Pretraga

Ovaj grad ulaže 300 milijuna eura u projekte: Sada će se graditi poseban centar na 5.000 kvadrata

A- A+

Bjelovar posljednjih godina snažno ulaže u razvoj grada, ponajviše u sportsku, obrazovnu i komunalnu infrastrukturu, a vrijednost aktualnih i planiranih projekata doseže oko 300 milijuna eura. Među tim ulaganjima posebno se ističe projekt izgradnje nove zgrade Centra za odgoj, obrazovanje i razvojnu podršku. Riječ je o projektu koji izravno poboljšava uvjete za djecu s poteškoćama u razvoju i donosi važnu promjenu za cijelu zajednicu.

Centar za odgoj, obrazovanje i razvojnu podršku Bjelovar | Foto: Grad Bjelovar

Grad Bjelovar posljednjih je godina jedno od najvećih gradilišta u Hrvatskoj. U gradu se intenzivno ulaže u sportsku, obrazovnu i komunalnu infrastrukturu, a vrijednost projekata koji su u tijeku ili pripremi doseže oko 300 milijuna eura. Tom valu investicija sada se pridružuje i projekt od iznimnog društvenog značaja – izgradnja nove zgrade Centra za odgoj, obrazovanje i razvojnu podršku.

Sada je javnosti predstavljeno i idejno rješenje nove zgrade ove ustanove. Riječ je o zajedničkom projektu Grada Bjelovara, Bjelovarsko-bilogorske županije i Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, čiji je cilj značajno unaprijediti sustav skrbi, obrazovanja i rehabilitacije djece s posebnim potrebama. Ravnateljica Centra Jasmina Vuković naglasila je kako se na projektu radi već dulje vrijeme, planski i sustavno, uz jasno definirane uloge svih partnera.

Od predškole do srednjoškolskih programa

Nova zgrada omogućit će preseljenje predškolskih i osnovnoškolskih programa, ali i uvođenje srednjoškolskih programa za najmanje dva pomoćna zanimanja. Time Centar prvi put postaje cjelovit obrazovni i razvojni sustav. Dobivena suglasnost Ministarstva na idejno rješenje označena je kao ključan korak za nastavak projekta, dok će se postojeća zgrada Centra ustupiti Tehničkoj školi, čime će se omogućiti nastava u jednoj smjeni, u skladu s novim modularnim modelom poučavanja.

Izdvojeni članak

Stara škola u zlatnoj dolini postaje zdravstveni centar za najpotrebitije, 1.300 kvadrata za 3,7 milijuna eura

–  Centar za odgoj, obrazovanje i razvojnu podršku nije klasična škola. To je prostor u kojem se isprepliću odgoj, obrazovanje, terapija i razvoj djece, od najranije dobi pa sve do 21. godine života, istaknula je Vuković.

Planirana nova zgrada imat će bruto površinu od 4.448 četvornih metara, s ukupno 36 učionica za predškolski, osnovnoškolski i srednjoškolski program, 5.002 četvorna metra vanjskog prostora te malu školsku sportsku dvoranu. Smjestit će se na sjevernom dijelu Bjelovara, neposredno preko puta nove područne zgrade IV. osnovne škole koja je trenutačno u izgradnji.

Projekt važan za cijelu županiju

Bjelovarsko-bilogorski župan Marko Marušić naglasio je kako projekt ima širi regionalni značaj jer nova zgrada neće služiti samo djeci iz Bjelovara, već i djeci s područja cijele županije. Istaknuo je kako se projektom istodobno rješava i pitanje jednosmjenske nastave u srednjim školama, što je jedan od dugoročnih ciljeva obrazovnog sustava.

– Riječ je o nadstandardu primjerenom 21. stoljeću, kako za učenike, tako i za zaposlenike. Ovo je primjer kvalitetne suradnje svih razina vlasti i projekt koji dugoročno podiže kvalitetu života naših građana, rekao je Marušić. Dodao je kako se osobno angažirao u Ministarstvu kako bi se osigurala financijska sredstva, naglasivši da se ne radi samo o zgradi, već o stvaranju sigurnog i poticajnog okruženja za djecu i njihove obitelji.

Izdvojeni članak

Na 11.384 kvadrata za 7,8 milijuna eura istok Hrvatske dobiva posebnu obrazovnu ustanovu

Grad pokrenuo projekt i osigurao zemljište

Gradonačelnik Bjelovara Dario Hrebak podsjetio je da je Grad imao ključnu ulogu u početnoj fazi projekta, financirajući izradu idejnog rješenja i u potpunosti otkupivši zemljište za buduću gradnju. Izgradnjom nove zgrade Centra, Bjelovar još jednom potvrđuje smjer razvoja usmjeren na ljude, obrazovanje i društvenu odgovornost, uz projekte koji ostavljaju dugotrajan i stvaran trag u zajednici.

– Uložili smo više od pola milijuna eura vlastitih sredstava kako bismo pokrenuli ovaj projekt. Ministarstvo će financirati izgradnju škole, a naš je cilj djeci osigurati standard kakav zaslužuju. Ovim projektom dobivaju svi – djeca, roditelji, stručnjaci, škole i cijela zajednica, poručio je Hrebak.

 

Copy link
Powered by Social Snap