 223 metra, sastoji se od 68 metara kopnenog dijela i 155 metara podmorskog dijela.

Havarijski ispust CS Puntižela | foto: Aglomeracija Pula Sjever
– Do sada su izvedeni radovi iskopa i pripreme rova cijele dionice (kopnene i podmorske) te polaganja kopnene sekcije cijevi u rov kao i betoniranje zaštitne obloge, također je položena 1. sekcija podmorske dionice u duljini od 75 metara. Trenutno izvodimo radove betoniranja zaštitne obloge cijevi podmorske dionice te se pripremamo za polaganje 2. sekcije cijevi u duljini 80 metara, kaže operativni voditelj radova, Zvonimir Ćenan
Ističe se i kako je ugradnja cjevovoda, odnosno polaganje cjevovoda na morsko dno, predviđeno uz pomoć ronioca i plovila uz konstantnu kontrolu radijusa zakrivljenosti cjevovoda.
– Navedenom tehnologijom se potapa cjelovita duljina cjevovoda, na način da se cjevovod opterećen betonskim opteživačima postupno puni morem s jednog kraja. Nakon uspješnog polaganja podmorske sekcije cijevi u rov pristupit ćemo radovima betoniranja zaštitne obloge cijevi, rekao je Ćenan.

Havarijski ispust CS Puntižela | foto: Aglomeracija Pula Sjever
Projekt ‘Poboljšanje sustava vodoopskrbe te sustava odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda u Aglomeraciji Pula Sjever’ predstavlja jedno od najznačajnijih ulaganja u komunalnu infrastrukturu Grada Pule, Grada Vodnjana i Općine Fažana.
Njegova provedba rezultirat će povećanjem priključenost na sustav javne odvodnje otpadnih voda, unaprijedit će se i optimizirati rad postojećeg sustava te osigurati viša kvaliteta vodoopskrbe na području izvođenja radova. Ukupna vrijednost Projekta iznosi 45.470.082,05 eura (bez PDV-a), od čega je 73% sufinancirano fondovima Europske unije.
Doznajte ovdje kako se za 400 milijuna eura istarski ipsilon pretvara u ‘iks’.
Lithium SuperPack NG baterija (LSP NG)
Na bateriju LSP NG mogu se spojiti i najzahtjevnija trošila na plovilu poput bočnih potisnika i sidrenog vitla. To otvara nove perspektive primjene.
16:00 6 d 30.03.2026
Nova osnovna škola u Dubravi dugo je bila na listi prioriteta. Sad je konačno odabrano idejno rješenje pa se može raspisati natječaj za izvođača.
12:53 12 h 05.04.2026
Bauštelska reportaža: Velika graditeljska transformacija važne vojarne na obali Kupe
Uz obalu rijeke Kupe u Sisku krajem 19. stoljeća sagrađena je nova vojarna. Impozantni kompleks godinama je propadao, a sad dobiva novi život.
12:53 12 h 05.04.2026
Galerija: Ovako se gradi istarski autobusni kolodvor, bit će jedan od najmodernijih u Hrvatskoj
Na prostoru od gotovo 7.000 četvornih metara gradi se suvremeni terminal s dvije jasno definirane cjeline.
12:52 12 h 05.04.2026
Video: Susjedi su obnovili svoj najduži tunel, a ovako izgleda vožnja kroz novu cijev
Projekt se odvijao kroz više faza, od probijanja tunela do završnih instalacijskih radova, uključujući napredne sustave ventilacije i odvodnje.
12:51 12 h 05.04.2026
Gigantski energetski projekt SuedLink povezat će državu podzemnim dalekovodom dugim 700 km. Iskopi su otkrili i tragove prošlih civilizacija.
12:50 12 h 05.04.2026
Galerija: Susjedi grade mega lukobran, položili su i 17. keson veličine jednog nebodera
U Italiji se gradi najdublji lukobran u Europi. Sada je postavljen i 17. keson na morsko dno uz obalu Ligurije.
12:32 1 d 04.04.2026
Susjedi grade metro od 700 milijuna eura: Imat će 12 stanica, a otvorit će se 1.500 novih poslova
Linija 10 imat će značajan utjecaj na svakodnevni život više od 650.000 stanovnika koji žive u području koje će nova trasa obuhvatiti.
12:32 1 d 04.04.2026